
To nie pierwszy "małoletni" wybór Macierewicza. Kurtyka dotychczas znany był w mediach z wypowiedzi o swoim ojcu, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Od pewnego czasu jednak rozpoczął własną drogę do politycznej kariery. A znane nazwisko na pewno nie przeszkadza. Zasłynął również z działalności propagującej historię – w tym celu założył Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Właśnie podczas pracy w Stowarzyszeniu poznał swojego przyjaciela Pawła Leszczyńskiego, który obecnie jest prezesem tej organizacji.
W 2010 roku założyłem i przez cztery lata kierowałem Stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczypospolitej. Od zera do dziś udało się stworzyć największą organizację studencką w Polsce o profilu konserwatywnym - 200 osób zrzeszonych w 12 oddziałach w miastach akademickich całej Polsce. Organizacja ma na koncie ponad 150 dużych projektów. Zajmuje się historią najnowszą Polski - upamiętnia Żołnierzy Wyklętych czy ofiary stanu wojennego oraz prowadzi projekty związane z przeglądem aktualnego stanu państwa polskiego, w tym naukowe konferencje międzynarodowe. Po zakończeniu kadencji w dalszym ciągu udzielałem się w życiu publicznym, jestem m. in. fundatorem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji dla Rzeczpospolitej oraz wchodzę w skład redakcji kwartalnika mysl.pl, w którym zajmuję się zagadnieniami z zakresu geopolityki i bezpieczeństwa.
Członkowie stowarzyszenia angażowali się m.in. w strajk w obronie nauki historii w szkołach średnich, od lat organizują obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego czy Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednak dopiero znajomość z Antonim Macierewiczem zaważyła na jego karierze. W 2011 roku brał udział w amerykańskim wyjeździe Macierewicza i Anny Fotygi w sprawie Smoleńska. Nominację na przewodniczącego RN AMW zawdzięcza właśnie ministrowi obrony.
Obsadzanie człowieka, który ma 25 lat i nie miał związków z branżą obronną to jest fatalna decyzja. Najpierw mieliśmy doradcę 20-latka, później mieliśmy 25-latka, który został pełnomocnikiem ministra obrony narodowej do spraw centrum eksperckiego kontrwywiadu, który w ogóle nigdy nie miał żadnych kompetencji w tym zakresie, a teraz mamy do czynienia z człowiekiem, który również nie ma kompetencji.
W związku z moim wykształceniem oraz prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie projektowania architektonicznego, analizy rynku nieruchomości oraz zarządzania nieruchomościami oraz innymi doświadczeniami (m. in. praca w firmie deweloperskiej Angel Poland Group przy projekcie Angel Wawel oraz w krakowskim biurze arch.„Wizja”) zostałem uznany przez Ministra Obrony za wartego rozważenia kandydata. Od 6 lat jestem aktywnym uczestnikiem debaty publicznej. Zaangażowałem się w III sektor i tam zdobywałem kompetencje w zakresie zarządzania.
Jesteśmy w procesie wielkich zmian w zakresie polskiego przemysłu obronnego. To jacy ludzie będą tę wielką strategię konsolidacji narodowej przeprowadzać? Dramat.
Przewodniczący Rady Nadzorczej AMW Paweł Kurtyka ukończył dwa kierunki studiów: jest inżynierem architektem, absolwentem Politechniki Krakowskiej oraz magistrem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi firmę zajmującą się projektowaniem w zakresie architektury, analizą rynku nieruchomości oraz zarządzaniem nieruchomościami. Kompetencje związane z zarządzaniem zdobywał również w trzecim sektorze. W 2010 założył i do 2014 roku pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. Jest także Fundatorem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji dla Rzeczypospolitej. Ma doświadczenie publicystyczne i analityczne, jest m. in. członkiem redakcji kwartalnika Myśl.pl, w którym zajmuje się zagadnieniami związanymi z geopolityką i bezpieczeństwem.
Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl