W Europie liczba osób z alergią pokarmową sięga już 58 milionów. Wyniki badań epidemiologicznych na całym świecie pokazują dynamiczny wzrost występowania tego typu alergii. Co roku liczba osób umierających na skutek powikłań alergii pokarmowych wzrasta. Eksperci ostrzegają, że alergikiem może stać się każdy z nas, praktycznie z dnia na dzień.
Spożycie niektórych produktów, nawet w śladowych ilościach może prowadzić do anafilaksji – ciężkiej zagrażającej życiu reakcji o bardzo gwałtownym przebiegu. Nie ma wątpliwości, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby alergicy były lepiej wyedukowani co do przyczyn reakcji, metod zapobiegania oraz postępowania w razie objawów anafilaksji.
W ostatniej dekadzie lekarze zauważyli dynamiczny wzrost liczby osób chorych na różnego rodzaju alergie. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące wzrastającej częstości występowania chorób związanych z nadwrażliwością alergiczną na pokarm.
Warto przyjść
Wszyscy, których trapi problem alergii lub nietolerancji pokarmowej 21-22 listopada mają okazję wziąć udział w drugiej edycji Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej. Impreza odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizatorzy wydarzenia zapraszają nie tylko alergików, ale także wszystkich, którzy chcą zdrowo żyć.
Organizatorzy chcą, żeby uczestnicy wydarzenia uzyskali kompleksowe i pełne informacje dotyczące sposobów zapobiegania i leczenia wszelkiego rodzaju alergii oraz nietolerancji pokarmowej, zapoznali się z produktami i skorzystali z promocyjnej oferty wystawców. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich osób, które świadomie podchodzą do swojego stylu życia i zdrowia.
W tym roku przestrzeń wystawowa została podzielona na sektory, w których zwiedzający będą mogli spotkać się z producentami i dystrybutorami produktów z następujących obszarów:
- GLUTEN & FREE FROM: żywność i napoje bez glutenu, bez laktozy i innych alergenów
- HOME, HEALTH CARE&MED: sprzęt AGD i medyczny, środki czystości, pościel, środki na roztocza, placówki medyczne, ośrodki wypoczynkowe
- ECO & ORGANIC & VEGE: produkty naturalne, ekologiczne, organiczne oraz vege, strefa wykładów EKO-NATURA, innowacyjny DOM HYBRYDOWY.
Gotowanie i autografy
Oprócz możliwości zrobienia zakupów, czy poznania nowości rynkowych, na uczestników czeka też dużo innych atrakcji. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach kulinarnych vege i bezglutenowych, wysłuchają pasjonujących wykładów, będą mogli wziąć udział w dyskusjach i debatach, a także wygrać cenne nagrody w konkursie.
Można będzie też spotkać się z autorami popularnych tytułów m.in. Katarzyną Jankowską, autorką bloga i serii książek „Mama Alergika Gotuje” oraz autorkami książki „Kuchnia Polska bez Pszenicy” i „Święta bez pszenicy”.
Wydarzenie wspierają: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Fundacja Alabaster i Fundacja Pokonać Alergię.
Warto przypomnieć, że dynamiczny wzrost nadwrażliwości pokarmowych o podłożu alergicznym dotyczy osób dorosłych jak i dzieci. W wielu przypadkach pierwsza manifestacja choroby występuje już w wieku niemowlęcym, jednak niejednokrotnie pierwsze objawy pojawiają się dopiero w życiu dorosłym, czy nawet w wieku podeszłym.
Nadwrażliwość i nietolerancja
O nadwrażliwości pokarmowej mówimy wtedy, gdy organizm nieprawidłowo reaguje na niektóre pokarmy, które w przypadku większości ludzi nie wywołują dolegliwości. Reakcja na określone składniki pokarmowe może mieć różną siłę. Nawet ich śladowe ilości mogą wywoływać zespół niepożądanych i groźnych objawów.
W przypadku nietolerancji pokarmowych mamy do czynienia z sytuacją o wiele bardziej złożoną, gdyż objawy są niezależne od układu immunologicznego, a mają zaś związek z reakcjami o charakterze metabolicznym, farmakologicznym czy wynikają z niedoborów enzymatycznych organizmu.
– Typowym przykładem nietolerancji pokarmowych jest niedobór laktazy, którym dotkniętych jest w populacji polskiej kilkadziesiąt procent ludzi. Katar, łzawienie oczu, wysypka, ból brzucha, biegunka to typowe objawy reakcji alergicznej w jej lekkiej postaci. Jednak przy jej ciężkim przebiegu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego objawiającego się silną dusznością, zaburzeniami układu krążenia, spadkiem ciśnienia i wreszcie utratą świadomości – wyjaśnia prof. Zbigniew Bartuzi.
alergolog i gastroenterolog, kierownik Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Liczba chorych wykazujących objawy alergii na pokarmy w Europie według danych Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się dwukrotnie, a liczba chorych trafiających do oddziałów ratunkowych z powodu ciężkich reakcji pokarmowych spowodowanych nadwrażliwością alergiczną wzrosła w tym zakresie aż siedmiokrotnie.