Wnętrze dworca kolejowego w Malborku. Projekt rewitalizacji tego XIX-wiecznego budynku został nagrodzony w XVI edycji konkursu „Modernizacja Roku”.
Wnętrze dworca kolejowego w Malborku. Projekt rewitalizacji tego XIX-wiecznego budynku został nagrodzony w XVI edycji konkursu „Modernizacja Roku”. Materiały prasowe Grupy PKP
Reklama.
Spółka PKP S.A. – która zarządza około 2.3 tys. dworców w całej Polsce – inwestuje w nie miliony złotych. Tylko w tym roku wyremontuje kolejne, kosztem około 350 mln zł. Zakrojony na szeroką skalę program modernizacji dworców kolejowych przynosi efekty: te stają się coraz piękniejsze i bardziej przyjazne dla podróżnych. Już nie straszą, ale stają się prawdziwą ozdobą i wizytówką kolei. Na 121 z nich działa bezpłatne WiFi. Coraz więcej w nich sklepów znanych marek. Przed podróżą można coś przekąsić, napić się herbaty albo poszperać w księgarni, których też nie brakuje.
Jak Polska długa i szeroka, mamy już kilkadziesiąt nowiutkich albo zmodernizowanych dworców. Niektóre z nich to architektoniczne perełki, inne zachwycają nowoczesnością. Wybraliśmy te "naj", które aż się proszą, żeby je odwiedzić. Zadanie nie było łatwe, ale poniżej nasz subiektywny ranking. A Wy? Macie inne typy?
Kraków Główny. Numer jeden
logo
Kraków Główny jest pierwszym w Polsce podziemnym dworcem kolejowym. Materiały prasowe Grupy PKP
Pierwszy podziemny dworzec kolejowy w Polsce - i jeden z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych, jakie w ogóle powstały. W całości jest ukryty pod torami i peronami. Oczywiście, nie tracąc przy tym nic ze swojej wygody i przestronności. Z parkingu można m.in. zjechać na dworzec jedną z 10 wind, albo przejść z sąsiedniej Galerii Krakowskiej. Kraków Główny integruje kolej lokalną i dalekobieżną, szybki tramwaj i miejskie autobusy. To część wielkiego, miejskiego węzła komunikacyjnego.
logo
Wnętrze dworca jest przestronne i jasne. To wrażenie potęgują szklane ściany. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Na dworcu można zrobić szybkie zakupy w Biedronce, sieciowej aptece SuperPharm, księgarni Matras czy kosmetycznym Yves Rocher, a głodni odzyskają siły w jednej z wielu kafejek. Niewątpliwy plus jest taki, że PKP S.A. zapewniła pasażerom dostęp do bezpłatnej sieci WiFi, więc nie ma kłopotów z podłączeniem do internetu. Nowy budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przeszkodą nie są też długie kolejki do kas. Dlaczego? Bo jest tu aż 28 okienek kasowych – oraz 4 automatyczne biletomaty. Wszelkie formalności (z zakupem biletu włącznie) można też załatwić w wygodnym Centrum Obsługi Klienta.
Warto dodać, że punktem charakterystycznym dla nowego dworca w Krakowie jest duży globus. To przy nim chętnie zbierają się podróżni. Zresztą, ich komfort jest w Krakowie na pierwszym miejscu. Świadczą o tym m.in. trzy poczekalnie, dużo ławek w hali głównej i przytulne salki dla matek z dziećmi.
Wrocław Główny. Pełna kultura
logo
Dzięki gruntowniej rewitalizacji zabytkowy dworzec we Wrocławiu odzyskał dawną świetność. Materiały prasowe Grupy PKP
Wrocławski dworzec kolejowy urzeka architektonicznym detalem, który podkreśla nowiutka elewacja. To jeden z najpiękniejszych takich obiektów w Polsce. Dzięki gruntownej modernizacji, harmonijnie łączy XIX-wieczną tradycję z nowoczesnością.
