Tusk, Urban i Pudelek. Primaaprilisowy proces ośmiesza premiera

Premier Donald Tusk pozwał naczelnego "Nie" Jerzego Urbana za primaaprilisowy żart i domaga się przeprosin w portalach takich jak Pudelek.pl i Gwizdek24.se.pl. Proces jeszcze dobrze nie ruszył, ale na razie kompromituje on Tuska bardziej niż sam artykuł w tygodniku Urbana. – Polityk, który idzie na wojnę z mediami, może sobie od razu wpisać na wizytówce słowo "idiota" – twierdzi Wiesław Gałązka, specjalista ds. marketingu politycznego.

Premier Donald Tusk wytoczył proces Jerzemu Urbanowi za primaaprilisowy żart w tygodniku "NIE"
Premier Donald Tusk wytoczył proces Jerzemu Urbanowi za primaaprilisowy żart w tygodniku "NIE" Fot. Filip Klimaszewski / Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Proces, jaki Donald Tusk wytoczył Jerzemu Urbanowi, rozpoczął się dziś przed Sądem Okręgowym w Warszawie (pierwsza rozprawa została odroczona). Chodzi o opublikowanie w tygodniku "NIE" rzekomego stenogramu podsłuchanych rozmów premiera i innych polityków podczas meczu Polska - Anglia na Stadionie Narodowym. W wymyślonej przez dziennikarzy konserwacji padają niecenzuralne słowa i określenia, które zdaniem Tuska "miały poniżyć go w oczach opinii publicznej i wywołać przekonanie, że premier sprawujący władzę w Polsce jest osobą pozbawioną zasad etycznych".

Bez precedensu

"To najbardziej satyryczny proces dekady" – pisze dziś w "Gazecie Wyborczej" Bogdan Wróblewski: "Jeszcze się nie zdarzyło, by ktoś pozywał za żart primaaprilisowy. Ponoć kilka plotkarskich portali dało się nabrać, że cytowane w 'Nie' kibolsko-polityczno-obyczajowe rozmówki w loży dla VIP-ów podczas meczu są prawdziwe. I o to chodziło. Taka natura żartów na 1 kwietnia, by obżartowywana osoba na żart dała się nabrać".

Trudno się nie zgodzić. Satyryczny jest zresztą nie tylko powód pozwu premiera, ale także żądanie, by Urban opublikował przeprosiny na portalach Fakt.pl, Gwizdek24.se.pl oraz Pudelek.pl. Czyżby premier aż tak bardzo przejmował się tym, co piszą o nim internetowe tabloidy? Warto wspomnieć, że taką tezę postawił Janusz Palikot w swojej książce "Kulisy Platformy", pisząc, że jego były szef zwracał dużą uwagę na to, jaki PR robią mu brukowce.


– Oczywiście, że te treści mają ogromne znaczenie. Czytelnicy tych stron to są przecież obywatele, a premier ich sobie nie wybiera. Są nawet tacy, którzy kształtują poglądy polityczne wyłącznie na podstawie tekstów z "Faktu", "Super Expressu" czy Pudelka. Ubolewam nad tym, ale tak rzeczywiście jest – mówi w rozmowie z naTemat posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Parlamentarzystka broni decyzji premiera. Jak twierdzi, żarty też rządzą się pewnymi prawami. – Są dwie żelazne zasady primaaprilisowych kawałów: ukazują się one 1 kwietnia, a nie wcześniej, jak w tym przypadku, oraz na drugi dzień są prostowane. W przypadku Urbana obie zostały złamane, więc proces jest jak najbardziej uzasadniony – dodaje.

Nieco innego zdania jest Andrzej Halicki, partyjny kolega Śledzińskiej-Katarasińskiej. – Nie koncentrowałbym się na tego rodzaju działaniach, raczej machnąłbym ręką. Żart, lepszy lub gorszy, ale wciąż jednak żart. Zamiast procesami lepiej zająć się problemami gospodarczymi Polski – podkreśla.

