Kontrowersje wokół lekarskiej "Deklaracji wiary". W sieci jest już lista "prywatnych gabinetów katolickich"

Deklaracja wiary polskich lekarzy budzi coraz większe kontrowersje.
Deklaracja wiary polskich lekarzy budzi coraz większe kontrowersje. Fot. Piotr Ziental / Agencja Gazeta
Złożona w niedzielę na Jasnej Górze “Deklaracja wiary” budzi coraz większe emocje. “Trzy tysiące lekarzy zobowiązało się do łamania polskiego prawa”. “Ciemnogród zaczyna się umacniać” – padają komentarze. Powstała też specjalna strona z listą gabinetów prowadzonych przez sygnatariuszy "Deklaracji".


Sześciopunktowa “Deklaracja wiary”, którą podpisało prawie 3 tys. polskich lekarzy, powstała z inicjatywy dawnej przyjaciółki Jana Pawła II, dr Wandy Półtawskiej. Jej sygnatariusze podkreślają w tym dokumencie swoje przywiązanie do wiary katolickiej i deklarują, iż prawo Boże ma dla nich pierwszeństwo przed prawem ludzkim – także w sferze zawodowej.

Deklarację, która w niedzielę została złożona jako wotum za kanonizację Jana Pawła II, opublikowano również w internecie. Szybko wzbudziła spore kontrowersje.

Andrzej Saramonowicz

Jeśli Bóg - jak piszą te tłuki - istotnie stworzył niewiastę i mężczyznę na swój obraz i podobieństwo, to broda u kobiety jest jak najbardziej na miejscu. Jeśli ciało jest nietykalne od poczęcia do śmierci, to jakakolwiek ingerencja chirurgiczna jest niedopuszczalna. A kto wie, przy kreatywnym duchownym może się okazać, że nawet fryzjerstwo i obcinanie paznokci. CZYTAJ WIĘCEJ


“Oczywiście można by dalej żartować i kpić, ale sprawa jest poważna, bo ciemnogród zaczyna się umacniać, niestety. Sprzeciwiać się antykoncepcji w XXI wieku?” – dodaje znany reżyser.

Z kolei Agata Diduszko-Zyglewska na łamach “Krytyki Politycznej” zwraca uwagę, że na sześć punktów deklaracji, “pięć uniemożliwia uprawianie zawodu lekarza”, a sam dokument nazywa “deklaracją fanatyzmu”.

Dodaje też, że zapisy dokumentu łamią nie tylko zasady zawarte w Przyrzeczeniu Lekarskim, ale i polskie prawo. “Deklarację podpisało około trzech tysięcy lekarzy. Ci lekarze nie będą mogli wykonywać rzetelnie i w zgodzie z prawem swojego zawodu. Czekam z niecierpliwością na reakcję ministra zdrowia, który jest zobowiązany dbać o bezpieczeństwo pacjentów i o zapewnienie im dostępu do wszystkich oferowanych przez NFZ świadczeń” – kończy swój tekst Diduszko-Zyglewska.

W oparciu o udostępnioną na stronie deklaracja-wiary.pl listę sygnatariuszy, na portalu Przeswietl.pl powstało już zestawienie prywatnych gabinetów prowadzonych przez lekarzy podpisanych pod dokumentem.

Czym jest "Deklaracja"? Lekarze deklarują w tym dokumencie m.in., że “ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne”, a “moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga”.

Deklaracja podaje też sposób rozumienia tego, czym jest płeć:

Deklaracja wiary

Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim. CZYTAJ WIĘCEJ


Poza tym, podpisani stwierdzają otwarcie, że “uznają pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim”, a także podkreślają, że każdy lekarz ma “prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”.O stanowisko wobec dokumentu poprosiliśmy Naczelną Izbę Lekarską. Jej odpowiedź można znaleźć tutaj.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Chaos po roku bez użytkowania wieczystego. Już mówi się o nowym podatku
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko