"Rzeczpospolita" przekonuje, że ubiegając się o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej,  Donald Tusk zawarł układ z Davidem Cameronem
"Rzeczpospolita" przekonuje, że ubiegając się o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, Donald Tusk zawarł układ z Davidem Cameronem Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
Po tym, jak ogłoszono, że Donald Tusk będzie kolejnym przewodniczącym Rady Europejskiej, brytyjska prasa zauważyła, że taki wybór ucieszył Davida Camerona. Dziennik „The Daily Telegraph” napisał wręcz, że Tusk jest obecnie sojusznikiem brytyjskiego premiera.
Dziennik twierdzi, że podczas niedawnej rozmowy telefonicznej Tusk miał m.in. poprzeć plany Partii Konserwatywnej, które zakładają ograniczenie świadczeń socjalnych, z jakich w krajach UE korzystać mogą imigranci pochodzący z innych państw członkowskich.
Środowa „Rzeczpospolita” stwierdziła wręcz, że „imigranci zapłacą za Tuska”. Jakub Krupa, prezes Forum Europejskiego, zauważył jednak, że ustępstwa mają raczej związek z realną groźbą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a unijny "układ z Cameronem" zostałby zawarty niezależnie od tego, czy przewodniczącym Rady Europejskiej zostałby Tusk, czy ktoś inny.
logo
Twitter.com
Do pozostania w UE Brytyjczyków mogłaby zachęcić zmiana części zasad funkcjonowania Unii. Zmodyfikowane miałyby zostać m.in. regulacje dotyczące praw socjalnych imigrantów z innych państw UE.
– Chodzi o reformę unijnej dyrektywy z 2004 r., tak aby można było skrócić do sześciu miesięcy okres wypłaty imigrantom zasiłków dla bezrobotnych, wydłużyć do trzech miesięcy pobyt potrzebny do rozpoczęcia wypłaty świadczeń, a także ograniczyć dodatkowe przywileje, np. dopłaty do mieszkań socjalnych czy subwencje dla dzieci – wyjaśnił „Rzeczpospolitej” John Springford z londyńskiego Center for European Reform.
– Dyskusja była konstruktywna, a Tusk uznał brytyjskie obawy związane ze swobodnym przepływem osób – powiedziało jedno ze źródeł „The Daily Telegraph”.

źródła: „Rzeczpospolita”, „The Daily Telegraph”