NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Zabawy weselne, gorzko gorzko i pijany wujek. Misja: ślub bez obciachu

  Najpierw kolacja w drogiej restauracji i pierścionek z diamentem ukryty w wyszukanym daniu. Później wymyślne zaproszenia na ślub, wreszcie sama uroczystość wzorowana oczywiście na ślubie Kate i Williama. Później polskie wesele z wódką, tańcami do rana i disco polo. Dla niektórych to scenariusz marzeń, lecz dla coraz większej grupy to zwykły obciach. Jak uchronić się przed presją tradycyjnego ślubu?

 • Polski design kontratakuje! Trendy sprzed lat mają się świetnie

  Ikony polskiego designu po latach wracają do łask. Odkurzone i pozbawione historycznej otoczki zaskakują świeżością formy. Ci starsi spojrzą na nie z sentymentem, młodsi zaś z rozrzewnieniem. Projekty Romana Modzelewskiego czy Henryka Sztaby są zwyczajnie piękne i użyteczne, a także jak najbardziej hipsterskie. Czyżbyśmy właśnie przeżywali renesans polskiego designu drugiej połowy XX wieku?

 • "Frankenweenie"
  Tim Burton – poskromiciel potworów spod łóżka

  „To musiało się udać!” – miał wykrzyknąć po jego fabularnym debiucie brat Daniel. Życie Tima Burtona jest szaloną wycieczką w nieznane, gdzie na każdym kroku czai się zagadka. Dla niektórych mistrz, dla innych zupełnie niezrozumiały. Burton jest mistrzem niedopowiedzianych i mrocznych, a zarazem zabawnych historii.

 • Panorama Brasilii
  Zrealizował marzenie. Brasilia - miasto idealne, które stało się koszmarem

  Informacja o śmierci wybitnego architekta Oscara Niemeyera wstrząsnęła nie tylko pasjonatami architektury, ale też sztuki i idei. Brazylijczyk nikogo nie pozostawiał obojętnym – jego dzieła budzą do dziś kontrowersje, podobnie jak sama idea miasta utopii. Wielokrotnie zarzucana wciąż odradza się na nowo – a to jako wizja ekologiczna, a to jako powrót do rozwiązań modernistycznych.

 • Gwiazdkowy och! bazar – 9.12 w Znajomi Znajomych
  Szukasz prezentów na święta? Sprawdź miejskie kiermasze

  Temperatura coraz niższa, a święta coraz bliżej. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na świąteczne upominku lub po prostu chcecie odświeżyć garderoby polecamy świąteczne targi z ubraniami, na których znajdziemy prawdziwe perełki w często zaskakująco dobrych cenach.

 • Megaupload
  Po zamknięciu Megaupload wpływy z filmów spadają. Tarkowski: „Te badania to otwarcie dyskusji o prawach autorskich”

  Christian Peukert z Munich School of Management i Jorg Claussen z Copenhagen Business School opublikowali swoje badania, w których jednoznacznie wskazują, że zamknięcie serwisu Megaupload nie wpłynęło na zwiększenie wpływów producentów filmowych. Co więcej, zmalało.

 • Niezwykłe lalki polskiej artystki robią furorę

  Lalka – przedmiot pożądania małych dziewczynek i wielki światowy biznes. Urocza, ciepła i plastikowa. Uśmiechnięta i piękna. Podczas zakończonego niedawno festiwalu „Lalka też człowiek” Klaudia Gaugier udowodniła, że lalka nie musi być infantylnym przedmiotem dla dzieci. Lalka może mieć charakter, być interesująca i inspirująca zarazem.

 • Biuro Matrymonialne Queer dla gejów i lesbijek – pierwszy oddział w Warszawie

  Miejsce dla desperatów, ściana płaczu z anonsami i randki w ciemno – tak kojarzymy biura matrymonialne. Archaiczne, dla przegranych życiowo i nie mające nic do zaoferowania. Tymczasem w Warszawie otworzyło się pierwsze tego typu miejsce przeznaczone dla osób LGBT – lesbijek, gejów, osób bi- i transseksualnych. I cieszy się coraz większym powodzeniem!

 • Nowoczesne technologie zagrażają dzieciom? Kampania "Zakup kontrolow@ny" pomoże wybrać gadżet dla malucha

  Nowe technologie coraz częściej przestają być marzeniem, a stają się zwykłą codziennością. Tablety, smartfony czy e-booki ułatwiają nam życie, dają nową formę rozrywki i edukacji. Przydatne w pracy, w szkole czy w domu powoli wtapiają się w krajobraz początku XXI wieku. Dzieci również coraz częściej sięgają po nowinki technologiczne. Na ile te sprawdzają się wśród najmłodszych?

 • Kultura ukrywa HIV. „Nie chcę, by koleżanka babci powiedziała jej przy herbacie, że mam HIV”

  Artyści i HIV to temat rzeka. Od początku debaty na temat wirusa są zaliczani do jednej z „grup ryzyka” obok gejów i narkomanów. Bezwzględne stereotypy utwierdzane są na podstawie powszechnej wizji społecznej: artysta musi być hedonistą, alkoholikiem i seksoholikiem. Stąd już krok do zarażenia i choroby. Jak to ze stereotypami bywa – są przekłamaniem rzeczywistości. Ludzie kultury są nosicielami wirusa HIV, lecz nie częściej niż inne grupy społeczne. Dlaczego więc tak mało wiemy o takich przypadkach?