Choroby układu krążenia to nadal pierwszy zabójca w Polsce. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które obchodzi swoje 70-lecie, przygotowało dekalog potrzeb. To nie tylko lepsze wyceny i finansowanie, ale też szybka ścieżka refundacji nowych wyrobów medycznych oraz leków, znacznie poprawiających skuteczność terapii. Wiceminister zdrowia potwierdził, że kardiologia to priorytet.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Eksperci zwracają uwagę, że mimo rozwoju Kardiologii statystyki wciąż są niepokojące, a choroby układu krążenia pozostają nadal niechlubnym liderem, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów Polaków.
– Znaczący wpływ na stan naszego układu sercowo-naczyniowego mają profilaktyka, styl życia i regularne wizyty u lekarza. Niestety mimo różnego rodzaju działań edukacyjnych choroby układu krążenia nadal stanowią pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego przedstawiamy ten dekalog – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jak dodaje, drogowskazy zawarte w dekalogu wyznaczają kierunek, za którym musi iść rozwój medycyny, a państwo powinno zapewnić środki na ich realizację.
– Mając oparcie w badaniach naukowych, twardych danych wiemy, że wczesne osiąganie celów terapeutycznych i jednoczesne zwiększenie dostępności do nowoczesnych i skutecznych technologii medycznych poprawi efektywność i jakość leczenia oraz długość życia pacjentów – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny pytany o pozycję kardiologii na mapie potrzeb zdrowotnych przyznał, że jest to rola wiodąca i pierwszorzędna, a "choroby układu krążenia po prostu same z siebie są priorytetami".
– Ze strony ministerstwa zdrowia mogę powiedzieć, że choroby naczyniowe mają największe znaczenie. Opieramy się na statystykach zachorowań i zgonów – zapewniał wiceminister.
– Ludzie w Polsce chorują na te choroby bardzo często. Niestety, liczba zgonów, które obserwujemy, jest zatrważająco duża, zarówno w chorobie niedokrwiennej serca, jak i w udarach mózgu czy innych schorzeniach naczyniowych – przypomniał Wojciech Konieczny.
Jak mówił, profilaktyka pierwotna i wtórna, to dziedzina, na którą trzeba zwrócić
szczególną uwagę.
Dekalog Polskiej Kardiologii
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) zaprezentowało zestaw dziesięciu kluczowych postulatów mających usprawnić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w obszarze chorób układu krążenia. To Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025.
Oto 10 postulatów PTK:
Pełne uruchomienie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia w całym kraju, a także jego przejrzyste i kolegialne zarządzanie.
Urealnienie wycen procedur w zakresie kardiologii, zwłaszcza w kardiologii interwencyjnej.
Szybka refundacja procedur o uznanych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów.
Stworzenie szybkiej ścieżki refundacji nowych wyrobów medycznych oraz technologii lekowych, znacznie poprawiających skuteczność terapii.
Przyjęcie kryteriów włączenia do Programu NFZ leczenia hipercholesterolemii w oparciu o wytyczne Europejskiego Towarzystwa Europejskiego oraz połączenie go z programem KOS-zawał.
Stworzenie systemu, umożliwiającego kardiologom szkolenie i nabywanie kompetencji w wykonywaniu i samodzielnym ocenianiu badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w zakresie układu sercowo-naczyniowego.
Stworzenie Narodowego Programu Leczenia Chorych ze Wstrząsem Kardiogennym oraz po Nagłym Zatrzymaniu Krążenia.
Stworzenie systemu diagnostyki genetycznej na potrzeby kardiologii w Polsce.
Wspieranie potrzeb oraz intensyfikacja rozwoju kardiologii dziecięcej.
Usprawnienie funkcjonowania PTK poprzez nowe struktury oraz demokratyczne zmiany statutowe.
Kardiologia dziecięca, czyli zadbać o serca najmłodszych
Rozwój kardiologii dziecięcej to jeden z punktów dekalogu.
Dlatego na rok 2024 PTK przyjęło hasło: "Dzieci naszą przyszłością - zadbajmy o ich serca", a Prezes PTK Robert Gil podkreślił, że rok 2024 będzie rokiem wsparcia dla kardiologii dziecięcej.
– W Polsce mamy zaledwie 170 kardiologów dziecięcych. To jest następna dziedzina, która wymaga wsparcia – mówił Prezes PTK. Oprócz wparcia w zakresie kadrowym, jego zdaniem, dziecięca kardiologia wymaga także zwiększenia finansowania.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.