NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Czego pragną, u diaska, kobiety???

  Tak zwane służbowe obowiązki (tak, jakby były też na świecie „służbowe przyjemności”) spowodowały, że w ostatnim tygodniu przemieszczam się po Polsce w sposób szybki, trochę nieprzewidywalny, ale na szczęście kontrolowany. Przemieszczając się, mało mam czasu na zaglądanie do gazet. Aliści bywa, że czas znajduje i na to. Niestety.

 • Gwiazda "Orange is the New Black" o kobietach w serialach, więzieniach i najtrudniejszej scenie | Wywiad Jakbyniepaczeć

  Podobno kobiece więzienia w USA różnią się jedną zasadniczą rzeczą od tych dla mężczyzn: w dniach widzeń jest tam pusto. Nikt nie odwiedza kobiet zepchniętych na margines społeczny, przez bliskich traktowane są jak trędowate, więc się je powszechnie ignoruje. Do czasu pojawienia się na Netflix serialu "Orange is the New Black" było o nich cicho. Po 3 latach od premiery produkcja o zakładzie karnym dla kobiet w Litchfield jest jednym z najpopularniejszych seriali tej platformy i właśnie powróciła z 4 sezonem. Słodko-gorzka, obyczajowo prowokacyjna i odważna, na nowo definiuje język współczesnego serialu. O tym jak to robi (i nie tylko), dzięki uprzejmości Netflix, rozmawialiśmy z odtwórczynią roli Glorii Mendozy - Selenis Leyvą.

 • Współwinni morderstwa

  W POLITYCE wstrząsający tekst „Za spuszczonymi żaluzjami”. Kolejna kobieta bita, gwałcona, torturowana wreszcie jest spokojna. Wiecie dlaczego? Bo jest martwa. Jacek L., jej mąż, ksywa „Rusek”, 190 cm wzrostu, sto kilo wagi znęcał się nad Elżbietą (drobna blondynka, 150 cm wzrostu) całymi latami. I nad ich dzieckiem. Reagowały i pomagały - gdy mogły - jej przyjaciółki, była policjantka, sąsiadki, współpracowniczki. Bały się kata, bo bił każdego, gdy uznał że wszedł mu w drogę. Niesamowite jest to, że nie ma w tej historii mężczyzn! Sąsiadów, znajomych. Żadnego faceta, jakby żyła w mieście kobiet, w którym jest jeden jedyny mężczyzna (?) - oprawca.

 • Emily, (a propos Marszu Godności)

  W Warszawie w sobotę ma się odbyć Marsz Godności, tymczasem w Ameryce od minionego piątku media –zwłaszcza społecznościowe – też bulwersują się tematem z gatunku tych „feministycznych”. Żyją historią Emily Doe, która zdarzyła się na kampusie Stanford University. Emily nie jest zresztą studentką tej uczelni, nie bez powodu uchodzącej za najlepszą w całej Kalifornii. A jednak sprawa panny Doe kładzie się cieniem na reputacji najsłynniejszego uniwersytetu Zachodniego Wybrzeża. Emily padła tam bowiem ofiarą największej plagi amerykańskich akademików.

 • „Pakiet lewicowy”. Co wybrać – islam, prawa kobiet czy prawa LGBT?

  Niedawno zamieściłem na portalu RacjonalistaTV tłumaczenie ze strony Arabskich Humanistów dotyczące zamachu w Orlando. Zgarnęło ono masę hejtu ze strony moich lewicowych znajomych na facebooku, co jednak mnie zdziwiło, bo chciałem po prostu pokazać, co liberalni Arabowie myślą o reakcji mieszkańców Bliskiego Wschodu na zamach w Orlando, w którym zostało zamordowanych 49 osób.

 • Europa, wolność, równość - wyzwania Kongresu Kobiet

  Czym - w moim odczuciu - różni się tegoroczny Kongres Kobiet w Brukseli, od poprzednich? Jest inaczej. W 2016 roku w Polsce, w Europie i w Świecie - trendy społeczne i polityczne, zachowania dużych grup ludzkich, fakty - odsłaniają swoiste wymiary czasu szczególnego. Wyzwań o charakterze szczególnym.

 • Kobiety i pieniądze

  W ubiegły piątek byłam na Kongresie Kobiet. Po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Cieszę się, że mogłam wystąpić na sesji plenarnej i zabrać głos. Zastanawiałam się, od czego zacząć, bo jest przecież tyle tematów. Opowiedziałam o moim doświadczeniu życiowym i o tym, że pewnego dnia postanowiłam przełożyć „zwrotnicę mojego życia”. Wiele kobiet siedzących na sali przechodziło podobne zakręty albo zna kogoś takiego osobiście.