Myślisz, że wiesz wystarczająco dużo o czerniaku? Zapewne po lekturze tego tekstu zmienisz zdanie – czerniak to wiele tajemnic, czy zaskakujących informacji. Złośliwy nowotwór skóry, który charakteryzuje się dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu i kilka ciekawostek na jego temat.
1. Jaki jest najczęściej pojawiający się nowotwór u ludzi młodych? Tak, to właśnie czerniak. Dane dotyczą USA i są alarmujące. Jak pisze Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) czerniak to najczęstsza forma nowotworu dopadająca ludzi w wieku od 25 do 29 lat. Jak mówi dr Angelą J. Lamb, asystent profesora dermatologii na Icahn School of Medicine, najczęstsza przyczyna występowania czerniaka ma związek z nadmiernym korzystaniem z solarium.
2. Może dopaść każdego niezależnie od koloru skóry. To prawda, że ludzie o ciemniejszym kolorze skóry mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka skóry, ponieważ mają większą ochronę przed słońcem, ale to nie daje im pełnej gwarancji. Korzystajmy z ochrony przeciwsłonecznej wykorzystując sprawdzone, zdrowe, legalne filtry oraz kremy.
3. Od kilku lat na całym świecie w bardzo szybkim tempie rośnie przyrost zachorowań na czerniaka. Co więcej, liczba nowo diagnozowanych przypadków czerniaka podwaja się co dziesięć lat.
4. Umiejscowienie też jest dość charakterystyczne. U kobiet czerniak najczęściej pojawia się na podudziu (między kolanem a kostką), a u mężczyzn jest to tułów oraz skóra pleców. W grupie chorych w wieku powyżej 65 lat czerniak najczęściej pojawia się u obu płci na twarzy.
5. Ciągłe te same metody leczenia - sposoby leczenia tego nowotworu nie zmieniły się od przełomu lat 70. I 80. XX stulecia, a jedyny postęp w leczeniu jest związany głównie ze zwiększeniem odsetka czerniaków usuwanych we wczesnych stadiach zaawansowania. Możliwości leczenia w stadium zaawansowanym są wciąż ograniczone i wyniki stosowanej terapii systemowej z wykorzystaniem cytostatyków są niesatysfakcjonujące.
6. Nie tylko solarium. Czerniak obciąża genetycznie kolejne pokolenia. Osoby, u których w rodzinie ktoś miał czerniaka, mogą być podatne na to bardziej niż pozostali. Szacuje się, że w najbliższej linii – rodzic, brat, siostra ryzyko zachorowania czerniaka wzrasta nawet o 15% w stosunku do reszty członków społeczeństwa nieobciążonych genetycznie.
7. Ilość zgonów na czerniaka też jest zatrważająca. Według AAD, jeden Amerykanin umiera z czerniakiem co godzinę.
Na szczęście czerniaka można pokonać. Chorzy, u których wycięcie czerniaka nastąpiło we wczesnym stadium choroby mają 90% szans na przeżycie bez wznowienia choroby w okresie 5 lat. Chorzy, u których grubość czerniaka przekroczyła 3,5 mm mają zaledwie 50% szans na przeżycie bez wznowienia choroby w okresie 5 lat nawet, jeśli nie mają objawów rozsiewu ogólnoustrojowego.