Przystań Pielgrzymów LGBTQ będzie działać w kawiarni na krakowskim Kazimierzu. To miejsce stworzone dla pielgrzymów otwarcie nieheteronormatywnych. Warsztaty i wykłady organizującej przystań "Wiary i Tęczy" nie figurują jednak na liście oficjalnych wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 25 lipca. Na 28 lipca zaplanowano ceremonię powitania papieża Franciszka. Osoby nieheteronormatywne czasem mówią, że to ich papież. Na ŚDM będzie miejsce, gdzie będą się mogli spotkać i porozmawiać o swoich dylematach związanych z wiarą, odrzuceniem, homofobią.
Przedstawiciele „Wiary i Tęczy”, która działa od pięciu lat, spotkali się z kard. Stanisławem Dziwiszem i jego biskupami pomocniczymi. Nie uzyskali jednak wpisu na listę imprez towarzyszących ŚDM, ale cieszą się, że przynajmniej zostali wysłuchani i życzliwe przyjęci.
– Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebywać około 400 tys. osób. Można szacować, że znajdzie się wśród nich kilka albo kilkanaście tysięcy mniej lub bardziej akceptujących siebie gejów i lesbijek. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będą oni czuć się bezpiecznie i znajdą odpowiedzi na trapiące ich pytania – Misza Czerniak, jeden z liderów grupy "Wiara i Tęcza", powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą.
Organizacja skupiająca osoby z LGBT zamierza przygotować cykle wykładów, pokazów filmowych, które pokazują, że ich seksualność da się pogodzić z przynależnością do kościoła i wiarą.
Krakowska organizacja wzoruje się na podobnych warsztatach przygotowanych w Koloni w 2005 r. Wówczas wzbudziła kontrowersje. Teraz pewnie będzie podobnie. Chociaż stanowisko papieża w tej sprawie jest jednoznaczne.
Swoja postawą wobec osób z LGBT budzi opór wielu polskich duchownych. Papież Franciszek powiedział: – Jeśli ktoś jest homoseksualistą i z dobrą wolą poszukuje Boga, kimże jestem, by go oceniać.
Dodał nawet: – My chrześcijanie powinniśmy nie tylko przeprosić za to jak traktowaliśmy gejów, a także prosić o wybaczenie Boga, o którym zbyt często zapominamy.
Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl