Policzyliśmy, ile będzie ulic Jana Pawła II w Warszawie, gdy PiS włączy do stolicy 32 gminy. Szykuje się niezły chaos

Policzyliśmy, ile będzie ulic Jana Pawła II w Warszawie, gdy PiS włączy do stolicy 32 gminy. Szykuje się niezły chaos.
Policzyliśmy, ile będzie ulic Jana Pawła II w Warszawie, gdy PiS włączy do stolicy 32 gminy. Szykuje się niezły chaos. Fot. Dariusz Bobrowicz / Agencja Gazeta
Już teraz papież Jan Paweł II na mapie Warszawy uczczony jest dwukrotnie: mamy Aleję Jana Pawła II, która biegnie od Pl. Grunwaldzkiego na Żoliborzu po skrzyżowanie z Alejami Jerozolimskimi, i mamy ulicę Jana Pawła II w Wesołej. Już teraz z tego powodu dość często bywa wesoło. A Sejm, zgodnie z pomysłem PiS, dołączy do Warszawy 32 gminy, to będzie prawdziwa jazda.

Wesoła to 18. dzielnica Warszawy, dołączona do stolicy kilkanaście lat temu (2002). Już wcześniej miała ulicę Jana Pawła II i wciąż z niej nie zrezygnowała. Nie tylko zresztą o tę ulicę chodzi – w sumie powtarzają się nazwy około dwustu ulic w Wesołej i w Warszawie. Listonosze na początku mylili się bardzo często. Listy wiele razy wracały z adnotacją "adresat nieznany", bo przy Jana Pawła II w Wesołej mieszka ktoś zupełnie inny niż w centrum stolicy. A i tu, i tu jest to Warszawa.

Teraz pomyłki Poczty Polskiej, jak mówią mieszkańcy, zdarzają się rzadziej. Jeśli ktoś poprawnie wpisze kod pocztowy, list zazwyczaj trafia pod właściwy adres. Dużo częściej mylą się natomiast kurierzy, czy dostawcy którzy trafiają tu poprowadzeni przez GPS. – W firmach kurierskich podawanie kodu nie jest wymagane. Zdarzało się, że dobijałem się do jakiegoś mieszkania z przesyłką, nikt nie otwierał, a potem dzwonił klient i się awanturował, że cały czas czekał. Dopiero później się okazywało, że ja się dobijałem do domu w Wesołej, a on czekał na mnie w Warszawie – opowiada dostawca w jednej z firm kurierskich.
Najgorzej jeśli są to jakieś popularne adresy. Na przykład centrali PZU, hotelu Westin, czy centrum handlowego Arkadia. Ile to dostaw, które miały trafić do nich, najpierw przyjeżdżało na Jana Pawła w Wesołej? Można mnożyć.

Tymczasem szykuje się nam kolejny chaos, już znacznie większy. Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym do stolicy zostaną dołączone 32 gminy (ponoć był to pomysł Lecha Kaczyńskiego – piszemy o tym tutaj). To już nie będą podwójne nazwy ulic, tu już niektóre ulice mogą się powtarzać nawet i ponad 30-krotnie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak to jest z ulicami Jana Pawła II w tych miastach i gminach. No to śledzimy alfabetycznie, gmina po gminie, a wynik przedstawiamy na końcu:


Błonie
Owszem, jest ulica Jana Pawła II. Co tu kryć - jest to ulica reprezentacyjna, tu mieszczą się tak ważne obiekty, jak kościół św Trójcy; czy komisariat. Adres policji to Jana Pawła II 2, czyli dokładnie taki sam, jak knajpy "Kiełba w gębie" w Warszawie tuż koło Dworca Centralnego.
Brwinów
Może to niedopatrzenie, ale nie ma ulicy Jana Pawła II.
Góra Kalwaria
W sercu miasta stoi pomnik papieża Polaka, ale ulicy brak.
Grodzisk Mazowiecki
Tu z kolei mieszkańcy mają szpital im. Jana Pawła II, ale nie ulicę.
Halinów
Jest! Może nie wygląda najpiękniej, może nie jest najważniejsza w mieście, ale liczy około 100 numerów. Pod 30. znajdziemy tu pocztę.
Izabelin
Nie ma.
Jabłonna
Brak.
Józefów
I też lokalne władze o tym nie pomyślały.
Karczew
Tu samorząd stanął na wysokości zadania. W Karczewie to nie jest zwykła ulica – to wręcz Aleja Jana Pawła II. To dla Karczewa trasa ważna, bo pełni rolę obwodnicy miasta. Żadnych istotnych obiektów tu nie znajdziemy.

