Na obecnych ziemiach polskich miała miejsce wielka katastrofa kosmiczna. W warstwie dolnośląskich piasków znaleziono okruchy mołdawitu, stopionego materiału skalnego, który uderzył w ziemię.
Całość miała miejsce aż 15 mln lat temu, ale najnowsze odkrycia Tomasza Brachańca, naukowca z Uniwersytetu Śląskiego zmieniają dotychczasowe wyobrażenie o zasięgu wyrzuconego wówczas materiału i co najważniejsze dowodzą, że wielka kosmiczna katastrofa miała miejsce również na ziemiach polskich.
Mołdawit to stopiony materiał skalny, który zastygł w postaci zielonego szkła. Kratery Ries i Steinheim powstałe po uderzeniu znajdują się w Niemczech, a ich średnica wynosi odpowiednio 24 i 4 km.
Odkrycie Brachańca zmienia dotychczasowe wyobrażenie o zasięgu rozrzutu materiału wyrzuconego z krateru Ries w czasie kosmicznej katastrofy. Stopiony materiał skalny został rozrzucony wtedy na odległość około 500 km. Największe złoża tego szkła znaleziono do tej pory w Czechach, gdzie jest on cenionym kamieniem jubilerskim. Znany jest też zresztą jako wełtawit, od nazwy rzeki - Wełtawy. Poza Czechami, niewielkie ilości mołdawitów znaleziono do tej pory w niemieckich Łużycach.