O autorze
Kocham pisać, choć ostatnio zawodowo tym się nie zajmuję. Komputer redaktora zamieniłem na dyrektora biura Marketingu i Reklamy Radia Gdańsk. Wyznaję jednak zasadę, że dyrektorem się bywa, dziennikarzem się jest. Mąż Aldony, ojciec trójki dzieci. Wykładowca Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku. Biegacz amator. – Chcę pisać o bieganiu z perspektywy amatora. Zawodowstwo już mi nie grozi, ale grozi pokusa dogonienia tych co trenują od lat. Chcę cieszyć się z biegania i dotrzeć na metę maratonu. Bez pośpiechu. Organizm musi być przygotowany do takiego wysiłku. Będę pisać także o innych ważnych dla mnie sprawach. Jakich? Czas pokaże.

Stwórzmy kodeks kulturalnego biegacza

Im więcej życzliwości na trasie tym przyjemniej będzie się biegać nam wszystkim. Liczy się każdy dobry gest, który może sie okazać pomocny w walce ze słabościami!
Im więcej życzliwości na trasie tym przyjemniej będzie się biegać nam wszystkim. Liczy się każdy dobry gest, który może sie okazać pomocny w walce ze słabościami! Foto Dawid Dybuk
Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz w ciepłym uścisku po zaciętym meczu w ćwierćfinale Wimbledonu. Niesamowity obrazek. Nie ukrywam, wzruszyłem się i od razu pomyślałem, a gdyby tak zadbać o więcej kultury i szacunku podczas biegania.Biegacze mijający się na trasie, pozdrawiają się. Z takim obrazkiem i postawą spotkało się wielu miłośników tej formy rekreacji. Sam lubię gest uniesionej ręki w kierunku nadbiegającej osoby. Przykładów grup, które postępują tak samo jest więcej.

Pozdrawiają się motocykliści, miłośnicy gór itp. Niestety, zauważyłem, że coraz częściej gest powitania, pozdrowienia nie jest odwzajemniony. Jeszcze kilka lat temu trudno było na górskim szlaku przejść obok siebie nie witając się. Dziś to nie jest już takie trudne. Czasami nawet brakuje odpowiedzi na nasze: dzień dobry. Co się dzieje? Odpowiedzi na to pytanie zapewne jest dużo, a najwięcej na ten temat mieliby do powiedzenia specjaliści. Ja do nich nie należę, tak więc wymądrzać się nie będę. Jestem natomiast przekonany co do jednego.

Kulturalnym warto być. Zdjęcia naszych tenisistów obiegły świat. Dziennikarze zwracają uwagę na ich postawę. "Co rzucało się w oczy, obu tenisistów łączył wzajemny podziw i ogromna empatia względem siebie. Ciepły uścisk, jakim obdarowali się po meczu, trwał całe trzydzieści sekund i poprzedził najbardziej niesamowity spektakl - z pewnością pierwszy taki w historii Wimbledonu albo i całego tenisa - wymianę koszulek pomiędzy tenisistami" - czytamy w internetowym serwisie "Daily Mail". To nie jedyny taki komentarz. Czy nie czyta się tego z przyjemnością? Mnie tak. Dlatego może warto zacząć od siebie i znajomych. Promować kulturalne zachowanie. Proponuję, stwórzmy kodeks kulturalnego biegacza. I tak:

1. Mijając się na trasie podczas treningu z innymi biegaczami łapka w górę. Pozdrów, uśmiechnij się. Nawet jeśli osoba ta nie odwzajemni tego, może chociaż się zastanowi i następnym razem poprawnie zareaguje na gest
2. Podczas zawodów nie przepychaj się do przodu za wszelką cenę. Nie rozpychaj łokciami, bo możesz komuś zrobić krzywdę i zamiast dobrej zabawy pozostanie duży niesmak.
3. Jeśli już wbiegłeś komuś pod nogi podnieś do góry rękę w geście przeprosin
4. Jeśli biegasz ze słuchawkami na uszach to nie podkręcaj muzyki na maksa, aby w razie czego usłyszeć kogoś wołanie
5. Nie przeklinaj
6. Pogratuluj sukcesu innym biegaczom. To nie wiele kosztuje, a jeśli jednak tak, to przynajmniej popracujesz nad charakterem
7. Jeśli z powodu kontuzji lub innej przyczyny nie biegniesz w zawodach, a jesteś wśród kibiców nie żałuj rąk i gardła. Wspomóż tych, którzy walczą o wynik lub ze słabościami i chcą dobiec do mety
8. …Co jeszcze? Zapraszam do wpisywania w komentarzach kolejnych propozycji. Stwórzmy kodeks kulturalnego biegacza i promujmy dobre postawy wśród znajomych. Nawet jeśli jedna osoba weźmie sobie to do serca to już będzie powód do radości. Bo, tak samo jak w bieganiu, do sukcesów dochodzi się małymi krokami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Boruc wyznał, że grywał po pijanemu. "Na rauszu starałem się dwa razy bardziej"
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Maska opadła". PiS szuka pieniędzy na swoje obietnice. Oto gdzie wszyscy za nie zapłacimy
0 0Radio ZET: premiera ostrzegano przed działalnością Banasia i Dziedzica
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
NATEMAT EXTRA 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu