NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Tygodnik braci Karnowskich sugeruje, że podczas kampanii prezydenckiej sztab Platformy Obywatelskiej inspirował Andrzeja Hadacza do atakowania Andrzeja Dudy.
  Karnowscy donoszą o spisku wymierzonym w Dudę. Słynny Andrzej Hadacz miał być tajnym prowokatorem

  Andrzej Hadacz podstawionym prowokatorem, który miał zaatakować Andrzeja Dudę? Taką teorię tworzą bracia Karnowscy. „Mamy taśmy brudnej kampanii” – chwalą się na pierwszej stronie swojego nowego tygodnika.

 • Naukowcy z Holandii i Kanady przeprowadzili badania, z których wynika, że kaca nie da się uniknąć. Nie pomoże tłuste jedzenie, picie dużej ilości wody ani staranność, by nie mieszać alkoholu.
  Przed kacem nie uciekniesz. Naukowcy dowodzą, że nie pomoże nawet tłuste jedzenie ani woda

  Udana impreza ze znajomymi, opatrzona niemałą ilością spożytego alkoholu najczęściej kończy się tym samym – potwornym kacem następnego dnia. Jeśli podczas spotkania starasz się dużo jeść, lub nie mieszać ze sobą różnych trunków, aby zmniejszyć jego objawy – nie trudź się. Naukowcy z Holandii i Kanady przekonują wprost: kac tak czy siak cię dopadnie.

 • Rosja, Niemcy, Swiatowy Kongres Żydów... wszyscy roszczą sobie prawo do złota ze złotego pociągu znalezionego w okolicach Wałbrzycha.
  „Nikt nam złota nie odbierze”. Najlepiej na tajemniczym pociągu wyjdą ci, którzy go znaleźli. Rozmawiamy z ekspertem

  Nie wiadomo czy słynny złoty pociąg faktycznie istnieje. Wiadomo jednak, że kolejka po odbiór znajdującego się w nim skarbu staje się coraz dłuższa. W sobotę zapowiedź walki „o swoje” zadeklarował Światowy Kongres Żydów i jego szef Robert Singer. Teraz słyszymy o żądaniach sąsiednich państw – Niemiec i Rosji. – Złota, pieniędzy ani innych kosztowności państwa nam nie odbiorą – przekonuje w rozmowie z naTemat ekspert ds. prawa międzynarodowego Piotr Schramm.

 • "Newsweek" dalej bada sprawa podróży Andrzeja Dudy do Poznania. Prezydencka kancelaria unika odpowiedzi na pytania o grafik wykładów na prywatnej uczelni.
  Poznański PiS w panice. „Newsweek” o kolejnych wątkach afery z prezydentem Dudą

  „Oburzenie i oskarżenia o oszustwo” – tylko tyle według tygodnika „Newsweek” ma do powiedzenia prezydencka kancelaria po opublikowaniu tekstu o niewygodnych rachunkach Andrzeja Dudy. Odpowiedzi na pytania brak. Konsekwencje są za to w poznańskich strukturach PiS za to, że nie kryły prezydenta. Telefony dzwonią, oskarżenia wobec lokalnych działaczy się mnożą, a to wszystko tuż przed ostatecznym zamknięciem wyborczych list.

 • Na Kongresie Programowym w Gliwicach Nowoczesna zaprezentowała swoje postulaty dotyczące systemu ochrony zdrowia.
  Petru zapowiada swoje plany dotyczące systemu ochrony zdrowia: "Nie wszystko będzie za darmo"

  – W obecnym systemie ochrony zdrowia pacjent jest na ostatnim miejscu – Ryszard Petru mocno krytykuje politykę obecnych władz, a wszelkie jej inicjatywy (np. pakiet onkologiczny) traktuje wyłącznie w kategoriach „działań PR-owych”. Wszystko w ramach kolejnego kongresu programowego Nowoczesnej w Gliwicach.

 • Zwolennicy JOW i wrześniowego referendum organizują w Warszawie marsz. Zachęcają, aby "olać partię", ale "nie olewać" referendum.
  „Już nie Szydło, już nie Duda, teraz Kukiz czyni cuda” – zwolennicy JOW maszerują przez Warszawę

  Zwolennicy Pawła Kukiza uparcie przekonują, że 6 września będzie „jednym z najważniejszych dni współczesnych historii Polski”. Nie przejmują się coraz częściej pojawiającym się komentarzom i prognozom, że frekwencja wyborcza wyniesie max. 30 proc. W stolicy organizują marsz, na którym zachęcają wszystkich do pójścia na referendum. „Już nie Szydło, już nie Duda, teraz Kukiz czyni cuda” – skandują.

