O autorze
Wanda Nowicka. Wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka. Prezeska stowarzyszenia Równość i Nowoczesność (RóNo). Posłanka na Sejm i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum. Przez 20 lat prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była ekspertką WHO. Autorka raportów, a także wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Wykładala w szkole Gender Mainstreamingu PAN. Laureatka nagród za swoją działalność w kraju i za granicą. Nowicka z wykształcenia jest filolożką klasyczną.
@WandaNowicka

Pani Premier: Dzieciom Barbary Sienkiewicz też należy się pomoc!

Jestem zbulwersowana, że kiedy Pani Barbara zwróciła się o pomoc do Pani Premier nie otrzymała wsparcia, pomocy ani zrozumienia. Dlatego też apeluję do Pani Premier o więcej empatii i przyznanie Pani Barbarze Sienkiewicz emerytury specjalnej, tym bardziej, że realizacja jej prośby nie zrujnuje budżetu państwa.


W mojej dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie pt. „ Czy 60-letnia matka bliźniąt otrzyma wsparcie od Pani Premier Ewy Kopacz?” udział wzięli aktorka Barbara Sienkiewicz (60-letnia matka bliźniąt), Olgierd Łukaszewicz (Prezes Związku Artystów Scen Polskich) oraz Artur Nowak (prawnik). Na konferencji nie zabrakło oczywiście dzieci – dziesięciomiesięcznych bliźniąt: Ani i Piotrusia.

Barbara Sienkiewicz urodziła dzieci (bliźnięta) w wieku 59 lat, kiedy pobierała emeryturę. W momencie urodzenia dzieci nie podlegała ubezpieczeniom społecznym, zapewniającym prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych, opłacając jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pobieranej emerytury, kobiecie nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Barbara Sienkiewicz zwróciła się o pomoc do Premier Ewy Kopacz a także innych instytucji państwowych (Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Aktorkę w jej staraniach wsparł Olgierd Łukaszewicz, Prezes ZASP. Niestety pani Barbara do tej pory nie doczekała się żadnej realnej pomocy ze strony państwa. Kobieta nie prosi o wiele. Chce tylko 500 zł. Pani Barbara chciałabym, żeby jej dzieci czuły się honorowo, szczęśliwie i bezpiecznie w tym kraju. Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz nie może zrozumieć dlaczego ta sprawa spotkała się z taką falą nienawiści i niezrozumienia.


Wielokrotnie deklarowane przez Panią Premier poparcie dla polityki prorodzinnej powinno oznaczać wsparcie dla każdego dziecka, które się urodziło. Dzieci Pani Barbary mają takie samo prawo do wsparcia ze strony państwa jak wszystkie inne dzieci w Polsce – mówi Wanda Nowicka.
Dzisiaj wysłałam list do Premier Ewy Kopacz o przyznanie emerytury specjalnej dla Barbary Sienkiewicz. Mam nadzieję, że ta sprawa znajdzie swój szczęśliwy finał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie