Słyszysz często, że profilaktyka zdrowia jest ważna, że trzeba się badać, aby wykryć odpowiednio wcześniej ewentualne choroby. "Wreszcie pójdę do lekarza i się przebadam" - to jedno z głównych postanowień na Nowy Rok. Jednak gdy już chcesz się przebadać, to okazuje się, że nie wiesz, jak się do tego zabrać; jakie badania najlepiej wykonać i jak często sprawdzać stan swojego zdrowia?. Teraz możesz skorzystać ze "ściągawki" - kalendarza badań, który przygotował Narodowy Fundusz Zdrowia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Lepiej zapobiegać niż leczyć", a "choroba wcześniej wykryta, może być skuteczniej leczona" - te hasła zna chyba każdy, ale niewielu wdraża je w praktykę i regularnie wykonuje badania profilaktyczne.
Najczęstsze wymówki to: "bo nie mam czasu", "czuję się dobrze, nic mi nie dolega", "to nie dla mnie", ale są nawet i takie, że "wolę nie wiedzieć, że jestem chory".
O badaniach profilaktycznych zwykle przypominamy sobie na początku roku i przebadanie się wpisujemy na listę postanowień noworocznych obok zdrowszej diety i zapisania się na ćwiczenia. Czasem przypominamy sobie, że nie robiliśmy badań od kilku lat, gdy dowiadujemy się o ciężkiej chorobie kogoś z bliskich lub znajomych.
Kalendarz prawdę ci powie
Jeżeli już przyjdzie ci do głowy, aby zgłosić się na badania profilaktyczne, to często okazuje się, że właściwie nie wiesz, jakie badania powinieneś wykonać, m.in. ze względu na wiek czy obciążenia rodzinne, ale też jak często je powtarzać. Część badań robimy przypadkowo przy okazji lokalnych akcji profilaktycznych.
Ale brakowało jasnych informacji: "co, gdzie i kiedy?".
Na wysokości zadania w końcu stanąłNarodowy Fundusz Zdrowia i przygotował pewnego rodzaju ściągawkę, z której każdy może dowiedzieć się, na jakie badania profilaktyczne powinien się zgłosić w zależności od płci i wieku.
Tak jak mamy kalendarz szczepień ochronnych, który podpowiada, w jakim momencie życia, które ze szczepień są obowiązkowe, a jakie zalecane, tak teraz Kalendarz badań będzie podpowiedzią, kiedy i na jaką diagnostykę się zgłosić.
Profilaktyka w każdym wieku
Profilaktyka - jak przypomina NFZ - to najskuteczniejsza metoda dbania o zdrowie. Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie.
W skrócie przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętać należy także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi.
Praktyczny Kalendarz badań ułatwia znalezienie programu profilaktycznego oraz wskazuje, które placówki go realizują. Wystarczy, że zaznaczysz takie dane jak płeć iwiek, a kalendarz wygeneruje listę badań i zaleceń dostosowanych dla ciebie.
Przypomni też o zalecanych szczepieniach, bo te dotyczą nie tylko dzieci, ale także, a czasem szczególnie dorosłych w starszym wieku. W ten sam sposób można w prosty sposób sprawdzić zalecania dla swoich najbliższych.
Prościej już się nie da. Ale czy to pomoże, aby Polacy zaczęli częściej się badać i myśleć również o profilaktyce?
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.