Wojna domowa w rodzinnym mieście Szydło. "Więcej ci ręki nie podam! U nas nie ma miejsca dla szKODników!"

Te manifestacje pierwszy raz pokazały podział w Brzeszczach.
Te manifestacje pierwszy raz pokazały podział w Brzeszczach. Fot. Screen/YouTube/Brzeszczenazywo
Komitet Obrony Demokracji podzielił Brzeszcze jak mało gdzie. Ośmielił się zorganizować manifestację tutaj? W rodzinnym mieście premier Szydło? W mateczniku PiS? A jednak. Pierwszy raz, w ostatnią sobotę, manifestanci wyszli z domów. W ich kierunku poleciały agresywne wyzwiska, nie mówiąc o jajkach. Po obu stronach barykady stanęli sąsiedzi, znajomi. Nie tak, jak w dużych miastach, gdzie ludzie się nie znają. Ktoś krzyknął: "Nie jesteś już moim kolegą!". Inny: "Więcej ręki ci nie podam!". Tak polityka podzieliła małą społeczność.

Grupy, które stanęły naprzeciwko siebie w Parku Miejskim nie były duże. Ot, po kilkadziesiąt osób po każdej stronie. Ale pokazały coś, czego może w dużych miastach tak bardzo nie widać. Okrutny, międzysąsiedzki podział, który nie zniknął w wielkomiejskim tłumie. W wykonaniu głównie starszych ludzi. Młodych było bardzo niewielu.
Trzeba ich stąd pogonić
Legalna była tylko manifestacja KOD. Kontrmanifestacja była spontanicznym – albo dobrze zorganizowanym – zrywem. Który od razu przypuścił atak. Pisaliśmy już trochę o tym w naTemat. Teraz pojawiają się nowe filmy, które pokazują straszną, polską, nową rzeczywistość małych miejscowości.– Wyp...ać stąd! Chołota! Banda oszustów, złodziei, mafiozów! Zdrajcy!– słychać na filmach, które rozeszły się po sieci. Krzyki, jazgot, gwizdy, atmosfera niemal siłowego jarmarku. – Trzeba ich jakoś pogonić stąd! Po cholerę mają tu być i gadać głupoty? Pogonimy ich jajkami i będzie spokój – krzyczy jeden z zacietrzewionych. Kobiety... Te KOD-owcom w ogóle nie dają dojść do głosu. – Dajcie spokój! Głupich nie sadzą, rodzą się sami! To jest przykład! – próbuje je przekrzyczeć kolejny staruszek. Jego palec, skierowany wprost na przeciwnika, wyraźnie pokazuje: "To ten, to ten!"
Nie chcą żadnych obrońców demokracji
Ta sobotnia manifestacja to podobno pierwszy przypadek, gdy ktoś w Brzeszczach powiedział głośno, że myśli inaczej. – Zazwyczaj wszyscy byli jednomyślni. To naprawdę dziwne. Jakieś nowe zjawisko – autentycznie dziwi się jeden z mieszkańców. Baczny obserwator lokalnego życia, nazwijmy go pan Marek, bo chce pozostać anonimowy. Zastrzega, że Beata Szydło, która była burmistrzem miasta i podobno zostawiła je w kiepskim stanie, jest różnie oceniana. Ale PiS?

– PiS wygrał u nas wybory, tylko dosłownie kilka osób głosowało inaczej. To PiS obiecał, że uratuje kopalnię, więc wszyscy byli za PiS. A teraz przez KOD tylko jakieś podziały się zrobiły. Nie słyszałem wcześniej, by ktoś mówił u nas o KOD! – mówi. Sam przyznaje, że w rodzinnych mieście premier Szydło właśnie rozgrywa się miniwojna domowa. – Brzeszcze to mała miejscowość, wszyscy są tu zżyci. Większość ludzi jest związana z kopalnią, a ci od KOD chyba nie. Ludzie nie życzą ich sobie. Nie chcą żadnych obrońców demokracji w naszym mieście. Wybrali PiS i tego się trzymajmy. Tak myślą – słyszę.
AntyKOd już działa
To silne życzenie bardzo szybko zmaterializowało się w sieci. Dokładnie w sobotę, gdy odbywała się manifestacja, na Facebooku pojawił się fanpage "Anty KOD Brzeszcze" (z informacją, że to strona poświęcona społeczeństwu i kulturze), a na nim hasło "SzKODniki przegonimy".