Kobyłka
Co innego w Kobyłce - tu też jest to Aleja Jana Pawła II i to w sercu miasta. Prowadzi od cmentarza w stronę Urzędu Miasta.
Konstancin-Jeziorna
Nie ma ulicy, nie ma alei, ale za to jest rondo. Najważniejsze w mieście.
Legionowo
Początkowo sądziłem, że to pomyłka w Google Maps. Strona podaje bowiem, że w Legionowie nie ma ulicy Jana Pawła II, tylko jego poprzednika w Watykanie – Jana Pawła I. Tabliczki na ogrodzeniach rozwiewają wątpliwości.
Jest zatem w Legionowie park im. Jana Pawła II, pomnik, ale ulicy nie ma. Choć nazwa ulicy Jana Pawła I i tak może powodować wiele pomyłek.
Lesznowola
Tu na "J" jest tylko ulica Jedności. W spisie ulic w Lesznowoli jest ich zaledwie kilkanaście.
Łomianki
To miejscowość znacznie większa i tu na "J" jest 5 ulic w tym nawet Jedności Robotniczej. Ale Jana Pawła II nie ma.
Marki
Dość krótka i niezbyt ładna. Ale jest.
Michałowice
Radzą sobie bez.
Milanówek
Też o tym nie pomyślano.
Nadarzyn
Patronem gimnazjum w Nadarzynie jest Jan Paweł II, ale ulicy nie ma.
Nieporęt
Jest Jana III Sobieskiego, jest Jana Kazimierza. Ulicy Jana Pawła II brak, ale przynajmniej jest rondo.
Otwock
Tu kilka lat temu radni zadbali o to, by miasto miało ulicę papieża Polaka. Poprzednio ulica ta za patrona miała komunistycznego bohatera.
Tabliczki zmieniano całkiem niedawno. Czy lada chwila znów przyjdzie je zmieniać, jeśli okaże się, że w Warszawie jest kilkadziesiąt ulic Jana Pawła II?
Ożarów Mazowiecki
W Ożarowie to najważniejszy punkt. Przy ulicy Jana Pawła II jest i komisariat, i placyk z fontanną, i w oddali widać Biedronkę...
Piaseczno
Jest – zatem wciągamy na listę.
Piastów
Brak.
Pruszków
Ulicy nie ma, ale jest plac.
Raszyn
Tu nie będzie zamieszania z ul. Jana Pawła II, gdy Raszyn zostanie wciągnięty do Warszawy.
Stare Babice
Także tu listonosze nie będą mieli problemów z tą ulicą.
Sulejówek
Tu również ulicy Jana Pawła II nie ma.
Wiązowna
I tu także brak.
Wieliszew
Gmina wiejska, ulic niewiele – zatem i tu ulicy Jana Pawła II nie ma.
Wołomin

To bastion PiS. Trudno, aby w tym mieście zabrakło upamiętnienia papieża. Mamy zatem kolejne rondo na liście.

Ząbki
Trochę na uboczu, ale za to dość długa – ma wystarczająco dużo numerów, aby mogło dochodzić do pomyłek.
Zielonka
Tu ulicy Jana Pawła nie ma, ale jest plac. I to miasto zamyka listę gmin włączanych do stolicy. Czas na podsumowanie:

W trzykrotnie powiększonej Warszawie będziemy mieli:


8 ulic Jana Pawła II
3 Aleje Jana Pawła II
3 Ronda Jana Pawła II
2 Place Jana Pawła II

Pomników, czy szkół Jana Pawła II nie będziemy liczyć, bo nie o to tu chodzi – z tego żaden chaos nie powinien wyniknąć. Ale za listonoszy, kurierów i przede wszystkim – za mieszkańców, którzy z dnia na dzień staną się warszawiakami, trzymamy kciuki! Będzie się działo!

Napisz do autora: tomasz.lawnicki@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...