Oto szaleństwo dekomunizacji ulic. Pabianice pytają IPN czy Piłsudski i gen. Sikorski nadają się na patronów ulic

Marszałek też się znalazł na liście pabianickiego ratusza. Czy Piłsudski przejdzie ustawę dekomunizacyjną?
Marszałek też się znalazł na liście pabianickiego ratusza. Czy Piłsudski przejdzie ustawę dekomunizacyjną? Fot. screen/google.pl/map
Samorządy zmuszone są zmienić patronów ulic, którzy byli bohaterami poprzedniego systemu - zakłada ustawa dekomunizacyjna. To, co jednak zrobił pabianicki ratusz, nadaje się do komedii o biurokratach. Zapytał łódzki IPN, czy weryfikację pozytywnie przejdą mi.n. generał Sikorski, Piłsudski, Traugutt, Witos.

Lista nazwisk do zaopiniowania jest długa. Obecność niektórych może budzić zdziwienie. Urzędnicy tłumacza, że to nie oni mieli wątpliwości. – Do konsultacji w zakresie poprawności z ustawą przesłane zostały, nazwy ulic, które noszą nazwiska postaci żyjących w XIX i XX wieku z uwzględnieniem wątpliwości zgłaszanych przez mieszkańców, jak np. ul Piłsudskiego – Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta Pabianic tłumaczy lokalnej telewizji Pabianice.tv.

Kto oprócz, marszałka znalazł się pod lupą? Radni dociekali czy aby na pewno ustawę dekomunizacyjną przejdzie Romuald Traugutt, przywódca Powstania Styczniowego, a także tragicznie zmarły premier Władysław Sikorski. Spoczywa na Wawelu. Podobnie podejrzenia wzbudził dwukrotny premier II RP, Wincenty Witos. Na liście do zweryfikowania znalazł się pabianicki malarz, Bolesław Nawrocki (żyjący w latach 1877-1946 r), znany z tego, że sportretował prezydenta Francji oraz króla Włoch.

Instytut Pamięci Narodowej odpowiedział pabianickim urzędnikom. Obecność większości nazwisk z listy nazwał, "oczywistym nieporozumieniem". Wątpliwości natomiast wzbudziło jedno nazwisko, którym przed dwoma laty pabianiccy radni Prawa i Sprawiedliwości ochrzcili dawną ulicę Kolejowa w tym mieście. Okazało się, że nowy patron Stanisław Staszewski (ten od Taty Kazika) był zadeklarowanym komunistą i tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa. W tym przypadku trwają prace nad dokładną opinią.
Źródło: Pabianice.tv
Trwa ładowanie komentarzy...