Zapraszajcie swoich znajomych do polubienia tej strony- pokażmy wszystkim, że w Brzeszczach nie ma miejsca dla szKODników!

Posted by Anty KOD Brzeszcze on 24 stycznia 2016
W niewielkiej społeczności takie "szkodniki" łatwo namierzyć. Jeden z mieszkańców zamieścił na swoim profilu zdjęcia ze zgryźliwymi komentarzami (na przykład, że kontrmanifestacja pięknie, równo, śpiewała hymn, a ta druga wysłuchała go z odtwarzacza CD). Na jednym ze zdjęć ktoś jednak rozpoznał sąsiadkę:

– "Naprawdę? Sąsiadka? Koniec świata .... Chyba, że już ludzi nie poznaję" – dopytuje.
– "Przykro mi Rafał" – odpisał autor zdjęcia.

Na lokalnym portalu brzeszczenazywo.pl też można trafić na taki komentarz: "Ale kompromitacja. Widzę koleżankę z osiedla w okularkach".

Nie rozmawiają już o polityce
Pani Ania, do której dodzwoniłam się przez zupełny przypadek, mieszka blisko Parku Miejskiego, gdzie odbywały się manifestacje. Słyszała i gwizdy, i wyzwiska. – Zrobiła się napięta atmosfera w mieście. Ze znajomymi w ogóle już nie rozmawiamy o polityce, bo zaraz się kłócimy. Bardzo tego pilnujemy, żeby nie poruszać takich tematów – mówi. Delikatnie daje do zrozumienia, że bliżej jej do KOD niż PiS. Czy poszłaby dziś na KOD-owy marsz? – Myślę, że po tym, co widziałam w sobotę, chyba bym się nie wychylała – odpowiada.

Pan Marek, obserwator lokalnego życia: – Sam jestem ciekawy, czy teraz KOD się przestraszy i wycofa, czy będzie organizował kolejne manifestacje.

Mieszkańcy boją się szykan
Za manifestacją KOD stoi m.in. mieszkaniec Brzeszcz, Marcin Gębuś. Pierwszy, który otwarcie odważył się powiedzieć, że myśli inaczej. – Oni uważali, że skoro mieszkamy w mieście Beaty Szydło, to protestujemy przeciwko pani premier i prezydentowi Dudzie. A my protestujemy przeciwko łamaniu zasad demokracji Dlatego wstałem z kanapy i poszedłem manifestować – mówi naTemat.

Jego zdaniem pewnie więcej ludzi przyszłoby wziąć udział w manifestacji, gdyby nie bali się szykan.
– Brzeszcze nie są dużym miastem. Gdy zgłaszaliśmy się do różnych firm usługowych, bo potrzebne były na przykład banery, słyszeliśmy, że mają obawy, bo potem nikt do nich nie przyjdzie – mówi. Kolega miał przyjechać, by pomóc. Ale dzień wcześniej zadzwonił, że nie przyjedzie, bo ma obawy, że ci z kopalni go zobaczą. Podobnie inny znajomy. Ten, co prawda przyszedł, ale prosił ekipę Polsatu, by go nie filmowali. Z podobnych powodów.

Marcin Gębuś dodaje, że ci, którzy zorganizowali kontrmanifestację, rzucali wyzwiskami nie tylko podczas samego protestu.

– Obrzucali wyzwiskami tych, którzy szli na manifestację i tych, którzy potem szli już do domów – mówi. Wierzy, że w mieście więcej ludzi dostrzega łamanie konstytucji. Tylko pewnie wolą pojechać manifestować do Krakowa, bo tam nikt ich nie zna. Nie to, co tu. Nic się nie ukryje.

Ale, ale... - Ale z drugiej strony po manifestacji zgłosiło się do nas dużo nowych osób. Liczba chętnych do pomocy przy organizacji KOD aż podwoiła się, a nawet potroiła - mówi Marcin Gębuś.

napisz do autora:katarzyna.zuchowicz@natemat.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...