W USA nie przyjmą Dudy, za to czekają już na Kijowskiego. "To lider największego ruchu od czasów Solidarności Wałęsy"

Mateusz Kijowski jedzie do USA. Spotka się z przedstawicielami Kongesu i Departamentu Stanu
Mateusz Kijowski jedzie do USA. Spotka się z przedstawicielami Kongesu i Departamentu Stanu Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Na początku kwietnia Mateusz Kijowski pojawi się w amerykańskich: Kongresie i Departamencie Stanu. Szef Komitetu Obrony Demokracji przyjął zaproszenie Freedom House, stojącego na straży praw człowieka. Tak politycy i działacze zza oceanu wbijają szpilkę naszemu prezydentowi, któremu spotkania odmówił właśnie Barack Obama.

"No i się wydało… Jedziemy do USA" – napisał w sobotę wieczorem Kijowski. Udostępnił tekst The Associated Press, które nazywa go "liderem największego społecznego ruchu od czasów Solidarności Wałęsy". W rozmowie z tytułem przekonywał, że zależy mu na tworzeniu otwartej społeczności. – Chcemy przyjąć każdy punkt widzenia, wszystkie sympatie polityczne i religie – wyjaśnił cel Komitetu Obrony Demokracji.

Kijowski tłumaczył też działania Jarosława Kaczyńskiego. Przywoływał język, jakim się posługuje, w tym słynny już zwrot o "gorszym sorcie Polaków". "Ale zabawniejsze jest to, że (prezes PiS - przyp.pred.) chce być dyktatorem, nie ma jednak takiej mocy, by nim zostać" – ironizował. Zaznaczył, że podczas wizyty w Ameryce podkreśli nasze oddanie demokratycznym wartościom. Lider KOD wylatuje do Stanów 1 kwietnia, do 4-go będzie w Nowym Jorku, później wraz ze współpracownikami przeniesie się do Waszyngtonu, następnie odwiedzi Chicago.

Warto dodać, że mimo zapowiedzi Barack Obama nie spotka się z Andrzejem Dudą podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego. Do USA też go na razie nie zaprasza. Jak tłumaczą cytowani przez "Newsweek" dyplomaci, to zamierzony afront ze strony Białego Domu. Zdaje się, że w takiej sytuacji Kijowski przejmuje pałeczkę i staje się nieoficjalnym przedstawicielem narodu.


źródło: bigstory.ap.org

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...