Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Odpowiedź może zaskoczyć
redakcja naTemat
20 lutego 2023, 18:00·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 lutego 2023, 18:00
Nie trzeba palić danego dnia marihuany, żeby test na THC wykazał obecność tego związku w organizmie. Po jakim czasie wynik tekstu będzie negatywny? Odpowiedź na to pytanie zależna jest od szeregu czynników.
Reklama.
Reklama.
Testy na obecność THC mogą dawać pozytywny wynik nawet długo po ostatnim zażyciu marihuany
Jak długo THC może utrzymywać się w organizmie? Zależy to od szeregu czynników
Co badają narkotesty?
Kwestię tego, czy dana osoba stosowała w ostatnim czasie marihuanę, można rozstrzygnąć za sprawą tzw. narkotestu. Mowa tutaj o prostych testach, które można samemu kupić w aptece – lub których może od nas zażądać policja podczas kontroli drogowej, jako uzupełnienia badania za pomocą alkomatu.
Szybkie testy narkotykowe badają równocześnie obecność w organizmie kilku lub kilkunastu najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych w Polsce, m.in. marihuany, amfetaminy, heroiny, kokainy czy morfiny. Sposób ich działania polega na wykryciu w ślinie lub moczu badanej osoby metabolitów danej substancji.
W przypadku marihuany narkotesty wykrywają metabolity THC (tetrahydrokannabinolu) – związku aktywnego odpowiadającego za psychoaktywne działanie marihuany. THC jest również kluczowe dla działania marihuany medycznej: ma budowę zbliżoną do wytwarzanego przez nasz organizm anandamidu – neuroprzekaźnika produkowanego podczas snu czy odpoczynku. Dzięki temu THC ma działanie przeciwbólowe czy nasenne.
Samo THC zazwyczaj wydalane jest z organizmu w ciągu kilku godzin, razem z moczem i kałem. W wątrobie THC rozkładane jest na kilkadziesiąt metabolitów, w tym THC-COOH, który wykrywany jest w narkotestach. Związek ten nie wykazuje działania psychoaktywnego i stanowi reakcję organizmu na ekspozycję na THC. Dlatego też spożycie marihuany może być wykryte w organizmie jeszcze długo po tym, jak substancja ta przestała wywierać na daną osobę działanie odurzające
Ile THC utrzymuje się w organizmie?
Odpowiedź na pytanie, ile metabolity THC utrzymują się w organizmie, jest dość skomplikowana – i może różnić się w zależności od osoby, której pytanie to dotyczy. O kwestii tej decydują bowiem czynniki takie jak m.in.:
wiek,
płeć,
masa ciała (u osób z nadwagą THC może być wykrywane dłużej niż u osób chudszych),
poziom tolerancji organizmu.
Na to, jak długo THC będzie utrzymywać się w danym organizmie, wpływać będzie również częstotliwość spożywania marihuany, sposób jej przyjmowania (szybszy jest czas rozkładu dawki palonej lub podawanej w formie waporyzacji niż dawki przyjmowanej doustnie), jak również jej skład (marihuana o wyższej zawartości THC będzie pojawiać się w wynikach testów dłużej niż ta z niższą zawartością).
W przypadku zażycia jednorazowej dawki marihuany metabolity THC mogą być wykrywalne w organizmie nawet przez dwa tygodnie. Przy częstszym stosowaniu całkowite usunięcie THC z organizmu może być kwestią nawet trzech miesięcy.
Najkrócej THC utrzymuje się w ślinie, dłużej we krwi, a najdłużej jest wykrywalne w moczu. Po jednorazowym zażyciu marihuany THC jest zazwyczaj wykrywalne w moczu do 3 dni. Jeśli substancja ta zażywana jest umiarkowanie często, narkotest daje pozytywny wynik średnio do 10 dni po ostatnim zastosowaniu, zaś przy codziennym stosowaniu – zazwyczaj mowa jest o 21-27 dniach.
Oznacza to, że użytkownik legalnej w Polsce marihuany medycznej praktycznie na pewno przy kontroli drogowej przez policję będzie miał pozytywny wynik "zwykłego" narkotestu. Aby ustalić, w którym momencie po zażyciu substancji była badana osoba, konieczne jest wykonanie badania krwi – ono pozwoli na określenie, czy w organizmie wciąż znajduje się samo THC, czy też jest to THC-COOH.