Dla Matki Boskiej jest i banknot, i moneta. A dla upamiętnienia Ireny Sendlerowej? Nadeszła odpowiedź z NBP

Dla Matki Boskiej jest i banknot, i moneta. A dla upamiętnienia Ireny Sendler? Właśnie nadeszła odpowiedź z NBP. Odmowna.
Dla Matki Boskiej jest i banknot, i moneta. A dla upamiętnienia Ireny Sendler? Właśnie nadeszła odpowiedź z NBP. Odmowna. Fot. Piotr Ber / Agencja Gazeta
Irena Sendlerowa bez wątpienia jest jedną z największych polskich bohaterek. Taką, o której cały świat słyszał, a jeśli nie – to usłyszeć powinien. O jej uhonorowanie specjalną okolicznościową monetą wnioskował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Okazja ku temu jest właściwa – rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. Właśnie otrzymał odpowiedź, że to nie wchodzi w grę.

Parę dni temu Narodowy Bank Polski z dumą zaprezentował na konferencji w Częstochowie banknot przygotowany z okazji 300-lecia koronacji Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający 300-lecie koronacji...

Opublikowany przez Narodowy Bank Polski na 17 sierpnia 2017
Za dwa tygodnie z kolei NBP ma wyemitować specjalną monetę wybitą z okazji 100-lecia maryjnych objawień w Fatimie. Te rocznice bank centralny postanowił uczcić w 2017 roku. W 2018 wiadomo już, że nie uczci Ireny Sendlerowej, przedwojennej działaczki PPS, w czasie wojny szefowej referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom, która uratowała życie około 2500 żydowskich dzieci. O jej uhonorowanie prosił Rzecznik Praw Dziecka. Teraz dowiedział się, że to nierealne. "To smutne i niezrozumiałe" – skonstatował Marek Michalak.

Właśnie otrzymałem odpowiedź od Zarządu Narodowego Banku Polskiego odmawiającą upamiętnienia Ireny Sendlerowej na...

Opublikowany przez Marek Michalak na 29 sierpnia 2017
10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej nie jest jedyną, jakiej Narodowy Bank Polski nie zechciał uczcić. W tym roku odmówił wyemitowania monety z okazji 100-lecia istnienia Sądu Najwyższego.
Trwa ładowanie komentarzy...