PiS wycofuje się z kolejnej obietnicy. Zamiast nowych województw "drobne korekty" podziału administracyjnego

PiS ma problem ze spełnieniem kolejnych obietnic wyborczych. Tym razem zawiodą wyborców, którzy uwierzyli w powstanie nowych województw.
PiS ma problem ze spełnieniem kolejnych obietnic wyborczych. Tym razem zawiodą wyborców, którzy uwierzyli w powstanie nowych województw. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w sobotę podczas konferencji prasowej w Kielcach, że nie ma już planów dokonania zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju. To odpowiedź na interpelację poselska w sprawie nowych województw obiecywanych przez polityków PiS w kampanii wyborczej. Wszystko wskazuje na to, że takie nie powstaną. MSWiA dopuszcza jedynie możliwość "przeprowadzenia korekt" w obowiązującym podziale.

Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek poinformował, że dokonanie zasadniczych zmian w obowiązującym podziale terytorialnym Polski nie jest planowane, "z uwagi na szczególną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych państwa".

Sobotnie oświadczenie resortu spraw wewnętrznych odnosi się przede wszystkim do sprawy rzekomego powstania województwa częstochowskiego. Jak pisaliśmy w naTemat, w Częstochowie wciąż czuć ogromną nostalgię za dawnymi czasami, kiedy miasto było stolicą województwa. – Wszystko nam zabrali. Nawet służbę zdrowia – oni mają nowoczesne karetki i aparaturę. A w Częstochowie nie ma nic – mówiła nam jedna z mieszkanek.

Jednak z tego, co mówią w MSWiA zdaje się wynikać, iż do kosza idą także obietnice utworzenia innych województw. W kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński i Beata Szydło wspominali bowiem nie tylko o wyodrębnieniu woj. częstochowskiego, ale przede wszystkim powołaniu do życia woj. środkowopomorskiego i nowego woj. mazowieckiego ze stolicą w Radomiu lub Płocku.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl


źródło:TVN24
Trwa ładowanie komentarzy...