13,5 milionów. Liczba spraw w sądach najwyższa od siedmiu lat

Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
Liczba aktywnych spraw w sądach przekroczy w 2012 roku magiczną granicę 15 milionów – wynika z analizy LexisNexis Polska. Rok do roku liczba postępowań rośnie średnio o 7 proc., ale ten rok ma być rekordowy. Prawników przybywa jeszcze szybciej niż spraw, bo o 8 proc. rocznie. Wraz ze wzrostem liczby adwokatów i radców prawnych nie spadną ceny usług – prognozuje LexisNexis. Poprawi się za to konkurencyjność i poziom innowacyjności w branży, która będzie musiała w ten sposób rozładować korki w sądach i odpowiedzieć na rosnące potrzeby konsumentów usług prawnych.

LexisNexis regularnie analizuje dane Ministerstwa Sprawiedliwości i prowadzi własne badania. - Od 2005 roku monitorujemy liczbę spraw w sądach, liczbę prawników na rynku i poziom świadomości prawnej przedsiębiorstw – mówi Joanna Hirsz-Kropińska, członek zarządu LexisNexis Polska. - Przez ostatnie 7 lat liczba postępowań wzrosła z 9,5 miliona do 13,5 miliona w 2011 roku i wszystko wskazuje na to, że na koniec bieżącego roku osiągniemy magiczną liczbę 15 milionów. Rekord padnie w momencie, kiedy LexisNexis obchodzi 60-lecie obecności na polskim rynku – mówi Hirsz-Kropińska.

Czym jest LexisNexis?

Jest częścią międzynarodowego lidera w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań informacyjnych, opartych o nowoczesne technologie. Produkty skierowane są do rynku prawniczego, biznesu, instytucji rządowych, rynku akademickiego.

Wraz ze wzrostem liczby prowadzonych spraw w sądach, przybywa prawników. Adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy, prokuratorów, komorników i prawników wewnętrznych jest już na rynku ponad 68 tysięcy. Tylko przez rok przybyło ich aż o 5 tysięcy, o 8 proc. – mówi Joanna Hirsz-Kropińska. Z wewnętrznych prognoz LexisNexis wynika, że przez najbliższe 3 lata ta dynamika będzie wyższa. W samym 2013 roku na rynku zadebiutuje ok. 4 tysięcy nowych mecenasów (adwokatów i radców), którzy dzisiaj kończą szkolenia na aplikacjach prawniczych, przez co wyraźnie poprawi się dostępność usług prawnych.

Od ilu zaczyna się kradzież? W dekalogu od 0 zł, w prawie od 1000 zł

Według Tomasza Laskowskiego, prezesa zarządu LexisNexis Polska, przedsiębiorcy nie powinni jednak liczyć na spadek cen usług kancelarii. – Nie ma nic gorszego niż ostra walka ceną na rynku usług profesjonalnych, bo to może zdecydowanie wpłynąć negatywnie na poziom merytoryczny świadczonej pomocy prawnej i narazić klientów kancelarii na straty – mówi Laskowski.


Z wewnętrznych badań focusowych LexisNexis, które są prowadzone przez firmę na całym świecie, w tym w Polsce, wynika, że kancelarie nie obniżą cen usług, ale będą na rynku konkurować jakością i szybkością obsługi z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych. Firmy prawnicze będą szukały oszczędności operacyjnych i narzędzi, umożliwiających pracę w grupie. – Oczywiście nie chodzi tutaj o prosty system informacji prawnej, z wersjami elektronicznymi źródeł prawa, z którego korzystają dzisiaj praktycznie wszyscy prawnicy, ale o nowoczesne, inteligentne rozwiązania informatyczne, które umożliwią kreatywne wyszukiwanie i łączenie informacji nie tylko z Dzienników Ustaw, ale również z sieci, w chmurze – mówi Tomasz Laskowski.

Jak bronić morderców i gwałcicieli? O ciężkiej walce sumienia z etyką zawodu prawnika

Według Tomasza Laskowskiego, takie narzędzia, zintegrowanie z wewnętrznym systemem obiegu dokumentów w firmie prawniczej, do których będą mieli dostęp również klienci kancelarii, zdecydowanie obniżą koszty funkcjonowania organizacji. Pozytywne zmiany na pewno docenią klienci.

Do rewolucji już przygotowują się wydawnictwa profesjonalne, które będą musiały odpowiedzieć na trendy na rynku usług prawnych. LexisNexis podwoiło w Polsce skład działu IT, powiększyło również zespół merytoryczny, który dba, o jakość treści w publikacjach elektronicznych firmy. – W tym roku stawiamy na inwestycje, nawet kosztem bieżących wyników operacyjnych. Obserwujemy sukcesywny odwrót od publikacji papierowych, w kierunku narzędzi elektronicznych i to nie tylko dla adwokatów i radców prawnych, ale również w administracji i w sądownictwie, które przygotowują się na zmiany – mówi Joanna Hirsz-Kropińska.

Spółka ma wykonać milowy krok do przodu, zgodnie ze strategią wyznaczoną przez globalnych strategów LexisNexis. - W ten sposób obchodzimy 60 lecie istnienia LexisNexis w Polsce, które kontynuuje działalność Wydawnictwa Prawniczego - pierwszej powojennej oficyny prawniczej, założonej w 1952 roku. – dodaje Hirsz-Kropińska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Sąd
Trwa ładowanie komentarzy...