O autorze
To będzie blog o tym co mnie cieszy, śmieszy, irytuje, wkurza i denerwuje. Chcę prowokować Was do dyskusji i stawiać pytania, które zmuszają choćby do chwili refleksji. Po 15 latach pracy, odszedłem z TVNu gdzie współtworzyłem m.in. Fakty, Prześwietlenie, Teraz My i Czarno na Białym. Przede mną nowe wyzwania i nowe cele. Jako rasowy reporter jestem ciekawy świata oraz ludzi i tym chcę się dzielić. Bez tematów tabu i zawsze
na temat. Mój Twitter

Nic się nie stało?

W naszym kręgu kulturowym groby i szczątki bliskich to rzecz święta. Trudno się zatem dziwić oburzeniu, jakie wywołała informacja o zamianie ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie jestem sobie wstanie wyobrazić co czują dziś ci, którzy 10.04.10 stracili najbliższych. Tym bardziej dziwi mnie zachowanie polityków Platformy próbujących bagatelizować sprawę, albo całą odpowiedzialność zrzucać na Rosjan.


Przecież jeszcze w czerwcu 2010 roku, Ewa Kopacz mówiła, że „rosyjscy medycy sądowi zachowywali się po prostu nadzwyczajnie” przy identyfikacji ofiar katastrofy.

Ówczesna minister zdrowia na pewno wiedziała co mówi, bo jak podkreśliła w rozmowie z Teresą Torańską - „przez wiele lat” była także lekarzem sądowym. W wywiadzie tym dużo miejsca minister Kopacz poświęciła pochwałom dla Rosjan, począwszy od zakwaterowania rodzin ofiar, poprzez darmowy bufet, na wystroju Centralnego Biura Ekspertyz Medyczno-Sądowych kończąc.

Oto fragment rozmowy, w którym Ewa Kopacz szczegółowo opisuje prosektorium - „Podłogi i ściany do sufitu wykafelkowane na biało, również bardzo czyste i przyzwoite. Gdybym wszystkie te pomieszczenia oceniała jak kontroler, który sprawdza stan sanitarny i stara się doszukać wad konstrukcyjnych zakłócających ich funkcjonalność, nie znalazłabym jakichkolwiek uchybień. Wszystkie odpowiadały standardom europejskim”. Po dokonaniu inspekcji pani minister wydała komendę do rozpoczęcia pracy. Na jej sygnał czekali polscy lekarze sądowi i genetycy.

„Ewa Kopacz - Wróciłam na górę i oświadczyłam, że jeśli rosyjscy lekarze przystępują do pracy, to moi także są do dyspozycji i mogą z nimi zaczynać.

Teresa Torańska - Co konkretnie?

Nasi lekarze, medycy sądowi, byli powołani jako biegli przy identyfikacji zwłok”. (fragment wywiadu dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej, 26.08.2010)

Ewa Kopacz także z sejmowej mównicy zapewniała, że zrobiono wszystko, że zadbano o najdrobnijesze szczegóły i dopilnowano wszelkich niezbędnych procedur dotyczących sekcji zwłok i identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś wiadomo, że rosyjska dokumentacja medyczna jest pełna błędów. Co gorsza, zamieniono ciała. Udawanie, że nic się nie stało jest nie na miejscu. Ktoś powinien powiedzieć - „przepraszam”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Nasza dyplomacja znowu zawiodła
0 0"My Kaszubi...". Tusk na pożegnanie z RE powiedział kilka słów od serca

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką