Ponieważ jesteśmy dość bezradni w stosunku do koronawirusa, czekamy w napięciu na wszelkie informacje dotyczące szczepionki. Tymczasem Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyśpieszonym trybie, czyli na początku 2021 r.
To jeszcze nie jest informacja z rodzaju: "Mamy to”, ale dająca dużą nadzieję na to, że firmie uda się w dość niedługim czasie stworzyć skuteczny oręż do walki z COVID-19. Na razie za wcześnie, żeby mówić o szczegółach, szczególnie tych dotyczących ewentualnej dostępności szczepień w Polsce, bo tak naprawdę szczepionki jeszcze nie ma.
Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19
Johnson & Johnson ogłosił wybór kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 spośród tych, nad którymi pracował od stycznia 2020. Spółka zakłada, że najpóźniej do września 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku.
Jak podaje firma, oznacza to znaczne przyśpieszenie, w porównaniu ze standardowym procesem opracowywania szczepionek trwającym od 5 do 7 lat, zanim dany kandydat zostanie nawet rozważony pod kątem rejestracji.
Spółka zapowiedziała także znaczne poszerzenie zakresu współpracy między Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson, a amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w Dziedzinie Biomedycyny (BARDA), dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych szczepionki i dostarczenie ponad miliarda jej dawek na całym świecie.
Przełom w pracach nad szczepionką
Prace nad szczepionką firma Johnson & Johnson rozpoczęła w styczniu 2020 roku, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa (COVID-19). Zespoły badawcze w Janssen, we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, będącym częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wielu kandydatów na szczepionki przy użyciu technologii AdVac®.
Dzięki współpracy z wieloma naukowcami z różnych instytucji akademickich prototypy szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.
Na tej podstawie spółka Johnson & Johnson zidentyfikowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 (z dwoma kandydatami zapasowymi).
W ramach przyspieszonego harmonogramu firma zamierza rozpocząć badania kliniczne I fazy we wrześniu 2020 r., a dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności mają być dostępne do końca roku. Pozwoliłoby to na udostępnienie szczepionek do stosowania interwencyjnego na początku 2021 roku.
Większe możliwości produkcyjne szczepionek przeciw koronawirusowi
Firma Johnson & Johnson zobowiązała się również do zwiększenia globalnych możliwości produkcyjnych. Będzie to możliwe między innymi poprzez stworzenie nowych możliwości produkcji szczepionek w Stanach Zjednoczonych i zwiększenie zdolności produkcyjnych w innych krajach.
Dzięki temu możliwa będzie szybka produkcja i dostarczenie ponad miliarda dawek bezpiecznej i skutecznej szczepionki na całym świecie. Spółka planuje niebawem rozpocząć produkcję i w ramach działalności not-for-profit zobowiązuje się do powszechnego udostępnienia przystępnej cenowo szczepionki do szczepienia interwencyjnego w czasie pandemii.
Dzięki nawiązaniu współpracy między BARDA a firmą Johnson & Johnson, przeznaczone zostanie ponad miliard dolarów na współfinansowanie badań, rozwoju i badań klinicznych w zakresie szczepionek. Johnson & Johnson będzie korzystać ze swojej sprawdzonej technologii produkcji szczepionek i w razie potrzeby przydzieli dodatkowe zasoby, w tym personel i infrastrukturę. Oprócz tego zarówno BARDA, jak i spółka Johnson & Johnson, przeznaczyły również oddzielnie dodatkowe fundusze, które umożliwią rozszerzenie prowadzonych prac w celu określenia możliwych metod leczenia koronawirusa.
Ponad 20 letnie doświadczenie w walce z wirusami
Przez ponad 20 lat spółka Johnson & Johnson zainwestowała miliardy dolarów w leki przeciwwirusowe i szczepionki. W programie szczepień przeciw COVID-19 wykorzystuje się sprawdzone technologie AdVac® i PER.C6® spółki Janssen, które umożliwiają szybkie opracowanie nowych szczepionek i zwiększenie skali produkcji optymalnego kandydata na szczepionkę.
Tę samą technologię wykorzystano do opracowania i produkcji szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz skonstruowania kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV, które znajdują się w 2. lub 3. fazie badań klinicznych.
Oprócz prac nad szczepionkami BARDA i Johnson & Johnson poszerzyły zakres współpracy, aby przyspieszyć prace w Janssen w zakresie przeszukiwania bibliotek związków chemicznych, w tym związków pochodzących z innych firm farmaceutycznych. Celem jest określenie możliwych metod leczenia koronawirusa. Zarówno Johnson & Johnson, jak i BARDA zapewniają finansowanie w ramach tej współpracy.
Przeszukiwanie baz danych cząsteczek przeciwwirusowych jest prowadzone we współpracy z Rega Institute for Medical Research (KU Leuven/University of Leuven) w Belgii.
Świat stoi w obliczu kryzysu zdrowia publicznego. Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna i przystępna cenowo tak szybko, jak to możliwe. Jako największa firma z branży opieki zdrowotnej czujemy ogromną odpowiedzialność za poprawę zdrowia ludzi na całym świecie.
Dzięki połączeniu wiedzy naukowej, skali działania i siły finansowej firma Johnson & Johnson jest dobrze przygotowana, aby we współpracy z innymi partnerami zaangażować zasoby w celu przyspieszenia walki z pandemią.