Kiedy można podejrzewać, że jesteśmy zakażeni koronawirusem? – To nie będą stany podgorączkowe, tylko temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza. Będzie to też nieefektywny, męczący kaszel oraz uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej – mówi w specjalnym podcaście "Koronawirus bez cenzury. Doktor wyjaśnia” dr n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jeśli mamy takie objawy, to powinniśmy zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, jednak z dodzwonieniem się bywają problemy. Jeśli tam nikt nam nie pomoże, to powinniśmy środkami indywidualnymi pojechać do najbliższego oddziału zakaźnego, ewentualnie do szpitala jednoimiennego, który zajmuje się leczeniem osób z COVID-19.
Jak tłumaczy dr Dzieciątkowski, przy objawach ewentualnego zakażenia koronawirusem, nie powinniśmy brać na własną rękę żadnych leków. Terapia zostanie wdrożona po tym jak w szpitalu zostaną wykonane wszelkie badania. Niektóre leki, jeśli weźmiemy je na własną rękę, mogą zafałszować wyniki badań.
Co do środków przeciwgorączkowych, dr Dzieciątkowski przypomina, że "zbijanie” temperatury przy zakażeniach wirusowych, do pewnego momentu, nie jest działaniem odpowiednim. Środki przeciwgorączkowe należy w takim przypadku przyjmować wtedy, gdy temperatura przekroczy 39 stopni Celsjusza. Można zażyć paracetamol, ibuprofen lub pyralginę.
Jeśli lekarz nas zbadał, jesteśmy objęci nadzorem epidemiologicznym i obserwacją, to zdaniem specjalisty, nie powinniśmy już być kierowani do domu. Powinniśmy zostać w szpitalu. Osoba, która ma pozytywny wynik w kierunku koronawirusa tym bardziej nie powinna wracać do domu. Nawet jak lekko przechodzi chorobę, to może zakazić innych, którzy mogą ciężko przechodzić zakażenie.
Lekko zakażenie koronawirusem przechodzą głównie dzieci i młodzi ludzie. Zwykle czują się zmęczeni, osowiali, mogą mieć stany podgorączkowe. Jednak nie występuje u nich kaszel czy uczucie duszności. Taki pacjent nie jest leczony, jedynie podlega izolacji.
Podcast KORONAWIRUS BEZ CENZURY. DOKTOR WYJAŚNIA razem z innymi podcastami naTemat dostępny jest również na: Apple Podcasts, Spotify i Google Podcasts.