 • Prof. Roman Kuźniar jest przeciwny próbom włączenia Polski negocjacje na temat Ukrainy i krytykuje za to Andrzeja Dudę.
  Prof. Kuźniar, były doradca Komorowskiego przeciwny koncepcji Dudy: Dobrze, że nie ma nas w formacie normandzkim

  Nie milkną echa po apelu Andrzeja Dudy, aby włączyć Polskę w negocjacje dotyczące Ukrainy. Ekspert do spraw międzynarodowych prof. Roman Kuźniar jest przeciwny takiej propozycji. Przekonuje, że Polska i tak jest aktywna, jej rola wystarczająco duża, a próby „wepchnięcia Polski” do tych dyskusji stosowane przez nowego prezydenta – wyjątkowo nieudolne.

 • 70 proc. Polaków nie chce powrotu Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego do polityki.
  Jarosław Kaczyński i Donald Tusk, czyli polityczny koszmar. 70 proc. Polaków nie chce ich powrotu

  Trwająca przez lata wojna na linii Tusk-Kaczyński mocno zniechęciła Polaków do obu polityków. Według najnowszego sondażu IBRiS, blisko 70 proc. respondentów nie chciałoby ich powrotu. – Nie ma się co dziwić. Byli nadobecni w polskiej polityce, więc wyborcy mówią dają jasny sygnał. Czas na zmiany – komentują politolodzy. Te z jednej strony następują, z drugiej – wręcz przeciwnie, bo choć twarze w polskiej polityce „nowsze”, to scenariusz wzajemnych podjazdów wciąż ten sam.

 • Andrzej Duda domagał się zwiększenia roli Polski w rozmowach o Ukrainie, ale nie skonsultował swoich planów z polskim rządem ani z zagranicznymi partnerami.
  Andrzej Duda zapomniał, że jest prezydentem, a nie premierem. Przez brak konsultacji zalicza więc pierwsze wpadki

  Andrzej Duda w sferze polityki zagranicznej próbuje być bardzo samodzielny. Nie konsultuje planów z rządem i zapowiada nieprzedyskutowane z zagranicznymi partnerami decyzje. W przypadku Ukrainy miał być wielki sukces, a jest wielka potrzeba ciągłego tłumaczenia się. PO sytuacje wykorzystuje i punktuje nowego prezydenta: rządzi się, nie konsultuje, a dyplomację prowadzi poprzez media. Po pierwszym politycznym zamieszaniu w sprawie Ukrainy i na dzień przed wizytą w Berlinie coraz częściej pojawia się też pytanie o jego eksperckie zaplecze.

 • Chęć do rewolucji wśród polskich "oburzonych" polityków gaśnie równie szybko, jak się pojawia. Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Janusz Palikot
  Kukiz, Korwin i Palikot – polscy "rewolucjoniści" jednego sezonu

  Najpierw Janusz Palikot, potem Janusz Korwin-Mikke, a teraz Paweł Kukiz. Pierwszy chciał „zdejmować Polskę z Krzyża”, drugi rozwalać Unię Europejską od środka, a trzeci – choć zaczynał od stosunkowo niegroźnych jednomandatowych okręgów wyborczych, skończył na potrzebie pozbycia się zdrajców i obrażaniu dziennikarek. Każdy z nich miał swoje pięć minut i żaden nie potrafił ich zatrzymać. Dlaczego polscy rewolucjoniści wypalają się tak szybko?

O sobie

Wrzucona w wir kampanii prezydenckiej. W naTemat od lutego 2015 roku. Obserwuję i opisuję jak radzą sobie aktorzy naszej polskiej sceny politycznej.

Systematycznie poszerzam wiedzę w dziedzinie nowych mediów. Na co dzień jestem zafascynowana Warszawą, zwłaszcza od strony jej politycznych i samorządowych zawiłości. Zakochana szczególnie w Ursynowie, gdzie mieszkam, a niepolitycznie – kompletnie zafiksowana na punkcie sportu i zdrowego stylu życia. Dzień bez biegania to dzień stracony!

Napisz do autorki: karolina.wisniewska@natemat.pl