Mimo że kuszą ich aplikacje wspierające zdrowie, nie rezygnują z tradycyjnego kontaktu z lekarzem. Oto obraz młodych Polaków. W rozwiązaniach cyfrowych dla zdrowia widzą też potencjał dla swoich rodziców i dziadków.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Młodzi Polacy są przekonani, że trzeba dbać o swoje zdrowie
Coraz chętniej w tym celu korzystają z aplikacji zdrowotnych i innowacyjnych rozwiązań
Mimo tego nie rezygnują też z tradycyjnych wizyt u lekarza
W innowacyjnych rozwiązaniach szukają też potencjału dla swoich rodziców i dziadków.
Oto oni. Młodzi 20-letni Polacy i ich podejście do zdrowia. Są przekonani, że trzeba dbać o zdrowie i łączą tu podejście innowacyjne z tradycyjnym.
Z jednej strony zafascynowani są aplikacjami wspierającymi zdrowie. Z drugiej strony nie rezygnują z kontaktu z lekarzem i wybierają tradycyjne wizyty i bezpośrednie badanie. Co więcej, widzą też wartość rozwiązań cyfrowych dla zdrowia rodziców i dziadków.
Młodzi wiedzą, że warto zadbać o zdrowie
Taki obraz wyłania się z tegorocznego raportu "Barometr Bayer". Kreśli on obraz młodych ludzi świadomych problemów, ale też wiedzących, jak korzystać z innowacji.
Badanie w tym roku skupiło się na szeroko dyskutowanych w przestrzeni publicznej tematach, a jednym z nich jest dbanie o własne zdrowie przez młodych Polaków, w tym korzystanie z różnorodnych aplikacji do monitorowania naszego organizmu.
W jakiej kondycji pozostaną dzisiejsi 20-latkowie i co robią, aby być fit? Większość młodych Polaków jest zgodna: warto dbać o siebie od małego i robić to przez całe życie - nie czekając do późniejszego wieku.
Dieta, sen, relaks i aktywność fizyczna
Młodzi Polacy chcą być fit i pozostać w dobrej kondycji. Stawiają więc na zdrowe odżywianie,aktywność fizyczną, ale też szukają life balansu poprzez sen i relax.
Ponad połowa młodych Polaków deklaruje, że dla dobrej kondycji decydujące jest zdrowe odżywianie. Jak zawsze chętniej się tym chwalimy, niż realizujemy, bo do praktyki w tym zakresie przyznaje się już tylko jedna trzecia badanych.
Dla młodych ważne jest też zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu (49 proc.), aktywność fizyczna (47 proc.) i ograniczanie stresu (43 proc). Młode kobiety zdecydowanie bardziej od mężczyzn dbają o relaks i czas na sen.
Gorzej wygląda podejście do badań profilaktycznych, bo tylko co trzeci młody Polak docenia wagę regularnych badań lekarskich.
Przychodzi młody Polak do lekarza
Tradycyjny model opieki i korzystanie z wizyt u lekarza jest dość mocno zakorzeniony w młodym pokoleniu, mimo różnych innowacyjnych rozwiązań w zdrowiu, z których również chętnie korzystają.
Młodzi chcą mieć jednak kontakt z lekarzem, a ponad połowa z nich (57 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że najlepsza jest bezpośrednia wizyta. Połowa 20-latków, gdy potrzebuje porady lub informacji o swoim zdrowiu, kontaktuje się z lekarzem i zgłasza na wizytę do przychodni osobiście.
Takiej potrzeby nie mają już, gdy chodzi o wypisanie recepty czy skierowania. Wtedy dużo chętniej korzystają z porady zdalnej.
Aplikacje w telefonie rządzą
Młodzi Polacy przywiązują wagę do zdrowego trybu życia i korzystają z możliwości technologicznych: blisko dwie trzecie zainstalowało już w telefonie aplikację związaną ze zdrowiem czy ćwiczeniami.
To, co ich przekonuje do korzystania z takich rozwiązań to motywująca rola aplikacji (42 proc.) i możliwość obserwowania tego, jak parametry zdrowia zmieniają się w czasie (38 proc.). Co czwarty dzięki nim jest zmotywowany do wykonania określonej aktywności.
Aplikacje to towarzysz aktywności młodych Polaków – pomagają w liczeniu liczby kroków (56 proc.), kilometrów (44 proc.), spalonych kalorii (37 proc.), oceny jakości snu (32 proc.), sprawdzenia tętna (31 proc.), czy ciśnienia (14 proc.). Niemal połowa respondentów przedstawia lekarzowi dane zebrane w ten sposób.
Możliwość cyfrowego zbierania takich informacji i łatwego dostępu do nich jest dla młodych Polaków na tyle atrakcyjna, że większość (69 proc.) chciałaby także, aby informacje na temat historii chorób i leczenia były dostępne w jednym miejscu.
Innowacje nie tylko dla młodych
Młodzi Polacy widzą korzyści dla zdrowia związane z aplikacjami nie tylko dla siebie, ale potencjalnie także dla swoich rodziców czy dziadków.
Ponad połowa młodych Polaków jest przekonana o tym, że aplikacje w przypadku osób starszych mają sens. Wskazują przy tym na różne ich funkcje przypominające o zachowaniach prozdrowotnych – aktywności fizycznej, wzięciu leków, przyjmowaniu płynów.
Co więcej, bo 43 proc. młodych Polaków deklaruje, że ich rodzice czy dziadkowie już przekonali się do korzystania z aplikacji, które monitorują kondycję i przypominają o zachowaniach prozdrowotnych.
Badanie przeprowadził instytut Kantar na reprezentatywnej próbie 1026 Polaków w wieku 20-30 lat w sierpniu i wrześniu 2022 r.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.