O autorze
Blogerem jestem od połowy 2007 roku. Piszę o tym co ważne dla Warszawy, Polski i Europy. Ale przede wszystkim piszę o tym co ważne dla ludzi.Podoba mi się Europa. Podzielam przekonanie łączące wielu Polaków, chciałbym aby w Polsce było tak jak na Zachodzie. Aby jakość życia Polaków była zbliżona do jakości życia innych Europejczyków. Chciałbym aby europejskie normy dotyczyły również usług publicznych: dostępu do wysokiej jakości edukacji, ochrony zdrowia, opieki nad osobami starszymi. Aby każdy obywatel wiedział co dostaje od Unii i miał świadomość, że nie jest obywatelem drugiej kategorii. W Parlamencie Europejskim pracuję w komisjach rolnictwa i rozwoju regionalnego. Wybór tej pierwszej związany był z moim wykształceniem i doświadczeniem publicznym. W Polsce pełniłem funkcję Ministra Rolnictwa. Moim zadaniem było przygotowanie systemu wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników. System zadziałał. Dzięki temu zmniejsza się przepaść między poziomem życia rolników w Polsce i w Europie Zachodniej. Wybór drugiej komisji był w tym kontekście jeszcze bardziej naturalny. Rozwój regionalny to pomoc regionom słabszym, dbanie o terytorialną spójność Europy. Komisję rozwoju regionalnego wybrałem, ponieważ nie chciałbym aby mówiono o Europie A i Europie B. Moje marzenie jest jednocześnie marzeniem milionów Europejczyków. Aby zostało ono zrealizowane musimy najpierw się poznać, podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. A potem połączyć nasze siły. Dlatego serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji na moim blogu.

Lekcja historii

1 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w historii Warszawy i Polski. Żołnierze i ludność cywilna stolicy wykazali się wielkim heroizmem. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Spory budzi ocena samej decyzji o wybuchu powstania.


Te spory będą się toczyć. Nie zagłuszajmy ich. Dyskusja o powstaniu jest ważna z punktu widzenia przyszłości Polski. Zbiegają się w niej wszystkie nasze narodowe dylematy. Dzisiaj jednak przede wszystkim pochylmy się nad pamięcią tych, którzy w powstaniu zginęli.

I doceńmy to co po 68 latach od powstania osiągnęliśmy. Owszem, są w ojczyźnie rachunki krzywd. Rosną dysproporcje społeczne, zwiększa się strefa nędzy, plagą jest bezrobocie. Polska potrzebuje poważnej korekty kursu w polityce społeczno-gospodarczej.

Jesteśmy jednak bezpiecznym państwem odgrywającym istotną rolę w Unii Europejskiej. Sądzę, że powstańcy byliby z tego faktu zadowoleni. Wszyscy patrioci z okresu drugiej wojny światowej, niezależnie od ich stosunku do powstania, byliby z tego faktu zadowoleni.


Nie zmarnujmy tej szansy!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...