O autorze
Pięć lat temu zacząłem pisać o drogach. Wciągnęło mnie. Przez ten czas napisałem kilkaset tekstów do róznych gazet na temat budowy dróg. To fascynujące oglądać jak powstają te ogromne inwestycje, to ile ludzi jest w to zaangażowanych. To wciągające oglądać przebudowę naszego kraju z punktu widzenia najważniejszego czynnika rozwoju gospodarki - transportu. Niestety cały czas ta przebudowa jest daleka od doskonałości. Uważam że po to by była lepsza urzędnicy i politycy powinni czuć na sobie spojrzenie kogoś kto zna się na rzeczy i w razie czego wytknie im ich błędy które próbują zbagatelizować lub zamieść pod dywan. Taką rolę powinni spełniać dziennikarze i w tej kwestii chce dołożyć swoją małą cegiełkę.

Po co budujemy drogi dla czołgów za setki milionów złotych?

Mało kto wie, że drogowe przejścia dla zwierząt nie są tak naprawdę budowane dla zwierząt.


Przyjrzyjmy się typowemu przejściu dla zwierząt w Polsce:


Swego czasu napisałem ten tekst i zostałem gremialnie wyśmiany przez czytelników piszących, że przejścia dla zwierząt są z piachu i blachu falistej.. Ja pdrzymuje każde słowo bo są to informacje od osób zajmujących się budową dróg. Dodaje mały cytat z artykułu z Gazety Wyborczej na temat nowego odcinka A4 (a dokładniej przejścia dla zwierzą)


"Jedno z przejść dla zwierząt kosztowało około 60 mln zł. Ma 119 m długości i 96 m szerokości, czyli jest większe niż wymiary boiska piłkarskiego. Do budowy tego przejścia zużyto prawie 24 tys. m sześc. betonu i prawie 2,8 mln kg stali."

Cały tekst: ">http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,14865322,W_kwadrans_do_Debicy__Autostrada_A4_juz_dzisiaj_.html#BoxSlotIIMT#ixzz2jCGv5G2f

Przejścia drogowe nie są dla zwierząt, są dla czołgów. Mało kto wie, że
przed wydaniem pozwolenia na budowę drogi ekspresowej czy autostrady zgodę musi wydać wojsko. A wojsko chce by niektóre z przejść dla zwierząt miały możliwość utrzymania czołgów. Jest to kluczowe ze względu na interesy obronne państwa.

I teraz pytanie o koszty. Przejścia dla zwierząt pochłaniają 30-35 procent kosztów budowy autostrady. Za wybudowanie przejścia nad autostradą o szerokości 70-ciu metrów, trzeba zapłacić w Polsce (średnio) ok. 40 mln zł. Na jednym małym odcinku budowanej autostrady A1 (Czerniewice - Kowal) będzie ich kilka.


Pytanie zasadnicze brzmi czy w obecnych czasach gdy na wojnę lądową nie za bardzo się zanosi jest w ogóle sens realizować taką politykę obronną? A może wojsko powinno dołożyć się do budowy dróg skoro zamierza z nich korzystać?

EDIT:

Specjalnie dla niektórych osób, które w komentarzach wyrażają swoje niedowierzanie. fragment artykułu pt "Autostrada z dużym zwierzakiem" z Gazety Wyborczej o odcinku autostrady A4 Rzeszów - Dębica:

"Największą przeprawą jest tzw. duży zwierzak na wysokości miejscowości Boreczek. O tym, jak potężna jest skala tego przedsięwzięcia, niech świadczy sam koszt jego wzniesienia. To ni mniej, ni więcej, a 65 mln zł. Beton zużyty do jego budowy stanowi 25 proc. tego surowca, który ma być wykorzystany na budowę całego odcinka. Przejście będzie miało 120 m długości i 100 m szerokości.

- Za pieniądze wydane na to przejście można wybudować 30 kładek dla pieszych i sześć, siedem innych normalnych obiektów drogowych, np. wiaduktów czy mostów - mówią drogowcy.

Aby "duży zwierzak" był stabilny, oparty został na 30 kilometrach pali. Każdej doby pracuje tu 100-120 osób, tylko dla tego przejścia ustanowiony został osobny kierownik budowy. Sama płyta, którą będą przechodzić zwierzęta, będzie miała dwa metry grubości. Żelbeton zostanie przykryty ziemią, obsadzony krzewami i drzewami. Wszystko po to, by zwierzęta nawet nie spostrzegły, że wychodzą z lasu. Sami drogowcy trochę się dziwią, że taki obiekt trzeba w tym miejscu wznosić. - Ciekawe, jakie stada bizonów będą musiały tędy przechodzić - żartują sobie po cichu.

- Odkąd pracuję przy budowach autostrad, jeszcze takiego obiektu nie widziałem. Nie wiem, czy w Europie jest drugi taki - mówi dyrektor Domaradzki."

Więcej...


Z kolei osobom twierdzącym, że czołg może przejechać autostradę w poprzek przypominam o istneniu separatorów między jezdniami, które są projektowane tak, żeby zatrzymać rozpędzonego tira. Na takim seperatorze w USA zawiesił się czołg, który zostął porwany przez chorego psychicznie:

film na Youtube
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
STYL ŻYCIA 0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej