Duda podpisał ustawę medialną. "Nowe media publiczne będą naszą wizytówką na arenie Europy"

Andrzej Duda podpisał ustawę medialną
Andrzej Duda podpisał ustawę medialną Fot. KPRP
Andrzej Duda podpisał dziś 6 ustaw, w tym ustawy: o sześciolatkach, służbie cywilnej i mediach publicznych. – Panu prezydentowi zależy, aby media publiczne były obiektywne i wiarygodne. Obecnie takie nie są, więc pan prezydent podpisał nowelizację ustawy – powiedziała na konferencji prasowej szefowa KPRP Małgorzata Sadurska.

Ziścił się scenariusz, który wydawał się od początku najbardziej prawdopodobny. Andrzej Duda podpisał dziś wszystkie ustawy, w tym tę budzącą najwięcej emocji – nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Szefowa jego Kancelarii wyjaśniała, że zdaniem prezydenta należy przywrócić mediom rzetelność, której obecnie nie posiadają. Sadurska wyraziła nadzieję, że "nowe media narodowe będą wzorem na arenie Europy".

Trudno jednak oczekiwać obecnie poparcia Europy dla tej decyzji Dudy. Wielu unijnych polityków apelowało do polskiego prezydenta, by nie podpisywał ustawy, która w ich ocenie godzi w niezależność mediów. Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Gunther Oettinger chciał zaproponować z tego powodu ustanowienie nadzoru nad Polską przez KE. Ustawa zaniepokoiła również wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który napisał w tej sprawie list do Witolda Waszczykowskiego.

W sytuacji, gdy prezydent podpisuje wszystkie ustawy, które trafiają na jego biurko, warto przypomnieć słowa Andrzeja Dudy z czasów jego kampanii wyborczej. “Prezydent nie jest od tego, by podpisywać wszystko, co wysyła mu rząd. Nie nazwę go notariuszem, bo to obraża notariuszy. Notariusze zastanawiają się, co podpisują” – mówił wówczas obecny prezydent.

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...