NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Reprywatyzacja - komunizmu zemsta zza grobu

  Reprywatyzacja to wstydliwa pozycja w bilansie udanego dla Polski ćwierćwiecza. Także w mojej pamięci. Smakowałem prywatyzacji na ruchomych piaskach nieuregulowanych roszczeń. Dzisiejsza awantura w Warszawie, szczególnie nagłośniona i upolityczniona, jest kolejną odsłoną dramatu, który z różnym natężeniem rozgrywał się wszędzie tram, gdzie pochód Armii Czerwonej zwiastował nacjonalizację i kolektywizację. Polska po raz drugi stanęła przed potrzebą zadośćuczynienia za zabór mienia. Po roku 1918 sprawa była krystalicznie czysta - chodziło o konfiskatę majątków, dokonaną przez carską Rosję po polskich powstaniach. Szybka uchwała Sejmu z roku 1920 unieważniła konfiskatę. Dłużej, do roku 1932 trzeba było czekać na ustawowe uregulowanie procesu, który dokonywał się na drodze sądowej.

 • Reprywatyzacyjny wstyd

  Spór wokół nieprawidłowości przy postępowaniach reprywatyzacyjnych w Warszawie stał się paliwem dla politycznej walki. Powinien być jednak powodem do solidarnego, ponadpartyjnego wstydu dla całej klasy politycznej – ściślej mówiąc, dla wszystkich tych środowisk, które w Trzeciej Rzeczypospolitej miały okazję dzierżyć ster rządów. Skoro bowiem 26 lat to za krótki czas, by rozwiązać kwestię roszczeń byłych właścicieli, to jak oczekiwać od obywateli zaufania do państwa? Mam na myśli zarówno byłych właścicieli, jak i lokatorów budynków, które zostały bądź mogą zostać oddane.

 • Co robić, kiedy Internet wrze od plotek, czyli kilka słów o sprawie dziekana Grzegorza Majewskiego.

  „Ach ci mali udawacze, komedianci, hipokryci tak przecież wzruszający” – A. Camus „Upadek” Kiedy Internet wrze od plotek i niedopowiedzeń, dobrych rad i złorzeczeń, kiedy warszawscy adwokaci - wspomagani przez różne autorytety - piszą sążniste odezwy, w których żądają...

 • Awantura w Warszawie

  1. września odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Warszawie. Moim zdaniem całkowicie zbędna. Przecież było jasne, że zamieni się ona w festiwal chamstwa , prostactwa, nieuctwa i hipokryzji. Na sesję przyszli dobrze zorganizowani „rycerze” z politycznego i nie tylko marginesu,...

 • Reprywatyzacja: jak PiS rozgrywa Warszawę

  Wydawałoby się, że PiS i lewica są śmiertelnymi wrogami. A jednak...

 • Będzie powtórka z Krzyża?

  Nie można oprzeć się wrażeniu, że PiS chce awantury na ulicach. I wiele robi, by tę awanturę wywołać. Ponieważ prowokacje na marszach KOD nie wychodzą, bo ich uczestnicy nie są skłonni do rozrób, to najwyraźniej partia próbuje innych sposobów.

 • O jeden krok za daleko czyli kilka słów refleksji po Biegnij Warszawo Nocą

  Siedzę uśmiechnięty nad brzegiem Wisły z piwkiem w ręku. Toń wody delikatnie drga. Kojąca muzyka pobudza ciało do odpoczynku. Sącząc kolejny łyk spoglądam na Most Poniatowskiego. Tłumy zagorzałych fanów biegania równym tempem mijają kolejne metry trasy. Głośny rechot zawianych ludzi unosi się z nad brzegu Wisły. Nigdy nie będę tak głupi by tracić czas na bieganie – wybucham śmiechem i oddaje się melanżowej rozpuście.