O autorze
W życiu zajmuję się często skrajnie zróżnicowanymi działaniami, bo to dla mnie jedyne antidotum na nudę. Począwszy od tego, że po ukończeniu szkoły muzycznej w klasie klarnetu i zwiedzaniu świata na tournée koncertowych jako baryton w Collegium Cantorum, dostałem się na Oxford, gdzie zrobiłem dyplom z informatyki. Potem, już z solidnymi podstawami akademickimi i doświadczeniami praktyka zacząłem prowadzić twarde, technologiczne szkolenia jako trener w największym ośrodku edukacyjnym Microsoft w Polsce i drugim w Europie środkowo wschodniej. W międzyczasie bardzo aktywnie przypatrywałem się rozwojowi mediów społecznościowych, co pozwoliło mi przez kilka lat być najpopularniejszym Polakiem na Twitterze. Zostałem honorowym obywatelem miasta New Britain w CT, USA. Wystartowałem własną firmę, pod którą zacząłem pomagać swoim klientom w doskonaleniu umiejętności prowadzenia szkoleń, rozwoju osobistego i tzw. leadership development. Szkolenia coraz bardziej indywidualne i dopasowywane pod konkretnych klientów przerodziły się w coaching i ta praktyka trwa już z powodzeniem od 8 lat.

A kiedy potrzebuję restartu, nic nie może konkurować z kilkudniowym wypadem, w którym towarzyszy mi wyłącznie mój motocykl.

Nie bądź najlepszy – bądź pierwszy

Najpierw Ashton Kutcher powiesił moje zdjęcie w swoim salonie. Później Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł zatytułowany „Siadlak Królem Twittera” (http://go.siadlak.com/gw-kt). Chcę Wam opowiedzieć o tym, jak ważna jest dzisiaj umiejętność skutecznego przewidywania przyszłości.


W dzisiejszym świecie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie – Cypr stoi na skraju bankructwa, Bill Gates oferuje milion dolarów temu, kto wymyśli nową generację prezerwatyw, korporacje borykają się ze wszechobecnym kryzysem, a jednocześnie w samych Stanach zjednoczonych rocznie powstaje ponad pół miliona nowych firm (tak, wiem – powinienem użyć jakże modnego pojęcia startup, ale firma to firma, a to czym jest tak naprawdę startup, to temat na osobną dyskusję).

Byłem pierwszy na Twitterze. Na długo zanim w Polsce zaczęto mówić o mediach społecznościowych, prowadziłem dialogi, brałem udział w #FollowFriday (piątkowych listach użytkowników Twittera, którzy dostarczają najciekawszych treści), tweetowałem z takimi postaciami jak Guy Kawasaki (pierwszy ewangelista Apple) Robert Scoble (najpopularniejszy bloger techniczny świata) czy Gary Vaynerchuk (videoblogger, który zainkasuje $15,000 za godzinę, jeśli chcesz napić się wina w jego towarzystwie). Kiedy padły serwery PersonalMBA, Seth Godin (autor kilkunastu książek o marketingu) podziękował mi za to, że natychmiast upubliczniłem kopie zapasowe tej strony. Byłem pierwszy.

Po co o tym piszę? Żeby się pochwalić? Nie. Wręcz odwrotnie: żeby pokazać jak duże profity przynosi bycie early adopterem, czyli odpowiednio wczesne zaadoptowanie zbliżających się trendów. Early adopters są liderami. Za liderami się podąża. Liderów się uważnie słucha. Nie trzeba się z nimi zgadzać, ale nabiera się do nich szacunku z racji zajmowanej pozycji.


To nie jest szczyt piramidy Maslowa, do którego wszyscy zmierzamy.
OK. Opowiedziałem po krótce jak to było z moim Twitterem. Pozostaje pytanie ile osób może być pierwszych?

Jedna? Skoro ja byłem pierwszy na Twitterze, to Ty już nie możesz?

Nic bardziej mylnego. Łatwo to zilustrować na innym przykładzie – już teraz nie pojedynczego człowieka, ale całej firmy. Weźmy na tapetę wyszukiwarki internetowe. Wg StatsOwl, w lutym 2013 tak wyglądał rozkład tego rynku:I teraz zobaczmy daty wystartowania poszczególnych z tych firm:

1. AOL: 1991
2. Yahoo!: 1995
3. Google: 1997

Dwie uwagi: Bing – wyszukiwarka Microsoftu jest domyślną we wszystkich systemach Windows, które są zainstalowane na komputerach ok. 60% użytkowników Internetu, więc uwzględnienie jej w tej analizie wymagałoby inaczej postawionego pytania. Zajmijmy się użytkownikami, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli wybierają swoją wyszukiwarkę.

Google, wystartowane 6 lat po AOL i 2 lata po Yahoo! zajmuje obecnie 80% rynku.

Tylko, zaraz – czy ideą tego postu nie było udowodnienie tezy, że liczy się właściwy timing w rozpoczęciu działalności komercyjnej?

Owszem. Ale mimo najpóźniejszej daty startu, Google nadal było pierwsze. I to bez zaginania czasoprzestrzeni. Zarówno AOL jak i Yahoo! od początku były wielotematycznymi portalami, z których korzystali Czytelnicy szukający newsów politycznych, sprawdzający pocztę i pogodę.

Google było nastawione na wyszukiwanie. Na www.google.com nie było treści – było pole do wyszukiwania. Nie było dziennikarzy, redaktorów i korektorów. Byli programiści i developerzy. Google było pierwsze w swojej niszy.

Teraz powinno stać się jasne:

Nieważne, ilu ludzi jest przed Tobą – nadal możesz być pierwszy.

Wystarczy, że odnajdziesz swoją niszę.

Co więcej, gdy jesteś liderem niszy, podążają za Tobą ludzie najbardziej zaangażowani w to, co masz do powiedzenia. Zasada jest prosta: jeśli jesteś pierwszy w małej niszy i tego co mówisz słucha 100 osób, to będziesz mieć większy wpływ na swoje otoczenie i branżę, niż ja ze swoimi 60,000 obserwujących z całego świata – biznesmenów, marketerów, samotnych mam, studentów, hydraulików i dziennikarzy.

Nisza. Idź i odnajdź swoją. Czas przejąć władzę nad Światem :)

Zobacz również: http://natemat.pl/38235,twitter-w-polsce-coraz-popularniejszy-poznaj-jego-najwieksze-gwiazdy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

EXPOSE MORAWIECKIEGO

TYLKO W NATEMAT 0 0Natychmiastowa weryfikacja expose Morawieckiego. O tym premier nigdy wam nie powie
INN:Poland 0 0Co tak naprawdę obiecał Morawiecki? Rząd dzielnie zajmie się problemami, które sam stworzył
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0"Zandberg orze premiera". Lider Lewicy obnażył przemówienie Morawieckiego
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
0 0Pomaska sprowadza premiera na ziemię. Oto manipulacje z expose
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA