Ile przeszczepów organów można wykonać w ciągu doby? 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustka oraz 15 pacjentów, którzy zyskali szansę na nowe życie. To niezwykłe osiągnięcie transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To była jedna z najbardziej intensywnych dób w pracy tansplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.
Nowy rok rozpoczęli od pójścia na rekord, bo w ciągu 24 godzin przeprowadzili w sumie kilkanaście przeszczepień. Do tej wyjątkowej kumulacji doszło 5 stycznia 2024 r. To niezwykłe i rzadkie osiągnięcie.
W sumie w ciągu tej rekordowej doby w klinikach WUM przeszczepiono: 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę! Piętnastu pacjentów dostało szansę na nowe życie - jeden z nich otrzymał dwa narządy (nerkę i trzustkę).
Wśród biorców było roczne dziecko, które potrzebowało przeszczepu serca.
– Na pierwsze pobranie narządu pojechaliśmy w nocy z 4 na 5 stycznia. A ostatnia transplantacja zakończyła się w sobotę rano – relacjonuje Krzysztof Zając koordynator transplantacyjny UCK WUM i koordynator Poltransplantu dla województwa mazowieckiego.
Pacjenci z szansą na nowe życie
Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy wszystkie wykonane w ostatni piątek przeszczepienia się udały. Stan pacjentów po takich operacjach zależy od wielu czynników.
Jednak medycy dokładają wszelkich starań, by chorzy jak najszybciej wrócili do zdrowia.
Wyzwanie organizacyjne i logistyczne
– Było to ogromne wyzwanie organizacyjne. Cały blok operacyjny w CSK UCK WUM i w DSK UCK WUM były w pełnej gotowości. Przeszczepienia przeprowadzono również w SKDJ UCK WUM. Zespoły transplantacyjne pracowały przez wiele godzin. W pewnym momencie operacje odbywały się na 10 salach równolegle – relacjonuje Krzysztof Zając.
Jak dodaje, nad tym, aby te transplantacje mogły się odbyć, pracowało w sumie ponad 180 osób.
Przyznaje, że w takiej sytuacji większość ośrodków transplantacyjnych odmawia przeprowadzenia zabiegu, bo nie mają takich zasobów ludzkich i logistycznych.
To jednak oznacza, że jakiś dostępny narząd nie zostanie wykorzystany, a pacjent, który czeka z kolejce na transplantację, może nie doczekać na kolejną szansę.
To, co niemożliwe gdzie indziej, udało się jednak w UCK WUM.
Transplantacje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzili specjaliści z:
Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, którą kieruje prof. Zbigniew Gałązka
Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii, którą kieruje prof. Mariusz Kuśmierczyk
Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, którą kieruje prof. Michał Grąt
Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, którą kieruje prof. Maciej Kosieradzki
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.