Pakiety medyczne oferuje już 8 na 10 firm w Polsce. Chętnie z nich korzystamy, bo publiczny system ochrony zdrowia nie zapewnia oczekiwanej dostępności. Na wizytę do specjalisty trzeba czekać kilka miesięcy. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i okazuje się, że podstawowe pakiety medyczne dla pracowników już nam nie wystarczają. Co jeszcze chcemy mieć w takim pakiecie?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Stomatologa, rehabilitacji, ubezpieczenia podróżnego - tego brakuje Polakom w pakietach medycznych.
Pakiety medyczne oferuje już 8 na 10 firm w Polsce, jednak nie zawsze zawierają w sobie to, czego oczekują pracownicy.
Co drugiemu ankietowanemu brakuje usług stomatologicznych, co trzeciemu -rehabilitacji, a co czwartemu - konsultacji specjalistycznych takich jak ortodoncja czy implantologia – wynika z raportu enel-med "Zdrowy pracownik 2023".
Pracodawcy liczą się ze zdrowiem
Eksperci zwracają uwagę, że zdrowie pracowników jest coraz ważniejsze dla pracodawców. W związku z tym aż 80 proc. firm planuje wprowadzenie szerszego pakietu medycznego.
Wybrani mogą liczyć nawet na ...konsultacje medycyny estetycznej czy ubezpieczenie zagranicznych podroży.
– Opieka medyczna od wielu lat jest standardem w firmach i jest to kluczowy benefit, ale żeby się wyróżnić, nie wystarczy już podstawowa oferta. Dzisiaj pracownicy coraz częściej liczą na dostęp do wyższych pakietów medycznych czy możliwości objęcia taką opieką członków rodziny – mówi Alina Smolarek, dyrektorka HR w Centrum Medycznym ENEL-MED.
Według niej, firmy, aby sprostać oczekiwaniom pracowników, pójdą w kierunku głęboko dopasowanych pakietów medycznych.
Pakiet to standard …
W zestawieniu benefitów najbardziej pożądanych przez pracowników pakiet medyczny zajmuje pierwsze miejsce ex aequo z dofinansowaniem wypoczynku (81 proc. wskazań).
Pracownicy wyraźnie określili, że największe znaczenie w przypadku prywatnej opieki zdrowotnej ma dla nich:
łatwy i szybki dostęp do lekarzy wielu specjalizacji (75 proc.),
wysoko oceniani przez innych pacjentów lekarze (56 proc.),
dogodne lokalizacje z parkingiem i wygodnym dojazdem (49 proc.),
wyposażenie gabinetów (47 proc.)
aplikacja mobilna z listą rezerwową, możliwością zapisania się na wizytę czy otrzymania e-recepty (35 proc.).
Co ciekawe, oczekiwania te różnią się w zależności od wieku pracowników. Aplikacja mobilna znacznie częściej była wskazywana wśród młodszych Polaków (44 proc. w grupie osób 18-35 lat). Natomiast starsi pracownicy częściej zwracają uwagę na łatwy i szybki dostęp do lekarzy wielu specjalizacji (77 proc. w grupie 55+).
Pakiet medyczny jako benefit oferuje już 82 proc. firm. Standardem stał się w dużych organizacjach zatrudniających powyżej 250 pracowników (97 proc.). Jeżeli chodzi o mniejsze firmy, to dwie na trzy oferują swoim pracownikom pakiety medyczne.
Standard to za mało
Raport pokazał, że pracownicy przyzwyczaili się już do tego, co mają w standardzie i oczekują czegoś więcej, a pracodawcy są gotowi jeszcze bardziej odpowiedzieć na te potrzeby i rozszerzać pakiety.
Zdecydowana większość badanych firm (80 proc.) rozważa wprowadzenie wyższych pakietów medycznych dla pracowników. Częściej dotyczy to dużych firm (88 proc.) niż średnich (70 proc.).
Opieka stomatologiczna i rehabilitacja
Kluczowe jest to, czego brakuje pracownikom. Okazuje się, że pracownicy w badaniu wskazali w pierwszej kolejności usługi stomatologiczne.
Podstawowe pakiety medyczne dla pracowników nie przewidują zwykle opieki stomatologicznej lub jest to czasem np. 10 proc. zniżka na takie świadczenia. Stąd oczekiwanie pracowników, że wsparcie medyczne powinno zostać uzupełnione właśnie o usługi stomatologiczne.
Na stomatologię zachowawczą wskazało 53 proc. pracowników, a na profilaktykę stomatologiczną 50 proc.
Na drugim miejscu znalazła się rehabilitacja. Wskazał na nią co trzeci ankietowany pracownik (35 proc.). To również świadczenie, na które ciężko liczyć w publicznym systemie ochrony zdrowia.
Kolejki do rehabilitacji to czasem dwa lata, więc większość osób, aby odzyskać sprawność jak najszybciej, płaci za te usługi w prywatnych gabinetach z własnej kieszeni. Stąd potrzeba, aby znalazły się one w pakietach medycznych dla pracowników.
Korona czy sztuczna szczęka od pracodawcy
Kolejną usługą medyczną, jaką pracownicy chcieliby mieć w swoich pakietach medycznych, są konsultacje specjalistyczne z zakresu ortodoncji czy protetyki (33 proc.).
Ta potrzeba również pokrywa się z największymi wydatkami prywatnymi na te właśnie zakresy. Kolejki do ortodonty na NFZ to kilkanaście miesięcy, a zakres refundowanych usług jest bardzo ubogi.
Co ciekawe, pracownicy w ramach pakietów medycznych liczbą też na sfinansowanie im ubezpieczeń zagranicznych podróży (16 proc.) oraz stomatologii estetycznej (13 proc.).
Oczekiwania pracowników są jednak zróżnicowane ze względu na wiek. Im starszy pracownik, tym większe jest zainteresowanie stomatologią zachowawczą, rozszerzonym zakresem zabiegów ambulatoryjnych oraz rehabilitacją.
Dla młodszych pracowników ważniejsze jest ubezpieczenie zagraniczne w podroży (31 proc. wskazań wśród osób w wieku 18-24 lata i 24 proc. w grupie osób 25-34 lata, podczas gdy 15 proc. w grupie 56-65 lat).
Badanie „Zdrowy pracownik 2023” zostało zrealizowane przez ICAN Institute na zlecenie Centrum Medycznego enel-med na grupie 800 pracowników w firmach zatrudniających więcej niż 50 osób. Badanie wykonano metodą ankiet online (CAWI) w kwietniu 2023 roku.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.