NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Projekt wnętrza bistro Taczaka 20 został uhonorowany główną nagrodą w konkursie Foorni
  Taczaka – najgorętsza ulica w Poznaniu

  Modne bistro, wypełnione meblami w stylu lat 60. oraz zapachem świeżo palonej kawy. Klub, w którym nazwy drinków są niecenzuralne. Hostel, obok którego działa restauracja z organicznym jedzeniem. Staromodne pracownie krawieckie, sąsiadujące ze sklepikami oferującymi ubrania vintage. Taczaka – ulica, której patronuje pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego – zaczyna pulsować życiem.

 • Maria Peszek gra koncert w Rybniku
  Depresja medialna Marii Peszek. Dlaczego znani i bogaci nie powinni cierpieć, a tym bardziej o cierpieniu mówić

  Maria Peszek przy okazji premiery nowej płyty udzieliła kilku mocnych wywiadów. W ubiegłym tygodniu w „Polityce”, a dzisiaj we „Wprost” możemy przeczytać jej wyznania, dotyczące żmudnej walki z depresją. Wydawałoby się, że taki coming out zostanie przez Polaków odebrany jako gest odwagi. Tymczasem Marię Peszek już obwołano cierpiącą na pokaz, cyniczną artystką, która promuje własną twórczość za pomocą skandalu. Dlaczego nie potrafimy przełknąć szczerych słów artystki?

 • Dawid Ogrodnik: o nim będzie głośno!
  Dawid Ogrodnik – aktorskie objawienie roku? Świetne role w "Jesteś Bogiem", "Nietoperzu" i "Chce się żyć"

  W spektaklu „Nietoperz”, wyreżyserowanym w TR Warszawa przez węgierskiego twórcę Kornéla Mundruczó, błyszczy najjaśniej Dawid Ogrodnik. Filmowy Rahim z „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Aktor tuż po szkole już przyciąga spojrzenia i zbiera pochwały od krytyków. A bomba jego popularności niebawem wybuchnie. Po premierze „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy.

 • Jerzy Pilch w 2001 roku.
  Jerzy Pilch: „Efekciarski literacki hochsztapler”. „Uważam Rze” demaskuje naśladowcę Gombrowicza

  Pilch, pisarz marny i zakochany w sobie, niegdyś ukrywał się za maską alkoholika-erotomana, dzisiaj zasłania się inną chorobą. Przed czym? Przed konfrontacją z rzeczywistością. Zaczytany w Gombrowiczu, mistrzu ironii, tak zgubnej dla polskiej literatury, nie jest godzien, by reprezentować „literaturę narodową”. Czymkolwiek ona jest lub powinna być.

 • Wizualizacja projektu Maurycego Gomulickiego – w tle Grand Hotel w Sopocie
  Maurycy Gomulicki: „Cycki mają konkretny potencjał symboliczny”. Artysta o swoim najnowszym projekcie

  Dwie boje-piersi, zakotwiczone w sopockiej marinie, to najnowsze dzieło Maurycego Gomulickiego, przygotowane w ramach ARTLOOP Sopot Festival, który startuje dzisiaj w kultowym nadmorskim kurorcie. – Chciałbym, żeby był to ukłon w stronę wszystkich wydekoltowanych w pochmurne dni kobiet, a jednocześnie dość ostentacyjne pożegnanie sezonu polowań! – deklaruje artysta, znany z zamiłowania do różu i erotyki.

 • Pezet: "Tylko kretyni są szczęśliwi". Raper o nowej płycie, a także o życiowych i muzycznych eksperymentach [wywiad]

  – Nie chcę być idolem typu „Agnieszka tutaj nie mieszka” – mówi Pezet, zagadnięty o to, czy nie boi się, że pisane przez niego teksty mogą stać się paliwem maczyzmu kiepskiej jakości. Przy okazji premiery krążka „Radio Pezet prod. Sidney Polak”, opowiada nam o swoich życiowych spacerach po linie. O tym, że zdarzyło mu się trafić pod damski bucik, bo z natury jest romantykiem. Wreszcie, o muzycznych poszukiwaniach, które nie zawsze budzą entuzjazm konserwatywnej, hip-hopowej publiki.

 • Pani Perfekcyjna błyszczy na okładkach kolorowych pism
  Perfekcyjna Pani Domu: „Młode kobiety w Polsce nie sprzątają. To wina feministek”

  Największy bałagan wokół siebie robią dzisiaj w Polsce młode kobiety. Dwudziestolatki i trzydziestolatki nie sprzątają, bo odradziły im to feministki. Tak przynajmniej twierdzi Perfekcyjna Pani Domu, czyli Małgorzata Rozenek. Dzisiaj w telewizji śniadaniowej wyjaśniła bez ogródek, jakie są przyczyny kobiecego lenistwa. Jako przedstawicielka pokolenia bałaganiących emancypantek, nie mogę pozostawić tych słów bez komentarza.

 • Ann Patchett
  Literacka sensacja niebawem w Polsce. „Stan zdumienia” Ann Patchett „powieścią roku”?

  Ulubienica recenzentów „New York Times’a”, laureatka prestiżowych nagród, takich jak Orange Prize oraz PEN/Faulkner Award, stała współpracowniczka „Harper’s Magazine”, „Vogue’a” czy „Washington Post” sama podniosła sobie poprzeczkę. Ann Patchett, mieszkająca w Nashville pisarka, autorka bestselleru „Belcanto”, napisała książkę, o której mówi się, że jest współczesną odpowiedzią na „Jądro ciemności”. Zazwyczaj jestem sceptyczna, jeśli chodzi o podobne rekomendacje. Jednak powieść „Stan zdumienia”, która w pierwszych dniach września ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak literanova, bez wątpienia jest wybitna.

 • Maria Rotkiel: „Nie leczmy kompleksów cudzym kosztem!”. Jesteśmy niewolnikami lęku [wywiad]

  Nerwice, depresje albo inne zaburzenia psychiczne nie dotyczą wcale wąskiej grupy społecznej. To znak naszych czasów, że młodzi, dobrze wykształceni i pozornie szczęśliwi ludzie nie radzą sobie z własnymi emocjami. Ponieważ wszyscy żyjemy w lęku, wszyscy cierpimy, w mniej lub bardziej widoczny dla otoczenia sposób. Boimy się utraty swojego statusu społecznego, ośmieszenia, samotności, biedy. Śnią nam się niespłacone kredyty, rozwody i choroby. Czy można poradzić sobie z lękiem? Maria Rotkiel, psycholog, uważa, że jest to możliwe.

 • Dr Krzysztof Krejtz
  Dr Krzysztof Krejtz: „Hejter jest w każdym z nas”. Jak nie dopuścić go do głosu? Zaczynamy debatę nad kulturą w sieci

  Według internautów, aż 86% internetowych komentarzy nacechowanych jest negatywnymi emocjami, wśród których najczęściej wymieniane to: złość, gniew i krytyczne opinie. Jak wynika z analizy, przeprowadzonej na zlecenie UPC Polska, negatywne emocje występują niemal wszędzie: w mediach społecznościowych, na forach i pod wybranymi największymi polskimi portalami internetowymi. Odpowiedzią na te dane jest akcja „Pozytywni w sieci”, zorganizowana przez UPC pod patronatem naTemat. Chcemy zainicjować debatę nad jakością komentarzy w sieci. O to, gdzie w internecie szukać rozmów z klasą, pytamy dr Krzysztofa Krejtza, psychologa społecznego, kierownika Laboratorium Badań Internetu w SWPS oraz Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI, który od kilkunastu lat zajmuje się badaniami społecznych aspektów internetu.