
Matura to Bzdura – matematyka
Pierwsze skojarzenia z matematykiem? To zazwyczaj nauczyciel na ogół znienawidzonego przedmiotu w szkole. Jak się okazuje, błędne. – Matematyk nie musi uczyć w szkole, lecz może wybrać karierę w biznesie. Absolwenci matematyki są zatrudniani w branży finansowej, ubezpieczeniowej, informatycznej, edukacyjnej. Podejmują również pracę w firmach doradczych oraz w przemyśle – przekonuje na regiopraca.pl, Diana Turek z Sedlak & Sedlak.
Sporo dobrych inżynierów, informatyków czy finansistów jest właśnie po matematyce. Jakby nie patrzeć, to interdyscyplinarna dziedzina. Wykorzystujemy ją w fizyce, chemii, technice ( np. IT ), ekonomii czy finansach... pełno opcji. Konkretny matematyk nie zginie, w końcu to osoba myśląca logicznie, a nie jakiś pożal się boże filozof czy socjolog .
Mając zatem dyplom ukończenia studiów matematycznych, najlepiej z rzadką specjalizacją, na jakie stanowisko pracy i zarobki można liczyć? Pod hasłem "matematyk" w serwisach z ofertami pracy znajdują się m.in.: wszelacy analitycy: danych, ryzyka ubezpieczania, finansowi i bezsensowi, programiści, inżynierzy czy life sciences. Jak wynika z danych praca.wp.pl, w Warszawie pensja pracownika banku z 9–letnim stażem, który ukończył matematykę o specjalności biznesowej to 8,7 tys. zł. Na starcie o takich kwotach nie ma raczej mowy, ale na horyzoncie absolwentów matematyki pojawia się "króliczek", którego warto gonić.
Przecież po matematyce nie musisz pracować zajmując się matematyką. Możesz wykorzystać inne umiejętności i zdolności jakie rozwija matma i próbować sił w kierunkach pokrewnych. Ja chwalę matmę jako pomoc w algorytmach i programowaniu
O jeszcze większych kwotach dla matematyków mówi raport firmy HR Hays. Według ich corocznego zestawienia wynika, że osoba z takim wykształceniem na specjalistycznym stanowisku w branży bankowej może zarabiać nawet 50 tys. zł. – Biegłość w matematyce dla sektora finansowego czy bankowego jest nieodzowna – wyjaśnia Piotr Kaczmarski z Hays Poland. Dodaje również, że w około matematycznych zawodach bardzo ważną rolę odgrywa również osobowość kandydata.
Na jakie pieniądze realnie może liczyć absolwent matematyki na stanowisku analityka finansowego? – Minimum 4 tysiące złote przy zatrudnieniu na pełen etat – przekonuje Kaczmarski. Uśredniona płaca to już 6 tys, a maksymalna na tej posadzie to nawet 12 tys.
Przedstawiciel Hays Poland w rozmowie z naTemat zwraca uwagę, że poza studiami matematycznymi dla pracodawców coraz bardziej istotne są studia podyplomowe. – To zaczyna być już standardem, jak do niedawna studia magisterskie – wyjaśnia Kaczmarski.