
Kontuzja, która przytrafiła się judoce, pogromcy tygrysów i wytrawnemu myśliwemu – to dla opinii publicznej było do przyjęcia. Poważna choroba rosyjskiego cara – to dla Kremla zła wiadomość, którą lepiej skrzętnie ukryć.
Na chwilę przed świętami Putin ułaskawił swojego zaprzysiężonego wroga Michaiła Chodorkowskiego (…) decyzję swą tłumacząc tym, iż matka więźnia chorowała na raka. Delikatnie mówiąc, to do niego zupełnie niepodobne (…) niektórzy sugerowali, że chce w ten sposób oczyścić swoje sumienie. Czytaj więcej
Rosyjska konstytucja przewiduje procedurę tymczasowego wykonywania obowiązków Prezydenta przez Przewodniczącego Rządu – to z niej skorzystał Borys Jelcyn, gdy musiał zrobić sobie przerwę od polityki z powodu operacji serca.
Gdyby zatem faktycznie Władimir Putin tymczasowo nie był w stanie wykonywać obowiązków prezydenckich wówczas mógłby wykonywać je Przewodniczący Rządu. Problem pojawiłby się wówczas, gdyby choroba miała charakter uciążliwy i przewlekły, a zarazem W. Putin uznawał, że mimo to jest w stanie piastować powierzony mu urząd.
Stan zdrowia Nikity Chruszczowa tajemnica otaczała aż do samej śmierci, którą ogłoszono na krótko przed pogrzebem w obawie przed zamieszkami. Podobnie było z Leonidem Breżniewem czy Konstantinem Czernienką. Sytuacja uległa nieznacznej zmianie, kiedy gospodarzem na Kremlu został Borys Jelcyn – Rosjanie z upodobaniem powtarzali krążące w prasie plotki o alkoholizmie prezydenta oraz wielu atakach sercach, a ten dostęp do informacji wynikał w dużej mierze z polityki głasnosti.
Sukcesja władzy po Putinie (niezależnie od tego, kiedy będzie miała miejsce) będzie procesem łagodnie przebiegającym; w tym - nie jest wykluczona tzw. sukcesja sterowana, tj. sytuacja, w której ustępujący Prezydent wskaże, kto powinien być jego następcą. Ten mechanizm jest praktykowany w stosunkach rosyjskich. W ten sposób B. Jelcyn namaścił W. Putina, czy poprzednio W. Putin D. Miedwiediewa. Nie ma powodów, aby nie miał on zastosowania także w przyszłości.