Podróżnym dech zapiera odrestaurowana Sala Secesyjna i wnętrza zabytkowych poczekalni, w których obecnie mieszczą się restauracje i kawiarnie. A nowoczesność? Ta przejawia się m.in. w udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych, automatycznych biletomatach i przyjaznym Centrum Obsługi Klienta. Jest również dziewięć kas biletowych, darmowe WiFi i monitoring, który składa się aż z 270 kamer. Można się więc czuć bezpiecznie.
logo
Wyremontowana zabytkowa hala dworca zachwyca podróżnych. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Ale Wrocław Główny to coś więcej niż dworzec kolejowy. Na nowo zaaranżowano całą przestrzeń wokół obiektu. Są tu skwery, fontanny i kawiarniane ogródki. Tętni miejskie życie. Jest miejsce dla kultury i sztuki – bardzo często odbywają się tu wystawy, spektakle, można posłuchać koncertu muzyki klasycznej. I kto by pomyślał, że to wszystko na dworcu kolejowym?
Malbork. Dworzec i hostel
logo
Elewację odnowiono tak, by zachować ślady strzelaniny z II wojny światowej. Materiały prasowe Grupy PKP
Malbork długo czekał na modernizację. Była mu wyjątkowo potrzebna. I trzeba przyznać, że jej efekt jest spektakularny. Całą elewację odnowiono tak, by zachować ślady strzelaniny z II wojny światowej, a uwagę przykuwa również piękna, odnowiona polichromia w holu głównym.
Oprócz kas biletowych i poczekalni na dworcu znajduje się sporo kafejek i sklepów (m.in. można zrobić zakupy spożywcze przed podróżą). Osoby, które czekają na przesiadkę - albo po prostu chcą zostać w Malborku dłużej - mogą skorzystać z oferty hostelu Gemini Dom. Nie trzeba daleko chodzić – hostel znajduje się na piętrze dworcowego budynku.
Rumia – można sobie poczytać
logo
Dworzec zyskał nową funkcjonalność – oprócz kas czy poczekalni – znajduje się tu nowoczesna biblioteka. Materiały prasowe Grupy PKP
Ten dworzec, po gruntownym remoncie, oddano do użytku w lipcu zeszłego roku. Warto tu przyjechać choćby po to, by zobaczyć imponującą bibliotekę „Stacja Kultury”, która zajmuje aż 80 proc. całej powierzchni budynku. Mało tego – jest doskonale zaprojektowana, piękna i nowoczesna. Oprócz kas i poczekalni znajduje się tu wypożyczalnia dla dzieci, dorosłych, są audiobooki i stanowiska komputerowe. Dzięki nim, czekanie na pociąg wcale nie jest nudne.
Swarzędz. Z troską o detal
logo
Dużym wyzwaniem była renowacja drewnianych balustrad, framug okiennych oraz schodów. Materiały prasowe Grupa PKP
Także tu prace renowacyjne były zakrojone na wielką skalę. Wymieniono dach, elewację i przebudowano wnętrza budynku – tak, by był wygodniejszy dla podróżnych (także tych niepełnosprawnych). Dużym wyzwaniem było odrestaurowanie detali drewnianych okien, balustrad, drzwi oraz schodów. Na szczęście, wszystko poszło sprawnie. A efekty można podziwiać, czekając na pociąg.
Myszków. Odzyskany blask
logo
Podczas renowacji odkryto piękną ceglaną elewację dworca. Materiały prasowe Grupy PKP
Wreszcie widać, że dworzec w Myszkowie mieści się we wspaniałym budynku. Podczas remontu zerwano jego starą elewację. I co się okazało? Pod nią zachowała się stara, XIX-wieczna cegła. Przy okazji, wymieniono wszystkie okna, drzwi oraz dach. Spore zmiany zaszły i w środku: dworcowy hol został odrestaurowany, założono nowe oświetlenie, jest też nowy system informacji wizualnej. Podróżni mają gdzie odpocząć, a matki z dziećmi mają spokój i miejsce w osobnym pokoju. Zadbano również o najbliższe otoczenie: nowe chodniki, pojawiły się ławki i stojaki na rowery. Uwagę przyciągają dwa stylizowane zegary, ustawione po obu stronach dworcowego budynku.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PKP.