Brytyjski sąd bezwzględny dla dwóch młodych Polaków. Trafili do więzienia za szerzenie antysemityzmu

Polacy skazani przez Brytyjczyków.
Polacy skazani przez Brytyjczyków. Fot. Screen z kentlive.news
Policja aresztowała dwóch Polaków - Sebastiana Tanculę i Damiana Filipka, którzy na ścianach budynków w Tunbridge Wells w hrabstwie Kent wymalowali pseudokibicowskie graffiti. "Dzieła" mężczyzn chwaliły klub Wisła Kraków i obrażały Żydów. W Polsce pewnie wszystko uszłoby im płazem, ale brytyjski sąd postanowił ukarać Polaków karą 22 tygodni bezwzględnego pozbawienia wolności.

"Budynki na Camden Road, w tym World Of Sewing, oszpecono wymalowanymi różową farbą napisami 'Wisła Sharks' oraz 'Wisła Kraków'. Sharks to grupa kibiców krakowskiego klubu znana ze swojego antysemityzmu i skłonności do przemocy" – informuje portal Kent Live. Do zdarzenia doszło 17 listopada zeszłego roku. Mieszkańcy, jak czytamy, byli porażeni skalą wandalizmu i nie ukrywali gniewu wobec polskich sprawców.

Z tekstu wynika, że kiedy jeden Polak tworzył graffiti, a drugi robił wszystko, by nikt jego koledze w antysemickich popisach nie przeszkodził. W ten sposób na budynkach kolejno pojawiały się słowa "Wisła Sharks", Gwiazda Dawida czy skrajnie prawicowe hasło "Anti Jude". Autorzy później rzucili się do ucieczki. Przed policją zdradziły ich jednak umorusane czerwoną farbą dłonie.

Obrońca Filipka przekonywał, że jego klient wyraża szczerą skruchę z powodu udziału w zdarzeniu, natomiast Tancula - według prawnika - lubi Wisłę Kraków, ale na pewno nie jest kibolem. Ponadto antysemickie komentarze miał kierować... do fanów przeciwnej drużyny aniżeli do Żydów. Sędzia Charles McDonald dał się po części przekonać tej linii obrony, aczkolwiek i tak uznał, że więzienie będzie najbardziej adekwatne do popełnionego przez Polaków czynu.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

źródło: kentlive.news
Trwa ładowanie komentarzy...