W Polsce odzwyczailiśmy się już od obostrzeń z powodu COVID-19, a maseczki obowiązkowe są tylko w przychodniach i szpitalach. Koronawirus jednak nie odpuszcza. Rośnie liczba zakażeń w krajach, które najczęściej wybierają Polacy jako cel wakacyjnych podróży. Jakie obostrzenia tam obowiązują? Gdzie trzeba zakładać maseczki także w komunikacji publicznej? Czy certyfikaty covidowe są obowiązkowe?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Po dwóch latach pandemii i ograniczeń w wyjazdach chętnie szukamy ofert wyjazdów wakacyjnych w kurortach poza granicami naszego kraju. Po przyjeździe możemy się jednak zdziwić, gdy okaże się, że maseczki są tam obowiązkowe także w takich miejscach, w których w Polsce nosić ich nie trzeba.
Obostrzenia potrafią zmieniać się z dnia na dzień, bo sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna i jak pokazały poprzednie fale, liczba zakażeń potrafi gwałtownie rosnąć. Zwłaszcza, że dominuje obecnie subwariant Omikronu nazywany BA.5. Mimo że przebieg jest łagodniejszy, bo przypomina objawy przeziębienia, to wariant ten jest znacznie bardziej zakaźny.
Informacji o aktualnych obostrzeniach tuż przed wyjazdem możemy szukać w biurze podroży, z którym wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje. Na bieżąco uzupełniane są też dane o wszelkich zmianach w obostrzeniach we wszystkich krajach na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Gdzie czekają na nas dodatkowe restrykcje?
Najbardziej popularne wakacyjne kierunki, jakie wybierają Polacy w tym sezonie to Chorwacja,Grecja, Cypr, Hiszpania czy Turcja. Chętnie spędzamy też urlop we Włoszech, Francji, w Bułgarii, Egipcie czy Tunezji.
Chorwacja
W tym kraju liczba nowych zakażeń również rośnie w ostatnich dniach, choć wciąż średnia dzienna w ostatnim tygodniu utrzymuje się w okolicach tysiąca.
Na razie władze nie planują wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych lub w środkach komunikacji publicznej. Podobnie jak w Polsce, maseczki obowiązują zaś w placówkach ochrony zdrowia.
W lokalach nie musimy się też obawiać limitów związanych z liczbą gości. Z kolei kwarantanna dotyczy jedynie osób zakażonych, a nie współmieszkańców.
Jeżeli chodzi o zasady wjazdu z innych państw, to - jak informuje polski MSZ - "brak ograniczeń wjazdowych z terytorium innych państw", a szczepienie przeciw COVID-19 "nie jest wymagane".
Grecja
W Grecji sytuacja dotycząca nowych zakażeń jest bardziej dynamiczna. Liczba dziennych zachorowań przekroczyła już 25 tys. Niewykluczone jest więc rozszerzenie liczby miejsc, gdzie obowiązkowe jest noszenie maseczki, bo o takie zaostrzenie restrykcji apelują tamtejsi eksperci.
Na razie maseczki trzeba zakładać w tym kraju w pociągach, autobusach, tramwajach, ale też w taksówkach oraz niektórych miejscach na statkach wycieczkowych, jachtach i promach. Władze lokalne w poszczególnych regionach doprecyzowują te zasady.
Podobnie jak w Polsce, maseczki są obowiązkowe także w przychodniach, szpitalach i aptekach.
Grecja zniosła wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID-19. Nie ma więc przy wjeździe obowiązku wykonywania testów, przedkładania certyfikatów szczepienia czy wypełniania formularza lokalizacyjnego.
W przypadku zachorowania na COVID-19 na terenie Grecji obowiązuje zaś 5-dniowa izolacja (liczona od pozytywnego wyniku testu). Zwolnienie z kwarantanny po 5 dniach jest możliwe gdy symptomy choroby nie występują przez co najmniej 24 godziny.
Cypr
Na Cyprze od poniedziałku w przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Dotyczy to wszystkich powyżej 12. roku życia. Nie obowiązuje on oczywiście w prywatnych mieszkaniach czy podczas jazdy samochodem z członkami rodziny. Nie obowiązuje też przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych czy przy posiłku.
Za złamanie tych ograniczeń grozi nam mandat w wysokości 300 EUR. Zaleca się też utrzymywanie dystansu (2 m) od innych osób.
Przy przekraczaniu przejść przez strefę buforową, oddzielającą część północną wyspy, zawieszony został wymóg okazywania negatywnego wyniku testu z zastrzeżeniem, że może zostać w każdej chwili przywrócony w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej.
Ponadto na Cyprze w razie uzyskania pozytywnego wyniku testu obowiązkowa jest 7-dniowa kwarantanna w jednym z dedykowanych hoteli na koszt władz cypryjskich. Można też odbywać kwarantannę na własny koszt w wynajętym apartamencie pod warunkiem jednak, że mieszkamy tam sami.
Hiszpania
Podróżujących z Polski do Hiszpanii nie obowiązują kontrole sanitarne. Nie ma więc obowiązku przedstawiania zaświadczenia o przyjęciu szczepienia, ani wykonywania testu w kierunku COVID-19.
Obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w ośrodkach ochrony zdrowia, szpitalach, aptekach, ale także w środkach transportu (autobusy, pociągi, samoloty, taksówki, statki, metro).
Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia oraz osoby posiadające schorzenia układu oddechowego. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 EUR.
Władze regionalne mogą zdecydować o ewentualnych obostrzeniach obowiązujących w poszczególnych wspólnotach autonomicznych. Dlatego warto zajrzeć przed wyjazdem także na stronę rządów regionalnych tych rejonów, gdzie zamierzamy się udać.
W Hiszpanii dla osób, które zachorowały na koronawirusa nie ma obowiązkowej izolacji. Osoby z pozytywnym wynikiem testu mają jednak obowiązek zachowania szczególnych środków ostrożności i maksymalnego ograniczenia kontaktów społecznych. Rekomendowane jest stałe używanie maseczki ochronnej przez 10 dni od wystąpienia objawów lub otrzymania pozytywnego wyniku testu.
Włochy
W tym kraju dzienna liczba zakażeń przekroczyła już ponad 100 tysięcy. Jednak Włochy, które w dużej mierze utrzymują się z turystyki, nie zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń wjazdowych. Żeby wjechać do Włoch, nie potrzebujesz więc nadal certyfikatu szczepienia ani negatywnego wyniku testu.
Utrzymano jednak na terenie kraju obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego oraz w placówkach opieki zdrowotnej. Noszenie maseczek w pozostałych miejscach (np. w barach, restauracjach, sklepach oraz w salach koncertowych, kinowych, teatralnych) nie jest wymagane, ale rekomendowane. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 6.
Władze poszczególnych regionów mogą modyfikować i wprowadzać dodatkowe zalecenia dla turystów. Dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem także strony regionalnych urzędów.
Zalecane jest z kolei unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi, szczególna dbałość o higienę, dezynfekcja rąk czy stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.
Francja
Z kolei we Francji przy wjeździe obowiązkowe jest okazanie certyfikatu covidowego. Jeśli go nie posiadasz, musisz mieć dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego wykonanego do 48 godzin lub testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem.
We Francji już od 14 marca 2022 r. nie ma ograniczeń w dostępie do miejsc użyteczności publicznej. Noszenie maski i okazanie unijnego certyfikatu COVID obowiązkowe jest w szpitalach i zakładach opiekuńczych.
Jednak obecnie ze względu na wzrost zakażeń, rozważany jest powrót do obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu czy pomieszczeniach. Taki nakaz wprowadziła już Nicea, gdzie od poniedziałku obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa w transporcie publicznym.
Sytuacja zwłaszcza na południu tego kraju jest na tyle dynamiczna, że warto sprawdzać informacje dotyczące różnych regionów, które planujemy odwiedzić.
Turcja
W Turcji, gdzie wielu Polaków, także w tym roku, chętnie spędza urlop. Liczba zachorowań na COVID-19 na razie jest umiarkowana, choć kolejne dni przynoszą wzrosty. Zakażenia są obecnie na poziomie ok. 10 tys. dziennie.
W całym kraju maseczki są obowiązkowe w trakcie korzystania z komunikacji zbiorowej i w obiektach opieki zdrowotnej.
Od 1 czerwca zniesiono natomiast obowiązek posiadania wyników testów PCR lub testów antygenowych przy wjeździe.
Bułgaria
Wjeżdżając do Bułgarii nie musimy przedstawiać na granicy żadnych dokumentów dotyczących szczepienia przeciw COVID-19 lub zaświadczeń o byciu ozdrowieńcem. Nie są obowiązkowe także testy w tym kierunku przed lub po wjeździe.
Nie ma też dodatkowych restrykcji w celu ograniczenia liczby zakażeń. Ministerstwo zdrowia tego kraju zaleca jedynie noszenie maseczek w transporcie publicznym czy zatłoczonych miejscach publicznych.
Egipt
Wybierając wypoczynek w tym kraju przy wjeździe nie musimy przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu ani poddawać się testom w kierunku COVID-19.
W Egipcie obowiązuje natomiast nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Zachowane są też obostrzenia dotyczące limitu osób w niektórych miejscach. Restauracje oraz bary funkcjonują przy zachowaniu 50 proc. obłożenia.
Tunezja
Decydując się na wakacje w Tunezji warto wiedzieć, że losowo wybrani podróżni (powyżej 18. roku życia) poddawani są szybkim testom lub testom PCR w kierunku COVID-19.
Osoby z wynikiem pozytywnym kierowane na 5-dniową samoizolację, która może zostać przedłużona do 7 dni, w przypadku pojawienia się lub nieustąpienia objawów zakażenia.
Wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, w pełni zaszczepione zwolnione są z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu, pod warunkiem okazania zaświadczenia potwierdzającego pełne szczepienie lub paszportu covidowego.
Do walizki powinniśmy spakować też maseczki, bo w Tunezji obowiązuje wymóg ich noszenia w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji.
Co istotne, wybierając się na zagraniczny wyjazd, gdy wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, warto sprawdzić, czy pokrywa ono również ewentualne koszty leczenia COVID-19 poza granicami naszego kraju.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.