Zlikwidować prima aprilis

Bezlitośni w ocenie decyzji Tuska są z kolei internauci i politycy. "Może jeszcze PO w ogóle zniesie prima aprilis" – kpił dziś na antenie Radia ZET Włodzimierz Cimoszewicz. "Jak się okazuje, od śmiesznego żartu śmieszniejsza jeszcze jest histeryczna reakcja władzy" – napisał pod naszym tekstem Piotr.

Ewa

Każdemu wolno się oczywiście obrażać. Jednak jeśli "żart" zaczyna żyć własnym życiem i jest odbierany "śmiertelnie poważnie" to oznacza, że ludziom ten żart się wydaje bardzo prawdopodobny. A to już nie jest zasługą Urbana.


Robert

Premier Tusk,który pozywa Jerzego Urbana, za tekścik w Nie, to potwierdza,ze Tusk jest bardziej przewrażliwiony na swym punkcie niż J. Kaczyński. Donald Tusk, zachowuje się jak dyktatorzy, każdy rodzaj krytyki, czy żartu z niego, doprowadza go do białej gorączki wręcz agresji, stąd te żałosne pozwy.


Premiera obśmiewa też Artur Dębski, poseł Ruchu Palikota. – Ten proces jest absurdalny, premier chyba nie ma już co robić. Ja to interpretuję jako nadwrażliwość, która pojawiła się po medialnej krytycy Platformy. Tusk już nawet żart interpretuje jako atak – mówi naTemat.

Bez dystansu

Wiesław Gałązka, ekspert ds. marketingu politycznego, pytany o proces Tusk - Urban zwraca zaś uwagę na brak poczucia humoru polskich polityków. Według niego Donald Tusk przy tej okazji pokazał, że nie ma do siebie dystansu, choć wcześniej pewnie niewielu by się tego spodziewało. – Te wszystkie pudelkowe portale będą z pewnością zadowolone, bo dowartościowuje je sam szef rządu. Szkoda, że on tak poważnie podchodzi do sprawy, która w gruncie rzeczy nie jest warta jego uwagi – zaznacza.

Gałązka dodaje, że poczucie humoru jest wskaźnikiem inteligencji, a atak na "NIE" za dobrze o inteligencji szefa PO nie świadczy. – Kissinger powiedział kiedyś, że ten, kto idzie na wojnę z mediami, ma prawo wpisać sobie na wizytówce słowo "idiota". Niektórzy nasi politycy najwyraźniej powinni to zrobić – podkreśla.

Jerzy Urban

Donald Tusk wściekł się na nasz żart nie dlatego, że nie ma poczucia humoru. Ubodło go strasznie, że polska opinia publiczna odzwierciedlana w internecie od razu uwierzyła w to, że premier i jego otoczenie rozmawiają językiem pijanych chamów wrzeszczących i bijących się na meczach. Narodu mającego już tak kiepskie wyobrażenie o swoim władcy nie można pozwać do sądu. Ja mam więc na procesie zastąpić większość Polaków.

http://jerzyurban.blog.pl/

Wszystko o polityce w naTemat:


Czytaj także:

Jerzy Urban: Spowiedź świecka

Jerzy Urban: Jarosław Kaczyński jest wodzem wsteczności. Powoli umiera

Chcesz dostawać info o nowych wpisach?

ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
Polityka krajowaJerzy UrbanDonald Tusk

PROMOWANE

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej

 • Prawdziwy. Prawdziwszy. Trup

  W PWN-owskim podręczniku dla ośmiolatków znalazłam wierszyk: „Katechizm polskiego dziecka”: Kto Ty jesteś? Polak mały (...) Coś jej winien? Oddać życie. I tak dalej …. Wierszydło zostało napisane około roku 1900 przez Władysława Bełzę. Drugorzędnego poetę, mocno na wyrost nazywanego piewcą polskości. Naiwny, drażniący ucho tekścik od ponad stu lat jest narzędziem indoktrynacji i prania małych mózgów. Bo, jak inaczej nazwać (w XXI wieku) przekonywanie, że ośmioletnie dziecko rośnie po to, by oddać życie za kawałek ziemi? czytaj więcej