Profesor Bogdan Chazan odwołany. To decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz

Profesor Bogdan Chazan odwołany.
Profesor Bogdan Chazan odwołany. Fot: Jacek Marczewski/Agencja Gazeta
A jednak. Profesor Bogdan Chazan stracił posadę dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. To decyzja prezydent Warszawy, którą podjęła po zapoznaniu się z raportem dotyczącym kontrowersyjnej decyzji o odmówieniu przeprowadzenia aborcji i niewskazaniu lekarza, który mógłby to zrobić.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o rozwiązaniu stosunku pracy z profesorem Chazanem. To efekt raportu ministerstwa zdrowia, który nie zostawił suchej nitki na dyrektorze szpitala. Z analizy krajowego konsultanta ds. ginekologii wynikało, że w Szpitalu im. Świętej Rodziny popełniono rażące błędy medyczne, a Chazan powoływał się na klauzulę sumienia w imieniu całej placówki. Nie poinformował także, który lekarz może wykonać aborcję, a zdaniem prof. Stanisława Radowickiego istniały medyczne wskazania do wykonania zabiegu.

Tym samym dyrektor złamał prawo, a dokładnie art. 39 ustawy o zawodzie lekarza. Zdecydowano także o nałożeniu na szpital kary w wysokości 70 tysięcy złotych, a wyniki kontroli przekazano również do prokuratury.


Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz zaskakuje, ponieważ do tej pory prezydent Warszawy nie należała do grona krytyków prof. Chazana. Mówiła nawet wprost, że boleje nad karą nałożoną na szpital.

Oprócz kontroli ministerstwa zdrowia, miasto prowadziło równolegle swoją. – Niczego nie opóźniamy, to trudna sprawa, a kontrola musi być rzetelna. Myśmy przede wszystkim robili wywiady z matką, z dyrektorem szpitala i lekarzem prowadzącym, sprawdzamy tez wszystkie dokumenty – mówiła w "Faktach po Faktach".

Dzisiejsza decyzja sugeruje, że wnioski z drugiej kontroli były dla profesora Chazana – delikatnie mówiąc – niekorzystne.

Sam zainteresowany w rozmowie z Razem.TV stwierdził, że nie zna uzasadnienia tej decyzji. – Nie miałem możliwości złożenia wyjaśnień. Pracuję na tym stanowisku kilkadziesiąt lat. Najpierw dowiedziały się media, a ja dowiedziałem się z mediów - mówił. Jego zdaniem "przestrzeganie zasad prawa naturalnego będzie prawdopodobnie przyczyną eliminowania lekarzy i w efekcie ograniczenia dostępu do stanowisk pracy lekarzom wierzącym".


Kard. Kazimierz Nycz jest zaniepokojony
Sprawę skomentował także kardynał Kazimierz Nycz.

Kard. Kazimierz Nycz

Wyrażam głębokie zaniepokojenie w związku z zapowiedzią odwołania prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie. Prof. Chazan ma stracić stanowisko z tego powodu, że odwołał się do klauzuli sumienia, która potwierdza jedno z podstawowych praw człowieka – wolność sumienia.

To groźny precedens, uderzający w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi. Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu. Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza.

Jako pasterz Archidiecezji Warszawskiej wyrażam pełne poparcie dla postawy prof. Bogdana Chazana. Prowadzony przez niego szpital cieszy się dobrą opinią i wdzięcznością pacjentów, jest chwalony za dobre funkcjonowanie. Profesor stanął w obronie życia od samego poczęcia, ryzykując utratę stanowiska i inne, przykre dla siebie konsekwencje.

Wzywam kompetentne władze do skorygowania zapisu o klauzuli sumienia w taki sposób, by nie kolidował on z prawem wolności religii. Czytaj więcejNa stronie internetowej stołecznego ratusza pojawiły się wyniki kontroli w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny. Można go znaleźć w tym miejscu, a oto jego fragment:
Trwa ładowanie komentarzy...