POPULARNE Jeździmy autami, które Niemcy oddają do muzeum

Gender to największe zagrożenie dla Kościoła w XXI wieku? Grodzka odpowiada Terlikowskiemu

Tomasz Terlikowski stwierdził wczoraj w programie "Tomasz Lis na żywo", że "ideologia gender" to jedno z największych zagrożeń dla Kościoła w XXI wieku. Czy rzeczywiście i czy gender da się pogodzić z nauką Kościoła, pytamy Annę Grodzką, posłankę Ruchu Palikota.

Anna Grodzka, posłanka Ruchu Palikota odpowiada Tomaszowi Terlikowskiemu na stwierdzenie, że gender to jedno z największych zagrożeń dla Kościoła w XXI wieku
Anna Grodzka, posłanka Ruchu Palikota odpowiada Tomaszowi Terlikowskiemu na stwierdzenie, że gender to jedno z największych zagrożeń dla Kościoła w XXI wieku Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta / http://www.youtube.com/user/filmyfrondowe
Tomasz Terlikowski pytał wczoraj w programie Tomasza Lisa "Kim jest Anna Grodzka?", a kiedy Kazimiera Szczuka powiedziała, że transseksualną kobietą, stwierdził: "Jeśli powiem, że jestem żółwiem, to nie stanę się żółwiem". Co Pani myśli słysząc takie słowa?

Przyzwyczaić to się do tego raczej nie można. Można za to przekonywać i argumentować. Ja bym zapytała Terlikowskiego, a kim jest człowiek? Swoją ręką, penisem, pochwą czy wątrobą? Każdy powie, że nie. Człowiek jest pewną całością, która ma tożsamość umiejscowioną w psychice. Ktoś inny stwierdziłby, że ma swoją duszę, z którą się rodzi, a którą nie można manipulować czy sterować. Biologicznie człowiek rodzi się w poczuciu płci, a więc osoby transseksualne po prostu rodzą się z taką tożsamością. Wierzący powiedziałby nawet, że Bóg im ją dał. Ale nie pan Terlikowski, rycerz Kościoła, któremu daleko od ludzkich uczuć i miłości, a w moim przekonaniu, daleko także od Boga, jeśli jest.

Mówi Pani "przekonywać i argumentować", ale czy w tym przypadku da się choćby rozmawiać?

Z panem Terlikowskim niebawem dyskutowała będę na sali sądowej, bo poza nią na razie nie ma możliwości [chodzi o słowa Terlikowskiego o Grodzkiej: "jest mężczyzną, który pozbawił się narządów płciowych i udaje kobietę" - red.]. Tam rozstrzygnie się, czy można obrażać i poniżać osoby o innej tożsamości. Bo nie po to człowiek przechodzi przez ten dramatyczny proces zmiany płci, by jakiś pan Terlikowski odbierał później mu szacunek. Tutaj przecież chodzi o szacunek dla człowieka, dla istoty ludzkiej.

Tomasz Terlikowski mówił także cytując papieża Benedykta XVI, iż jednym z największych zagrożeń dla Kościoła w XXI wieku jest "ideologia gender". To prawda?

Myślę, że największym zagrożeniem dla Kościoła XXI wieku jest sam kler, tacy sami działacze jak on, którzy są przepojeni nienawiścią, agresją i brakiem szacunku. Z drugiej strony Kościół rzeczywiście traktuje "ideologię gender' jako wroga. Bo jego wrogiem jest ogólnie rzecz biorąc humanizm.

Może słusznie, skoro Kościół obstaje przy innej koncepcji płci. Nie spodziewa się chyba Pani, że uzna on postulaty zgłaszane przez drugą stronę..
.
Absolutnie nie można powiedzieć, że gender i nauka Kościoła są nie do pogodzenia. W moim przekonaniu nauka o płci nie jest wrogiem małżeństwa. Tyle że jeśli Kościół uważa, że małżeństwo to związek tylko kobiety i mężczyzny, a kobietę i mężczyznę określa po ogólnym wyglądzie rodzaju genitaliów, to naprawdę trudno tutaj dyskutować. Ja uważam, że zamiast definiować wrogów powinien raczej przyjąć, że geny to jest swego rodzaju plan, a płeć to to, co czuje się w sercu.

A Pani, jako zwolenniczka gender, uznaje Kościół za wroga?

Nie widzę żadnych wrogów nauki o płci, bo nauka z natury rzeczy nie ma takich. To ci po drugiej stronie widzą w pewnych rodzajach wiedzy fałszywe zagrożenia dla siebie i własnych ideologii.

Terlikowski wietrzy także spisek w tym, że kategorię gender wpisano do konwencji o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Dlaczego to było konieczne?

Dlatego, że musimy myśleć o człowieku przez wzgląd na jego tożsamość, a nie przez jego organy, jak chciałby Terlikowski. Prościej się tego wytłumaczyć nie da.
ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
Tomasz Lis na żywoAnna GrodzkaGenderTomasz TerlikowskiTransseksualizm

PROMOWANE

 • Poznawanie ciekawych ludzi - praktyczne narzędzia cz.1

  Większość Polaków, starając się nawiązać ciekawe relacje stosuje różne, często nieefektywne strategie. Jedna z nich polega na podświadomym traktowaniu nieznajomych jako potencjalnych wrogów, a potem na przyczynianiu się własnym postępowaniem do tego, aby ta przepowiednia się spełniała. To często kończy się posiadaniem wąskiego kręgu przyjaciół i szarpaniną z resztą świata, co z kolei prowadzi do stresu, agresji i kiepskiej jakości życia. Jak rozejrzymy się wokoło siebie, to znajdziemy mnóstwo takich przypadków. czytaj więcej

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej