Timmermans: Przeprowadzimy wstępną ocenę działań w Polsce. Wiceszef KE zaprasza PiS do współpracy

Wiceszef KE zaprasza PiS do współpracy.
Wiceszef KE zaprasza PiS do współpracy. Fot. na lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Komisja Europejska uruchomi procedurę monitorowania praworządności w Polsce. W Brukseli debatowano o Trybunale Konstytucyjnym i zasadności nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą w zeszłym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda. Frans Timmermans poinformował właśnie o podjętych decyzjach.

– Wyrażamy jednak zaniepokojenie sytuacją w Polsce. Zdecydowaliśmy, że komisja przeprowadzi wstępną ocenę w sprawie polskiego Trtybunału Konstytucyjnego, którego decyzje nie są dziś respektowane, a to poważny problem w każdym państwie demokratycznym – powiedział Timmermans. Wiceprzewodniczący KE podkreślił, że będzie to tylko obiektywna ocena, która nie ma na celu ingerowania w decyzje rządów prawa, należy jednak sprawdzić, czy w Polsce te rządy prawa obowiązują.

Timmermans zaprosił polski rząd do współpracy i dialogu. – Nie mamy zamiaru w żaden sposób oskarżać ani wchodzić w polemikę, chcemy jedynie pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie, w ramach wspierania państw członkowskich – powiedział.

Procedura uruchomiona przez KE jest pierwszą tego rodzaju w historii UE. Zostanie przeprowadzona w ramach norm prawnych ustanowionych przez wspólnotę w 2014 roku. Warto zauważyć, że w sprawie wszczętej procedury nie zaprotestował europejski komisarz z Węgier. A swego czasu Viktor Orban obiecał, że stanie po stronie polskiego rządu.

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji KE sprawę komentował Grzegorz Schetyna. – Z sali KPRM pozbyto się flag UE, to jest prawdziwe spojrzenie tej ekipy na Europę. Spotkanie KE pokazało, jak UE postrzega te działania legislacyjne PiS-u. To nie Polacy, to nie opozycja na to wpływają. To wszystko dzieje się z powodu nieodpowiednio prowadzonej polityki przez PiS – powiedział polityk PO.

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...