Unia Europejska zaleca Polsce: zlikwidować KRUS i emerytalne przywileje górników

Komisja Europejska wydała rekomendacje dla polskiego rządu. Mamy znieść przywileje emerytalne górników i rolników, czyli zlikwidować KRUS
Komisja Europejska wydała rekomendacje dla polskiego rządu. Mamy znieść przywileje emerytalne górników i rolników, czyli zlikwidować KRUS Fot. Cezary Aszkielowicz / AG
Komisja Europejska wydała rekomendacje gospodarcze dla krajów członkowskich. Radzi w nich, co dane państwo powinno zrobić, by poprawiać swój dobrobyt. Wśród sugestii dla Polski znalazło się m.in. włączenie rolników i górników w powszechny system emerytalny, a także... uproszczenie prawa.


Komisja Europejska wydała specjalne rekomendacje dla Polski odnośnie tego, co rząd powinien zrobić, by zmniejszać deficyt budżetowy do 2015 roku. Jose Barroso podkreślał przy tym, że kraje członkowskie powinny wdrażać reformy, nawet jeśli są one "niepopularne" społecznie. Inaczej bowiem państwa członkowskie UE nie pokonają kryzysu.


Górnicy i rolnicy bez przywilejów
Polsce KE radzi między innymi, by rząd włączył rolników do powszechnego systemu emerytalnego, co de facto oznaczałoby likwidację powszechnie krytykowanego KRUS. Obecnie rolnicy bowiem dostają, dzięki KRUS, opiekę medyczną i emeryturę za 375 złotych... kwartalnie. Zwykły obywatel, dostający płacę minimalną (1680 zł) musi zaś płacić ponad 500 zł składki miesięcznie.


Warto podkreślić, że jak przypomina "Forbes", Komisja Europejska już po raz kolejny wydała tę rekomendację, ale rząd póki co nie zapowiedział podjęcia żadnych działań w tę stronę.

Skąd te rekomendacje?

KE prezentuje swoje rekomendacje w ramach tzw. semestru europejskiego. Jest to specjalny program, działający od 2011 roku, który ma pomagać państwom członkowskim lepiej pracować nad swoim budżetem - i tym samym przyczyniać się do poprawy w gospodarce całej UE. W ramach semestru prowadzone są trzy rodzaje działań: "nadzór makroekonomiczny, koordynacja tematyczna i nadzór fiskalny". Semestr "trwa" od końca roku do lipca.

Zaczyna się analizy wzrostu gospodarczego, potem w lutym i marcu odbywa się szczyt Rady Europejskiej gdzie określa się "wyzwania stojące przez państwami", w kwietniu kraje prezentują swoje programy Stabilności i Konwergencji, a w maju i czerwcu programy te ocenia Komisja Europejska i wydaje swoje rekomendacje, by w lipcu móc oficjalnie je przyjąć.


Do powszechnego systemu emerytalnego powinni zostać włączeni także górnicy – ocenia Komisja. Oczywiście KE nie twierdzi, że ma się to wydarzyć nagle – w przypadku rolników proces należałoby zacząć od "tworzenia systemu szacowania i rejestracji dochodów rolników", zaś przy górnikach należy "stopniowo wycofywać ich specjalny system emerytalny".


Podatki trzeba uprościć
Komisja ma też sporo wątpliwości odnośnie systemu podatkowego. Przede wszystkim wobec "rozbudowanego systemu obniżonych stawek VAT", które powodują, że powstaje "największa w UE luka w polityce dotyczącej podatku VAT" – cytuje "Forbes". Luka ta sprawia, że Polska wydaje więcej pieniędzy na egzekwowanie przestrzegania prawa podatkowego.

Dlatego też rząd PO ma "zwiększyć wysiłki" na rzecz cięcia kosztów egzekwowania prawa podatkowego, a także na rzecz "poprawy otoczenia biznesu przez uproszczenie egzekwowania umów i wymogów" w pozwoleniach na budowę. Obecnie bowiem przepisy te znacznie zwalniają wszelkie inwestycje infrastrukturalne i budowlane.

Czyli, upraszczając, Komisja Europejska chce, by państwo polskie lepiej egzekwowało płacenie podatków przez przedsiębiorstwa, nie miało luki podatkowej i do tego ułatwiło życie biznesowi. Wszystko to można by osiągnąć dzięki uproszczeniu prawa podatkowego – co sugerują zarówno organizacje zrzeszające przedsiębiorców, jak i wielu ekonomicznych i biznesowych ekspertów.

Ale Tusk podatków nie uprości
To właśnie dzięki skomplikowanemu prawu o podatku VAT, o czym mówił w wywiadzie dla naTemat prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, możliwe są miliardowe wyłudzenia na VAT. Warto zaznaczyć, że prokuratura przyznała, iż z wielu przepisów tworzonych przez Ministerstwo Finansów korzystały organizacje przestępcze.

Niestety, mimo wielokrotnych zapowiedzi Donalda Tuska o upraszczaniu podatków, rząd nie podjął żadnych działań w tę stronę. Ciągle jednak w Ministerstwie Finansów pojawiają się kolejne, czasem wręcz absurdalne przepisy mające skłaniać podatników do bycia uczciwymi. Tych nieuczciwych zaś rząd chce surowo karać, choć z projektów prezentowanych przez MF wynika, że to w rękach urzędników będzie w dużej mierze leżeć prawo do oceny, czy dany podatnik był uczciwy, czy nie.

Wszystko słuszne, ale...
Komisja Europejska zaleciła też szereg innych działań – między innymi dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy, a także upowszechnienie "wysokiej jakości i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi i edukacji przedszkolnej". To ostatnie ma służyć aktywizacji zawodowej kobiet w Polsce.

Rząd ma też realizować inwestycje kolejowe bez opóźnień, upowszechniać szerokopasmową łączność i poprawić działanie opieki zdrowotnej – głównie w kierunku zwiększenia efektywności finansowej. Część zaleceń dotyczy też energetyki – między innymi tego, by modernizować infrastrukturę energetyczną tak, by była bardziej wydajna. Komisja uważa też, że rząd powinien "poprawić skuteczność bodźców podatkowych" dla firm prywatnych, które inwestują w badania i innowacje w tej dziedzinie.

Rekomendacje Komisji, szczególnie w części dotyczącej podatków i emerytur, to nic nowego - co nie zmienia faktu, że są one trafne i niezbędne. Patrząc jednak na kierunek polityki Donalda Tuska - kierunek zdecydowanie bardziej populistyczny i socjalistyczny, niż jeszcze 3 lata temu - wątpliwe jest, by rząd, zgodnie ze słowami Barroso, wprowadził niezbędne, niepopularne reformy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy