Każda kobieta powinna być pod opieką tego specjalisty. Na każdym etapie, od nastolatki po seniorkę, istotne są regularne wizyty, aby dowiedzieć się o zagrożeniach, skorzystać z diagnostyki i zadbać o swoje zdrowie. Kiedy po raz pierwszy umówić się do tego specjalisty?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wiele kobiet pierwszy raz idzie do tego specjalisty dopiero wtedy, gdy planuje ciążę lub gdy szwankuje jej zdrowie. To błąd!
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?
Nastolatka na wizycie edukacyjnej u ginekologa dowie się, jak może uchronić się przed niektórymi chorobami lub jakie badania diagnostyczne powinna wykonywać regularnie, aby wykryć odpowiednio wcześniej chorobę.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?
Jak przebiega pierwsze badanie u dziewcząt?
Jakie przysługują prawa małoletniej pacjentce?
Zdrowie kobiety
Dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki rozwiewa te wątpliwości i tłumaczy jak wygląda pierwsza wizyta młodej kobiety w gabinecie ginekologa.
– Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy. Powinna nauczyć pacjentkę, że wizyty u ginekologa mają charakter profilaktyczny, zapobiegają chorobom nowotworowym – mówi ekspertka w ramach akcji NFZ środy z profilaktyką.
Kiedy zabrać córkę na pierwszą wizytę do ginekologa?
Jak przebiega pierwsze badanie u dziewcząt?
Jakie przysługują prawa małoletniej pacjentce?
– Zwykle pierwsza wizyta wiąże się z dużym stresem dla dziewczynki. Powinna przebiegać w miłej atmosferze i zaufaniu. Jej przebieg może wpływać na dalsze życie pacjentki – podkreśla dr Monika Tadros-Zins.
Jak dodaje, pierwsza wizyta u ginekologa ma być dla kobiety źródłem wiedzy i to wiedzy konkretnej; nie wiedzy z Internetu, nie wiedzy od koleżanek, ale wiedzy od fachowca, a wcześniej wiedzy od mamy.
Jak wygląda wizyta?
Ginekolog wyjaśnia, że wizyta nastolatki u ginekologa powinna odbyć się w towarzystwie opiekuna, najlepiej mamy. Co istotne, na taką wizytę nie jest potrzebne skierowanie.
U dziewcząt poniżej 16. roku życia zaleca się, aby wizyta odbyła się u ginekologa dziecięcego. Lekarz musi otrzymać zgodę na leczenie od rodzica lub opiekuna prawnego. Wystarczy, gdy jest ona w formie ustnej i odnotowana w dokumentacji medycznej.
Taka wizyta ma zwykle charakter edukacyjny. Badanie ginekologiczne przeprowadza się u dziewcząt i kobiet aktywnych seksualnie lub gdy, pojawi się konkretny problem ze zdrowiem.
Przy badaniu ginekologicznym rodzic może wyjść z gabinetu.
Jeżeli ginekologiem jest mężczyzna, to przy badaniu powinna być obecna położna.
Kiedy czas na pierwszą wizytę?
Pierwsza wizyta u ginekolga - jak radzi dr Monika Tadros-Zins - powinna odbyć się miedzy 11. a 13. rokiem życia, gdy rozpoczyna się miesiączkowanie. 13 lat to średni wiek, gdy pojawia się miesiączka.
Jeżeli nie pojawi się do 16. roku życia, wtedy warto zgłosić się z córką do ginekologa.
– Pierwsza wizyta powinna nauczyć młodą kobietę, że te wizyty są głównie profilaktyczne, a ich celem jest wyłapanie nieprawidłowości – tłumaczy dr Monika Tadros-Zins.
Zwraca uwagę na istotną rolę, jaką przed taką wizytą odgrywa mama młodej kobiety. Powinna ona wyjaśnić córce, jak wygląda taka wizyta, bo dla młodej kobiety wizyta, podczas której będzie musiała się rozebrać, wiąże się ze stresem.
Jak radzi ginekolog, na wizytę warto włożyć spódnicę lub sukienkę, choć w wielu gabinetach można skorzystać też z jednorazowych spódniczek.
Tryb życia a zdrowie
Pierwsza wizyta u ginekologa jest też okazją do tego, aby powiedzieć dziewczynce o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, które wpływają na wagę ciała oraz gospodarkę hormonalną. Tryb życia wpływa bowiem w ogromnym stopniu na zdrowie.
Na pierwszej wizycie dziewczynka dowie się też o metodach antykoncepcyjnych i metodach unikania ryzyka różnych chorób.
Dla młodych kobiet, które już rozpoczęły współżycie, istotne jest uświadomienie roli regularnego wykonywania cytologii.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.