Nadciśnienie, cukrzyca i choroby serca – takie przewlekłe problemy zdrowotne występowały najczęściej wśród ofiar śmiertelnych zakażonych koronawirusem we Włoszech. Według najnowszego raportu dotyczącego zgonów w czasie pandemii covid-19 we Włoszech, aż 99 proc. zmarłych cierpiało na wcześniej wykryte choroby, które mogły przyczynić się do ich śmierci. Czy to dlatego wirus SARS-CoV-2 zebrał tam aż tak śmiertelne żniwo?
Po tym, jak wskaźniki śmiertelności z powodu koronawirusa we Włoszech zaczęły osiągać trzycyfrowe rozmiary (ponad 150-proc. wzrost zgonów w ciągu jednego tygodnia), zarówno władze, jak i naukowcy, specjaliści oraz eksperci z różnych dziedzin zaczęli pospiesznie szukać odpowiedzi na to, z jakiego powodu covid-19 tak szybko spowodował więcej zgonów niż w Chinach. Aktualne statystyki wskazują, że we Włoszech zanotowano ponad 41 tys. zakażonych koronawirusem, wśród których do tej pory doszło do 3,4 tys. zgonów.
Nowe statystyki na temat ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech
Według najnowszego raportu dotyczącego zachorowań na covid-19 we Włoszech, opublikowanego 17 marca przez Instytut Zdrowia Publicznego (L'Istituto Superiore di Sanità) najwięcej zgonów obserwuje się w grupie wiekowej 80-89 lat, natomiast wśród osób poniżej 40. roku życia wszystkie ofiary śmiertelne stanowią... mężczyźni z chorobami przewlekłymi (choć liczba tych przypadków jest niewielka). Badacze z Rzymu przeanalizowali dokumentację medyczną około 18 proc. zgonów wśród osób, u których potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.
Niemal wszystkie zakażone osoby (99 proc.) wcześniej cierpiały z powodu innych chorób przewlekłych. Nie dotyczyło to tylko 3 pacjentów (0,8 proc. przypadków). U reszty stwierdzono, że:
⦁ prawie połowa (48,5 proc.) miała co najmniej 3 lub więcej chorób,
⦁ nieco ponad jedna czwarta (25,6 proc.) 2 wcześniej zdiagnozowane choroby,
⦁ pozostali (25,1 proc.) 1 chorobę.
Na jakie przewlekłe choroby cierpiały ofiary koronawirusa we Włoszech?
⦁ ponad 75% miało nadciśnienie,
⦁ około 35% – cukrzycę,
⦁ jedna trzecia – choroby serca.
*x– oznacza liczbę ofiar śmiertelnych z SARS-CoV-2, cierpiących wcześniej na daną chorobę przewlekłą.
*PoCHP – przewlekła obturacyjna choroba płuc.
CIEKAWOSTKI
⦁ niewydolność oddechowa – to najczęstsze powikłanie obserwowane wśród zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (zdarza się u 97 proc. pacjentów).
⦁ 8 dni – tyle wynosi średni czas od pojawienia się pierwszych objawów zakażenia koronawirusem do momentu zgonu.
⦁ 4 dni – według statystyk tyle mija od wystąpienia pierwszych symptomów covid-19 do rozpoczęcia hospitalizacji.
Dane demograficzne na temat ofiar śmiertelnych pandemii covid-19 we Włoszech
Choć średni wiek osoby zakażonej koronawirusem z potwierdzoną obecnością patogenu we Włoszech wynosi 63 lata, to jednak osoby, które umierają na covid-19, są starsze (mają przeciętnie 79,5 roku). Najwięcej zgonów obserwuje się w najstarszej grupie wiekowej 80-89 lat.
KOBIETY
⦁ Jeśli chodzi o kobiety, to najwięcej ofiar śmiertelnych zanotowano w grupie wiekowej 80-89 lat oraz 70-79 lat.
⦁ Pań zakażonych koronawirusem, które zmarły podczas pandemii covid-19 we Włoszech, jest 2 razy mniej niż mężczyzn.
MĘŻCZYŹNI
⦁ Wśród mężczyzn zakażonych koronawirusem najwięcej zgonów było u panów powyżej 80. roku życia.
⦁ Z kolei wszystkie ofiary śmiertelne poniżej 40. roku życia stanowią mężczyźni z chorobami przewlekłymi. W tej grupie wiekowej jest jednak najmniej zgonów (z raportu wynika, że było to 5 osób z ciężkimi chorobami współistniejącymi).