Piękny wandalizm. Rozmowa z NeSpoon

Piękny Wandalizm. Artystka i jej dzieło. https://www.facebook.com/nespoon.polska/photos
NeSpoon to artystka ulicy, która maluje po ścianach. Na szczęście nie są to tanie manifesty, ani tak zwane tagi, a piękne, koronkowe wzory. Zamiast niszczyć świeżo odremontowane ściany kamienic upiększa te brzydkie, dziurawe i zniszczone.

Jej prace nie mają wiele wspólnego z tym, co najczęściej widać na murach. Upodobała sobie wzory koronkowe, przypominające mandale. To i biały spray to jej znaki rozpoznawcze. Artystka używa jednak różnych mediów, niektóre jej prace powstają z ceramiki i betonu, inne z włóczki. NeSpoon zgodziła się odpowiedzieć mi na kilka pytań.Jak byś nazwała to co robisz?
To po prostu street art.

Skromnie, szczególne zważywszy na to, że Ty nie uprawiasz sztuki dla sztuki, a naprawiasz i poprawiasz wizualnie otoczenie w którym pracujesz.

Poprzez to, co robię, staram się przekazywać ludziom pozytywne emocje. Może dlatego jest to tak odbierane.Jak to się wszystko zaczęło?
Kiedy moja córeczka była jeszcze bardzo mała i w ogóle nie rozumiała, co jest fajnego w tych plamach i mazajach na murach, które mnie tak fascynowały. Zrobiłam więc serię ceramicznych biedronek i rozkleiłam je w mieście, żeby dzieci też miały coś dla siebie. To mnie otworzyło, zaczęłam robić ceramiczne, koronkowe aplikacje, potem graffiti szablonowe, instalacje z koronek, a ostatnio rzeczy malowane z ręki.

Jak myślisz jakiej ingerencji estetycznej potrzebuje przestrzeń publiczna w polskich miastach?
Przestrzeń publiczna w Polsce potrzebuje planowania i dyscypliny. W innym wcieleniu działam w organizacji, która dąży m.in. do uporządkowania chaosu reklamowego i do wzmocnienia uprawnień plastyków miejskich.
Inspiracje i wzorce?

Inspirują mnie przede wszystkim miejsca, w których działam. To one określają technikę, którą stosuję i ostateczny kształt pracy.

Więcej prac dziewczyny odpowiedzialnej za ten piękny wandalizm można obejrzeć na jej stronie www.behance.net/nespoon

Tutaj jeszcze zeszłoroczne dzieło, które powstało w Fortach Bema, w Warszawie.

Więcej o inicjatywie dla sztuki ulicy w Fortach Bema www.40bema.blogspot.comTrwa ładowanie komentarzy...