Premiera nowego sezonu "Czystej krwi". Z tej okazji 7 ciekawostek o wampirach
Bartosz Świderski
24 czerwca 2014, 09:02·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 czerwca 2014, 09:02
Fascynowały od zawsze. Jeśli ktoś mówi, że jest inaczej - nie oglądał żadnego filmu z wampirami. A tych jest naprawdę sporo. Podobnie jak seriali. Jesteśmy świeżo po premierze siódmego sezonu jednego z najbardziej znanych seriali: "Czysta krew". To dobra okazja do przeniesienia się w świat wampirów i poznania kilku ciekawostek. Ruszamy.
Reklama.
"True Blood" znany w Polsce jako "Czysta krew" to nie tylko jeden z najbardziej znanych seriali o wampirach, ale jeden z popularniejszych w ogóle. 23 czerwca miała miejsce premiera siódmego, finałowego sezonu wyprodukowanego przez HBO.
Trailer VII sezonu "Czystej krwi"
Serial zabiera nas do świata pozaziemskich istot, w którym śledzimy przygody wampirów, wróżek czy wilkołaków. Nie jest to jednak typowy horror, a jego połączenie z romansem i komedią. Do tej pory wyemitowano już 6 sezonów, które powstały na podstawie serii książek o Sookie Stackhouse.
Premierę siódmego sezonu "Czystej krwi" wykorzystaliśmy do przedstawienia siedmiu ciekawostek związanych - mniej lub bardziej - ze światem wampirów.
1. Pierwsze wampiry
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy i jak powstały wampiry. Pierwsze wzmianki można znaleźć już z okresu Mezopotamii. Jako "Matkę Wampirów" przedstawia się jednak Lilith. Ta "kobieta" była potworem, który pod odsłoną nocy zamieniał się w sowę. Jej celem były noworodki i kobiety w ciąży. Pojawia się też wersja, z której wynika, że była ona żoną Adama, ale zmieniła się w wampira przez swoje nieposłuszeństwo.
2. Wład Palownik - pierwowzór Drakuli
Tu mówimy już o konkretnej osobie, która istniała naprawdę. Wład Palownik żył w XV wieku na terenie dzisiejszej Rumunii i stał się inspiracją dla hrabiego Drakuli, którego znamy dziś z literatury i filmów.
"Wampirza" legenda Włada Palownika zaczyna się, gdy brat pozbawił go władzy, w efekcie czego ten musiał uciekać z kraju. Wtedy rozpoczęła się wojna na oszczerstwa, z których można było dowiedzieć się o jego drastycznych metodach. A wśród nich było m.in. wbijanie przeciwników na pal czy gotowanie ludzi żywcem. Historie o Drakuli zaczęły docierać poza granice kraju. Mówiło się, że odpowiada za śmierć 40 tys. osób, ale te dane okazały się zdecydowanie zawyżone. Niemniej, stał on się negatywnym symbolem tamtych czasów, który przetrwał do dziś.
3. Jak zabić wampira?
Skoro już ktoś wierzy w ich istnienie, warto wiedzieć jak można je zabić. Jest sporo teorii forsowanych między innymi przez filmowe i książkowe pozycje. Do najpopularniejszych należy np.: odcięcie głowy czy spalenie w całości - tak, by całkowicie zniszczyć jego moce.
Nie może oczywiście zabraknąć drewnianego kołka, którym trzeba trafić w serce wampira. Ważne, by przebić je za pierwszym razem. Równie znanym sposobem na walkę z wampirami jest kultowy już czosnek, którego się boją, a także krucyfiks i woda święcona.
4. Jak rozpoznać wampira?
Na zdjęciu widać wyjątkowo pozytywny wizerunek wampira. Zazwyczaj nie jest on tak ładny. Do cech charakterystycznych należą - naturalnie - długie i ostre kły. Potem nie jest już tak oczywiście. Wampiry mają zwierzęce oczy, bladą skórę i... mało tłuszczu. Widzieliście kiedyś grubego wampira? Te, są zazwyczaj szczupłe.
Do cech fizycznych dochodzą też te psychiczne. Chodzi tu mianowicie o głód, który jest często poza kontrolę wampira. Uczucie głodu pcha go do jak najszybszego zaspokojenia, niezależnie jakim kosztem.
5. Wampir z Zagłębia
Polski i - niestety - jak najbardziej realny punkt. To właśnie tak ochrzczono seryjnego mordercę, który mordował a terenie Polski przez ponad pięć lat. Wymiar sprawiedliwości uznał, że był nim Zdzisław Marchwicki, ale w tej sprawie pojawiło się sporo wątpliwości. Skazano go na śmierć w 1977 roku. "Wampirowi" przypisuje się odpowiedzialność za śmierć 21 ofiar w wieku 16-57 lat.
6. Dhampiry
Brzmi podobnie, ale to zupełnie inny twór. W przeciwieństwie do wampirów nie są aż tak bardzo "popularne". To mieszańce i wampiry półkrwi, które powstają ze związku matki-czlowieka i ojca-wampira.
Ze względu na bycie mieszańcem dwóch ras, dhampiry dziedziczą różne cechy po obojgu rodziców. Tutaj wszystko jest warunkowane przez genetykę i powstają różne mutacje. Niektóre mogą być odporne na promienie słoneczne, ale mają ciągły głód krwi. Inne wręcz odwrotnie. Typowo ludzka jest także zdolność do kochania, strachu, nienawiści. Najbardziej znanym dhampirem jest tytułowy bohater filmu "Blade", który walczy z prawdziwymi wampirami.
7. Wampiry w Polsce
Polacy nie gęsi i swoje wampiry mają? Tak przynajmniej ochrzczono nietypowe znalezisko podczas budowy drogi w Gliwicach. "Dziennik Zachodni" relacjonuje, że odkryto tam 44 groby, z który aż 17 było tzw. "grobami antywampirycznymi".
Wskazuje na to sposób ułożenia szczątek - głowa była odcięta mieczem i leżała między nogami. Ten sposób pochówku wskazuje, że w trakcie pogrzebu uważano, iż grzebie się tam właśnie wampiry. Alternatywną wersją jest ta, która mówi o pochowanych tam skazańcach. Eksperci stwierdzili, że groby pochodzą z połowy XVI wieku.