![Z mitami na temat CV rozprawili się specjaliści działów HR Microsoftu, Pracuj.pl oraz Meritum Banku](https://m.natemat.pl/969bf986d07a2a1cd9b50be6397377a0,1680,0,0,0.jpg)
Mit #1: Im bardziej oryginale CV, tym lepiej – video, kody QR, infografiki. Musimy wyróżnić się w zalewie CV
Mit #2: CV musi zawierać zdjęcie, najlepiej w „legitymacyjnej” stylistyce
Mit #3: CV musi zajmować maksymalnie jedną stronę
5 głównych błędów popełnianych w CV
Choć wraz ze specjalistami omówiliśmy trzy główne mity dotyczące tworzenia CV, HR-owcy wybrali także pięć innych popularnych przekonań, które mogą dyskwalifikować nasze CV:
1. CV musi być uniwersalne – Zawsze należy pamiętać o tym, by w CV eksponować doświadczenia bezpośrednio związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. W drugiej kolejności powinniśmy ujmować te, które korespondują z nim pośrednio, a zrezygnować z tych, które nie mają żadnego związku z zajęciem, jakie chcielibyśmy docelowo wykonywać.
2. CV to opis doświadczeń zdobytych tylko w pracy zawodowej – jeśli ktoś nie posiada doświadczenia zawodowego albo jest ono niewielkie, warto opisać wszelkie, nawet niekomercyjne, aktywności, takie jak projekty uczelniane, praktyki, wolontariaty czy działalność w stowarzyszeniach lub klubach. Brak doświadczenia "nadrabiamy" dowodami na to, że posiadamy potencjalnie pożądane przez pracodawcę kompetencje miękkie.
3. W CV nie powinny pojawiać się przerwy zawodowe – rekruterzy podkreślają, że dłuższe przerwy w karierze powinny być wyjaśnione już na etapie przygotowywania dokumentu, bo z pewnością temat ten zostanie poruszony na rozmowie kwalifikacyjnej. Specjaliści zastrzegają też, że poszczególne etapy kariery powinny być opisane datą (roczną i miesięczną), tak by zachować chronologię rozwoju i ułatwić analizę CV.
4. W CV niepotrzebne są informacje na temat moich prywatnych zainteresowań – Ten błąd nie będzie z zasady dyskwalifikujący, ale podzielenie się informacjami na temat naszych zainteresowań czy pozazawodowych pasji w odpowiedniej sekcji dokumentu podkreśla spójność naszego wizerunku. To także dobre miejsce na to, by pokazać, iż rozwijamy się w różnych obszarach życia – nie tylko w zawodowym.
5. Wiele lat spędzonych w jednej firmie obniża nasze szanse na zatrudnienie – faktem jest, że zróżnicowanym CV pokazujemy naszą wszechstronność i podkreślamy, że nasze doświadczenie "szlifowaliśmy" na różnych polach. Jeśli jednak wiele lat spędziliśmy w jednej firmie, to wcale nie musi przesądzać o naszej niewielkiej elastyczności. Rekruterzy wskazują wręcz, że pokazujemy w ten sposób lojalność wobec pracodawcy, która w czasach dynamicznych zmian zawodowych bywa na wagę złota. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, warto dokładnie opisać drogę kariery, jaką przebyliśmy w ramach danej organizacji – awanse, zajmowane stanowiska i zakres odpowiedzialności, jaki przypadał na każdą z piastowanych funkcji.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem Pracuj.pl