Agata Michalak

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Charlotte Rampling jest waleczna
  Planete+Doc Film Festival: Filmy o sztuce – sztuka dla sztuki?

  Uwielbiam warszawski festiwal dokumentów za to, że jego organizatorzy, dobierając filmy, z uprzejmym uśmiechem wywracają na nice moje przyzwyczajenia. Ostatni weekend z Planete+ Film Festival pokazał mi, że prawdziwy artyzm nie zawsze jest tam, gdzie spodziewam się go zastać. Poszukiwania przeprowadziliśmy w galerii, w kuchni i w kinie.

 • Planete Doc Film Festival, Dzień 1: Hip hop zwycięża house

  Festiwal Planete Doc obserwuję z bliska niemal od samych jego początków. Artur Liebhart, jego niezmordowany dyrektor, dobija się o naszą uwagę i zainteresowanie ważnymi sprawami z ogromnym sukcesem. W końcu, jak sam wspomniał na otwarciu, pierwsza edycja Planete Doc objęła 19 filmów. W tym roku w programie jest ich ponad 150, a wszyscy kinomani mają datę 11-20 maja już dawno zaklepaną w kalendarzu. Dlatego dokumentalne święto postanowiliśmy uczcić relacjami z przebiegu festiwalu – siłą rzeczy subiektywnymi, bo w pojedynkę nie da się obejrzeć wszystkiego.

 • Plakat reklamujący gigantyczną domówkę, czyli film "Projekt X". W polskich kinach od 11 maja
  Costa sam w domu. Najbardziej epickie domówki kina

  Co by było, gdyby słynny filmowy nowojorczyk został sam na święta jako nastolatek? Możecie być pewni, że impreza! „Let's get this party started” śpiewała kilka lat temu Pink i do dziś to zawołanie dla każdego małolata jest jak wezwanie do boju. Jeśli wyjechaliście i zostawiliście dom pod opieką nastoletnich pociech, przeczytajcie, co może się tam dziać właśnie teraz...

 • Jean Rochefort jako Don Kichot i Terry Gilliam na planie "Człowieka, który zabił Don Kichota"
  Niedokończone filmy – perełki, których już nigdy nie zobaczymy

  Jeśli letnie słońce w środku wiosny zanadto was rozleniwia i odciąga od spraw niecierpiących zwłoki, zróbcie sobie kwadrans przerwy na przeczytanie o kilku filmach, których z różnych powodów nigdy nie ukończono. Przedstawiamy najciekawsze – od Cukora, przez Hitchcocka, po Terry’ego Gilliama – i liczymy, że ilość zmarnowanego w tych przypadkach potencjału natchnie was do działania!

 • Pati Yang w 2006 r. podczas Festiwalu w Opolu
  Jaszczurka zrzuca skórę. Kim jest Pati Yang?

  Występuje w klubach, a nie w salach koncertowych. Choć jest dzieckiem punk rocka, muzycznie bliżej jej do rave'owego Londynu czy technicznej sceny Bristolu niż do muzyki biednych i wkurzonych dzieciaków z robotniczych przedmieść. M.in. dlatego, że ponoć nigdy nie wpada w złość. Rozpięta między Londynem, Nowym Jorkiem a Warszawą, między antysystemowym dziedzictwem a całkiem oficjalną karierą – panie i panowie: oto Pati Yang! Jej trasa koncertowa po Polsce właśnie dobiegła końca.

 • Zdjęcie córeczki Joanny Rajkowskiej, Róży, z certyfikatem urodzenia
  List do Róży. Macierzyństwo w dwóch wystawach Joanny Rajkowskiej w Berlinie

  Córeczka artystki Joanny Rajkowskiej, Róża, zaistniała w świadomości zainteresowanych sztuką Polaków w związku z chorobą, z która z pomocą lekarzy i darowizn od przyjaciół walczą rodzice 10-miesięcznej dziewczynki. Równolegle Róża jest jednak podmiotem dwóch wystaw swojej mamy, które zagoszczą w galerii Żak-Branicka w Berlinie oraz w tamtejszej Akademie der Künste w związku z berlińskim Biennale Sztuki. To wystawy intymne i podejmujące dialog z przeszłością niemieckiej stolicy.

 • Ekipa pierwszego w Polsce McDonald'sa gotowa na przyjęcie gości. 1992 rok
  Polski Dziki Wschód lat 90.

  Przełom w zabójstwie Marka Papały sprzed 14 lat przeniósł nas mentalnie z powrotem w lata 90. Łatwo zapomina się dzisiaj, że serial “Ekstradycja” wtedy nie wydawał się fikcją, że restauracje na Starówce naprawdę dręczono haraczami, a samochody kradziono wypychając z nich kierowców, którzy potem “wykupywali” je od złodziei. Dwa lata wcześniej na lotnisku Bemowo wystąpił Michael Jackson, a rok wcześniej ostatnie sklepy z sieci Peweks przejęła inna spółka.

 • Leżanka Atlantic firmy Gandia Blasco
  Trzy po trzy: Wykwintne smaki, hamaki i wiosenne ptaki

  Jak co środę, mamy dla was garść poleceń od trzech butików z designem, modą lub po prostu pięknymi przedmiotami. Tym razem coś ze swojej unikalnej oferty przygotowali dla nas przedstawiciele La Sal Gallery z Warszawy, Ipnotic Design Store z Poznania i Atak Design z Łodzi. Cały czas nie możemy odpędzić od siebie wizji konsumpcji wykwintnego dania posypanego płatkami soli na pufie Aleksandry Gacy... Względnie na drewnianym leżaku firmy Gandia Blasco na hiszpańskim wybrzeżu. A Wy?

 • Charlotte Rampling – kadr z filmu "Charlotte Rampling. Spojrzenie" Angeliny Maccarone
  Aktorski diament, obiekt pożądania, ikona. 10 najlepszych ról Charlotte Rampling

  Jakie jest to spojrzenie spod opadających powiek – zmysłowe? Oceniające? Mrożące krew w żyłach? Czy ona jest właściwie piękna czy brzydka? Śmiała obyczajowo czy konserwatywna? Charlotte Rampling to aktorka, jakich mało: jednocześnie zimna i seksowna, młoda i stara, brytyjska i francuska. Jaka jest poza ekranem, przekonamy się już niedługo podczas Planete Doc Film Festival – aktorka osobiście pojawi się w Warszawie 13. maja. Do tego czasu warto zrobić sobie przegląd jej najciekawszych ról.

 • Projekt literki C z alfabetu nr 11 i literki U z alfabetu nr 9
  Pimp your blog, albo garść pomysłów, jak upiększyć swojego bloga

  Nudzi wam się blogowanie w formatce, która uwzględnia w najlepszym razie pogrubienia, kursywę i podkreślenia? Mnie czasem marzy się, by blogerzy wykazywali więcej fantazji, jednocześnie trzymając się z dala od rysunkowych gifów z “blogasków” rozmaitych Asiuniek, Kasiulek i Kamilków. Polecamy garść rozwiązań, które sprawią, że wasz blog będzie choć odrobinę się odróżniał od reszty!